Kováczová
25.05.17,08:46
Dobrý deň,
má povinnosť SZČO nahlasovať začiatok práceneschopnosti na zdravotnú poisťovňu, ak sa jedná o úraz zavinený inou osobou? Ďakujem.
Kováczová
25.05.17,08:56
A ešte ak môžem doplniť: ak SZČO bola v roku 2016 časť roka na PN (tentoraz na PN z dôvodu choroby), mala povinnosť nahlásiť práceneschopnosť hneď od začiatku PN, alebo stačí teraz - do 31.5.2017 zaslať potvrdenie od sociálnej poisťovne, že poberala PN v roku 2016 (jedná sa mi o ročné zúčtovanie ZP za rok 2016). Ďakujem.
veronikasad
25.05.17,11:24
SZČO počas PN s nárokom na nemocenské, neplatí počas PN preddavky na zdravotné poistenie. Obdobie PN nahlasuje sociálna poisťovňa, avšak so značným oneskorením, preto je vhodné ak ide o dlhodobejšiu PN, predložiť ZP potvrdenie o poberaní nemocenských dávok, aby nevznikli problémy pri návšteve lekára.

Nič nepokazí, ak toto potvrdenie SP odovzdá teraz pred vykonaním RZZP.
Kováczová
26.05.17,10:02
Ďakujem za odpoveď, ale je to povinnosťou SP nahlasovať zdravotnej poisťovni PN? Pretože v RZZP nebolo zohľadnené vôbec čerpanie PN (PN bola čerpaná v r. 2015 a v ročnom zúčtovaní za rok 2015 som sa musela "domáhať" preplatku, pretože uvedené čerpanie PN vôbec nezohľadnili). Ďakujem.
veronikasad
26.05.17,10:11
Ja nosím za seba aj klientov osobne... Ak počas PN SZCO neplatí a vyjde mu vymeriavací základ vyšší ako minimálny, vznikne mu v RZZP nedoplatok.
Katy a R
26.05.17,10:12
áno - SP povinne nahlasuje. Ale aj keď počas DPN nemáš povinnosť platiť preddavky - to neznamená, že neplatíš poistné - lebo to už záleží aj od VZ. takže zrejme si žiadny preplatok nemala!
Katy a R
26.05.17,10:18
len ešte doplním Veroniku - ak chce nahlásiť - môže to spraviť aj cez EP - keď jej príde Rozhodnutie o poberaní dávky (naskenuje - priloží). toto je najrýchlejšie .
lebo SP to väčšinou hlási neskoro a tiež to potvrdenie o poberaní dávky a dobe poberania dávky tiež Sp dáva po skončení DPN .
No a k tomu poistnému - treba si uvedomiť, že preddavky na poistné je jena vec - a skutočné poistné (podľa RZZP) druhá. nemusí to byť rovnaké ;)