AnSoSiJa
24.05.17,21:53
- v stanovách firmy a v OR je zadefinované, že konatelia konajú za spoločnosť spoločne. Na platnosť právneho úkonu sa vyžaduje podpis všetkých konateľov. Toto bolo platné v čase podpisu zmluvy, viackrát sa to menilo. O existencii druhého konateľa som v čase podpisu zmluvy nevedela. Vopred ďakujem.
rudolf83
25.05.17,04:52
Bol v čase podpisu zmluvy v OR zapísaný len jeden konateľ alebo viacerí? Jedna vec totiž je, že či má spoločnosť vymenovaných viac konateľov, ale druhá vec je či títo konatelia sú aj zapísaní v OR. A z otázky mi nevyplýva, či si len nevedela o existencii vymenovaného konateľa, alebo konateľa zapísaného v OR.

Podľa § 27 ods. 3 Občianskeho zákonníka sú účinky zápisu do OR platné voči 3 osobám dňom zápisu. Ak teda v čase podpisu zmluvy bol druhý konateľ zapísaný v OR viac ako 15 dní - zmluva je neplatná, alebo asi presnejšie ani nevznikla, keďže nebola podpísaná za spoločnosť.
AnSoSiJa
25.05.17,05:18
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. V čase podpisu zmluvy boli v OR zapísaní obaja konatelia a mali teda vymedzené, že konajú a podpisujú spoločne. O druhom konateľovi sme sa dozvedeli, až keď nastali problémy a tieto práva mali takto vymedzené práve z tohto dôvodu, aby jeden z nich ( ktorý nám spôsobil škodu) nekonal bez vedomia druhého. Teda nevedela som o existencii druhého konateľa zapísaného v OR, toto som si zistila teda až potom práve z OR ... momentálne sme v súdnom konaní a zaskočil nás názor sudcu, že hoci sú dvaja konatelia atď. na "takéto" právne úkony stačí podpis jedného z nich ... nechápeme aj s naším právnikom ... . Jednalo sa o zmluvu o dielo ( plastové okná). Za každú radu a názor ešte raz vopred ďakujem.
profesional
25.05.17,08:00
Podstatné je, o akú zmluvu šlo. Ak ide o bežný obchodný kontrakt, ktorý sa nijako nevymyká bežnej činnosti firmy a ak nejde o nejaké závratné sumy, tak dokonca nie je potrebný ani len podpis konateľa. Nakoľko Obchodný zákonník definuje, že za podnikateľa môže konať aj jeho zamestnanec, aj keď nie je konateľom, a to vo veciach, ktoré mu vyplývajú z obvyklej pracovnej náplne. Tj. nie každú blbosť musí vo firme podpisovať konateľ, či nebodaj obaja. Bežné drobnosti, vrátane malých zmlúv môže podpísať kľudne ekonomický či finančný riaditeľ a pod. Ak by už šlo o scudzovací úkon, kde sy sa napr. prevádzala nehnuteľnosť, tam by sa vyžadoval podpis oboch konateľov. Ale pre bežné prevádzkové veci stačí podpis jedného, aj keď inak musia konať spoločne, alebo dokonca stačí podpis zamestnanca, ak to vyplýva z jeho obvyklej pracovnej náplne. Taže aby bolo možné presne posúdiť tvoj prípad, musel by som vedieť:

A. O akú zmluvu šlo
B. Aká bola hodnota plnenia
C. Aké činnosti a vakom postavení reálne vykonáva vo firme konateľ + jeho pracovná náplň
D. Organizačná štruktúra firmy.

Všetko toto zohráva rolu. Ale ako som uviedol, ak ide o nejaký bežný malý prevádzkový kontrakt a ak sa obvykle o prevádzkové veci stará jeden konate%l, tak na takúto vec stačí podpis jedného z nich.
AnSoSiJa
25.05.17,11:15
Ďakujem za odpoveď. Ak môžem ešte, tak upresním.

A) jednalo sa o zmluvu o dielo (dodanie a montáž plastových okien, dverí a garážovej brány)

B) suma uvedená v zmluve = záloha bola cca. 8000,- EUR

C+D) je to klasická malá spol. s r. o., nemá zamestnancov, len dvoch spoločníkov a teda aj konateľov, oboch riadne zapísaných v OR s podielom 1:1. Pôvodne to bola sročka jedného z nich (1997), druhý pristúpil neskôr v roku 2012 ( naša zmluva je z roku 2015). Deň pristúpenia druhého spoločníka je totožný s dátumom zapísania konania v mene spoločnosti, t,j, Konatelia konajú za spoločnosť spoločne. Na platnosť právneho úkonu sa vyžaduje podpis všetkých konateľov. O existencii nejakých zvláštnych poverení nemám vedomosť. Môže byť, že mali nejakú ústnu dohodu, kto rieši túto časť priamo na mieste so zákazníkom, ale v štatúte firmy to je opäť spoločné konanie. Vopred veľmi pekne ďakujem.
profesional
25.05.17,17:21
Lenže nie je konanie, ako konanie.
Ak sa ten druhý na operatívnom riadení bežne nepodieľal a šlo len o bežnú zmluvu, tak je platná s podpisom toho, kto soločnosť obvykle riadi a to aj v tom prípade, ak by nebol konateľom.