silvia_28
24.05.17,08:52
Co by ste poradili ak FO-podnikatel chce ist do dochodku a potrebuje previest firmu na deti. Firma ma niekolko nehnutelnosti a aut a zamestnancov.
1. Aku vhodnu pravnu formu firmy zvolit? Sucasna firma prevadzkuje vyrobu a obchod asi tak 50:50.
2. Ako sa vyhnut nadmernemu plateniu dani z prijmu pri prevode nehnutelnosti?
3. ak bude nutne drzat este niekolko rokov povodnu firmu (FO), ako urobit postupny prechod na novu firmu (deti, resp. deti + otec).
4. pripadne poradte firmu ktora by nam pomohla tento oriesok rozlusknut ;-)

Chapem ze ide o komplikovanejsi pripad a nie je mozne to zhodnotit zo 4 viet, ale viem do sukr.spr. popisat viac ak by sa tu nasiel niekto ochotny poradit. Srdecna vdaka.

Ja uvazujem takto (kritika vitana): vhodna forma: KOMANDITNA spolocnost. Deti by boli komanditisti - rucili by do vysky vkladov, otec vratane celej firmy ktora by zostala v stave v akom je, by bola KOMPLEMENTAR. Rucil by teda majetkom ako doteraz. Problem - ak "otec" uz definitivne bude naplno dochodcom, co s jeho firmou - komplementarom? mozu ju viest komantitisti? co v pripade smrti komplementara? opat sa nevyhneme dedickemu konaniu a presunu majetku takze sa akurat skomplikuje situacia o 10-20 rokov...
Dáša_
24.05.17,07:51
uvažovali ste o predaji podniku? Ja viem, že sú na to rôzne názory, ale naozaj som v praxi videla predaj podniku FO predavala sro. Len by bolo treba domyslieť všetko. Jednorazovo sa ale vsokej dani z prijmu nebude dať vyhnúť. Ak by sa to ale urobilo takto a skončila by okamžite živnosť, dôchodca by už ďalej nemusel platiť odvody. a to po zrušení stropu na zdrovatné odvody nemusí byť celkovo zanedbateľná čiastka. Hlavne ak má firma vyššie základy dane.
silvia_28
24.05.17,09:55
vdaka za radu. uvazovali sme ale otec by musel zdanit prijem za firmu, a ja keby som vsetko zaradila do podnikania (teda nakupila) tak som tiez musela minimalne na budovach zaplatit obrovske sumy. da sa povedat ze to by bolo likvidacne. alebo sa tomu da vyhnut? este sme uvazovali ze by si otec - FO-SZCO nechal budovy na sebe a prenajimal ich s.r.o.cke (ak by sme robili s.r.o.). Len to je zas ta otazka, co potom s nimi ked otec zomrie - ak tak to zdedime (je to morbidne ale to su jeho slova. on stale opakuje, aby sme po jeho smrti nemuselil z toho vsetkeho zaplatit naraz dane, lebo to by sme rovno mohli firmu predat - a z toho by teda nebol stastny).
Dáša_
24.05.17,10:07
obávam sa, že dani sa nevyhnete. Vyhnúť sa môžete akurát tak odvodom. Bojuje s tým viacero firiem, ktoré začínali ako FO a biznis sa rozbehol. Ešte otec sa môže stať daňový dlžník - daň nezaplatí :D Ak samozrejme nemá iný majetok. A prevody majetku sa môže skúmať tri roky dozadu
silvia_28
24.05.17,10:21
s.r.o. bude asi najrozumnejsie riesenie, ci? otec urobi s.r.o.cku zo svojej zivnosti a pripise tam deti. tak? najhorsie ze z jeho pohladu su s.r.o.cky nedoveryhodne. Preto hladam inu alternativu. ale ak nie je, tak sa bude musiet povzniest :)
Dáša_
24.05.17,11:34
otec nemusí tu sro urobiť, môžu to urobiť rovno deti. Alebo môžu firmu urobiť spolu. Firma by možno môhla prebrať isté aktivity dopredu. Je tam veľa otáznikov a na lepšie uvažovanie by bolo treba poznať presnejšie čísla, koľko je majetku, aké sú obraty, zásoby, zamestnanci...
silvia_28
24.05.17,11:38
ano je to komplikovane. uvazovali sme oddelit obchod a nechat vyrobu na SZCO. ale vo finale by to nijak nepomohlo, akurat papierovo by sme to skomplikovali poriadne. ked nad tym uvazujem tak ten predaj z toho ozaj vychadza najlepsie. a s.r.o. (alebo ina pr.forma) spolocne. Daska dakujem za postrehy a cas.
Dáša_
24.05.17,12:11
predaj podniku ma jednu nezanedbateľnú výhodu. Ide mimo režimu dph. to znamená, že ked fo prevedie napríklad zásoby, pri predaji by musela tieto zásoby predať, odviezť dph. A druhá firma by následne uplatnila odpočet. Musela by byť platiteľ dph samozrejme. A čakala by nen NO a čakala. Ak by sa nezahájila kontrola... Minimálne tento cirkus by bol ušetrený.
profesional
26.05.17,11:53
Najčistejšie je založenie trustu a vloženie aktív do trustu.
silvia_28
20.09.17,08:03
zdravim Dasa :) koniec roka sa nam blizi a preberali sme varianty na predaj podniku. Nevieme sa vyhnut plateniu dani z velkych zasob plus je problem s nehnutelnostami. Bolo nam poradene urobit VKLAD PODNIKU fo DO VLASTNEJ sro. TJ. cely majetok firmy by sa komplet presunul do s.r.o. Problem vsak je ohodnotenie/ocenenie majetku a zasob. Roznia sa nazory ci je potrebny znalecky odhad. Ak by aj bol urobeny, a vlozi sa majetok do novej s.r.o., naozaj nebude musiet "stary zivnostnik" platit dan z prijmu z ohodnotenej ciastky? Nemate skusenost? Dakujem vopred. Dala by som aj samostatnu otazku ale neviem ci mozem ked uz som k tomu jednu dala....