nika.sum
24.05.17,11:41
Klient mi teraz dorucil fakturu zo Spanielska za tovar. Tovar bol objednavany este v 8/2016, 50% zaloha zaplatena v 9/2016. K dispozicii bola len proforma faktura na zaklade ktorej bola platena zaloha. Dalsia cast zalohy bola zaplatena v 02/2017. Tovar bol doruceny 10.3.2017. Stale som nemala v rukach fakturu, len proforma z min.roku a fakturu k prijatej platbe tej poslednej. Konecne po nespocetnom urgovani mi klient dnes poslal fakturu vyuctovacie, lenze je tam datum vystavenia 9/2016 (vraj ju nasiel v maili z 20.2.2017) a na nej ani na inom doklade nie je IC DPH firmy, hoci si myslim uz len podla tohoto obratu, ze bude platitel dph a naviac je tam poznamka : exempt VAT article 21 (cize oslobodenie od DPH podla cl.21). Co teraz? Musim podat DDP Dph 09/2016, kedze faktura bola dodana skor ako tovar? Myslim, ze ano....
Žabinka
24.05.17,09:56
skús si podľa názvu firmy túto vyhľadať cez google.sk, možno nájdeš link, kde bude uvedený aj VAT firmy.. a potom ak to nájdeš, si prever VAT cez našu finančnú správu, a podľa toho uvidíš ako ďalej..
mne sa napr. stalo, že firma tiež poslala fa s oslobodením, a ja som zistila (obdobným postupom ako som napísala ;) ) že nie je platiteľ DPH vo svojom štáte.. takže som postupovala ako nákup od neplatiteľa DPH..
nika.sum
24.05.17,10:47
zial nenasla som ich VAT :-( ani ine cislo . No musim urgovat klienta...ak su platitelia budem musiet riesit to dodatocne DPH 9/2016, pojde o samozdanenie, tak výsledok voci DU bude 0. Ak nebudu platitelia, tak neriesim DPH...kedze faktura bola pred dodanim.
Jarka
24.05.17,10:56
Ja by som opät skontaktovala klienta a žiadala vystavit faktúru s dátumom ked tovar bol doručený 03/17 alebo opraviť dátum na faktúre a následne samozdanenie ak ma pridelený VAT.
nika.sum
24.05.17,11:06
presne to som teraz klientovi volala, ziadat VAT a tiez nech riesi ten datum....:-). Urcite su platitelia, je to velka firma, len ti Spanieli (vlastne Katalanci ) co uz s nimi.....asi budem musiet podat dodatocne DPH bud za 3/2017 alebo za ten 9/2016 (co sa mi velmi nezda...)
Jarka
24.05.17,11:51
Vznik daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu ustanovuje §20 zákona o DPH a to 15. deň kalend. mesiaca nasledujúceho po kalend. mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo deň vyhotovenia faktúry, ak bola fa vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred týmto 15.dňom. Odpočítať daň si môžte až keď máte doklad faktúru.
nika.sum
24.05.17,12:04
Ved ano, pokial neprerobia fakturu, tak ju mali pred dodanim tovaru. A ked bola vystavena 20.9.2016, tak by mal byt den povinnosti 20.9.2016 a ked uz mam fakturu v ruke, tak potom pri dodatocnom DP za 9/2016 si moze samozdanit a hned aj uplatnit odpocet z nadobudnutia....ci to cele roky zle chapem?