edúlik
24.05.17,21:17
Dobrý večer, živnostník JU neplatca DPH používa na svoju činnosť súkromný účet o ktorom účtujeme. K 31.12. má na základe výpis z účtu fina.prostriedky v mínuse. Môžem to takto ponechať aj čo sa týka uzávierky? Ďakujem za pomoc. Pekný večer.
profesional
25.05.17,04:39
Áno.
Ale pouč klienta, že na podnikanie nesmie používť osobný účet. Je to protizákonné a hrozí za to mastná pokuta.
kn-alka
25.05.17,05:24
odkedy? pokiaľ má bankový účet nahlásený na DÚ, je jedno, či sa jedná o osobný účet, alebo podnikateľský
Žabinka
25.05.17,06:14
tiež sa ku mne nedostala informácia, že SZČO nesmie používať osobný účet, a je to protizákonné.. a podľa akého zákona/§?
profesional
25.05.17,07:53
Porušenie zákona o bankách, porušenie zákona o účtovníctve, Porušenie Nariadení MF SR o postupoch účtovania pre podnikateľov..
Žabinka
25.05.17,08:40
právnická osoba isto nemôže mať osobný účet.. ale v prípade szčo to určite nie je protizákonné.. ale samozrejme, ako píše kn-alka, účet musí byť nahlásený na dú..
edúlik
25.05.17,09:07
Ďakujem za odpoveď, takže to nechám podľa výpisu mínus. Už som klienta niekoľko krát poučila, že by mal mať podnikateľský účet, je to neprehľadné a pomiešané. Ale nejako na to nereaguje. Na DÚ ho nahlásený má, teda aspon tak tvrdí. Ďakujem všetkým, ktorý sa k tejto otázke vyjadrili. Pený deň Vám.
Ingrid Ondruskova
25.05.17,09:43
aj ja zdieľam názor, že osobný účet môže byť, tak to má aj môj SZČO manžel, cez ten účet idú len firemné platby , účet je nahlásený na DU.....už ho má 10 rokov a máme to celkom slušne naštudované, jedine, žeby bolo v legislatíve fakt niečo zásadné.....a účet v mínuse samozrejme môže byť k 31.12., taký je život, už sme to tak mali aj my, do výkazov išiel samozrejme reálny mínusový zostatok