kudal
26.05.17,08:53
Ake mam na to paky? Ja si myslim, ze mu mozem povedat, tento den nie, pretoze..., prosim, chod na krv iný den.
Tweety
26.05.17,07:04
A prečo tak autoritatívne? Jednoducho sa treba porozprávať a rozumne dohodnúť. Zamestnanec to isto pochopí a termín presunie.
Direktívnym zákazom si ešte nijaký zamestnávateľ nezískal rešpekt zamestnancov, ktorí pre neho pracujú.
kudal
26.05.17,07:36
Jasne, nie nariadit, ale ludsky to podat, vysvetlit dovod. Ale ked napriek tomu clovek pojde v dany den na krv? Veduci to neschvalil, dokonca sa s nim rozpraval. Mozeme mu to pri opakovanom rovnakom spravani dat napr. pisomne napomenutie?
Tweety
26.05.17,07:37
Áno, môžete ho napomenúť.
veronikasad
26.05.17,10:18
A čo keď práve v tento deň jeho krv niekto súrne potrebuje?
veronikasad
26.05.17,10:20
Kysak, to nemyslíš vážne. Prajem ti, aby si ty ani tvoj šéf nikdy cudziu krv nepotreboval...
kudal
26.05.17,10:21
Hovorim skôr o bežnej situácii, ide darovat krv, u nas ludia chodia darovat krv, ale nechceme, aby to zneuzivali - nevhodne slovo, viem, ale ide nam o to, ze - vieme sa s nimi dohodnut, ale musi tu byt trochu disciplina, ked mame audit, tak ocakavam, ze si to vedia prehodit na iny den.
Katy a R
26.05.17,10:21
hádam len kudal nemyslí takýto súrny prípad. to by asi sem nepísal???
kudal
26.05.17,10:22
mozem ho napomenut v tom zmysle, ze nerespektoval dohodu s nadriadenym a to je porusenie pracovnej discipliny?
Tweety
26.05.17,10:24
áno, uviesť o aké konkrétne porušenie išlo
veronikasad
26.05.17,10:26
Aj keď som sama krv nepotrebovala, v posledných rokoch chodím častejšie po nemocniciach a z takéhoto prístupu zamestnávateľa mi chodí mráz po chrbte ...
kudal
26.05.17,10:31
dakujem, Tweety
profesional
26.05.17,11:34
Akékoľvek nariadenie, alternatívne upozornenie by bolo v rozpore s.dobrými mravmi a teda neplatné. Šlo by o porušenie zàsady proporcionality.

Ak dnes bude pre teba dôvodom audit, čo to bude nabudúce? Kontrola, významná zmluva, fúzia.. Stále sa nieči nájde, čo je práve v tej chvíli pre firmu hrozne dôleżité.. Aký ekonomický dôvod môže mať prednosť pred záchranou života?

Tak, ako nemôžeš zamestnancovi zakázať nástup na PN a OČR tak ani darovnie krvi. Nemôžeš ho nariadiť, ani zakázať.

Aj keby sa s nadriadeným dohodol, že nepôjde, takáto dohoda je absolútne neplatná a hľadí sa na ňu, že neexistuje. Takže žiadne varovanie, ani upozornenie prísť nemôže.

Modli sa, aby zamestnanec toto nenahlásil na Inšpektorát práce a médiám.
vicktor
26.05.17,11:39
Veronika, ked niekto bude potrebovat cudziu krv, nemusi byt prave od Joza, daju mu Ferovu.
Ja tu otazku uplne chapem - ziadne ze ktosi zatelefonuje "dnes nepridem do roboty, isiel som na krv", ale pekne par dni vopred oznamit "chcem ist vo stvrtok, je to OK"?
Sam chodim takto: 11:30 odidem akoze na obednajsiu prestavku, o 13 som naspat. Je to bez cakania.
Katy a R
26.05.17,12:16
Myslím, že pri normálnych podmienkach nie je problém sa dohodnúť k spokojnosti obidvoch strán - ale je pravda, že aj zamestnanci, aj zamestnávatelia sú rôzni - a zbytočne si robia problémy a dusno...
vyberiem niečo zo ZP (samozrejme, treba pozrieť aj iné)
§ 136 Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.
...
(5) Iný úkon vo všeobecnom záujme je najmä
a) darovanie krvi a aferéza,
....
§ 144
Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci
(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.
(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.
(3) Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť odpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
kudal
30.05.17,10:57
ked zabezpecim, ze 4x do roka napr. bude u nas vo firme mobilna transfuzna stanica?
kudal
30.05.17,10:59
tu ide aj o to, ze ludia na jednom oddeleni to nie ze zneuzivaju, ale idu na nocnu a rano v dany den idu na krv a nejdu do prace. mozno by som mohla ziadat, aby lekar napisal na doklad, ze doporucuje napr. 10 hodin oddychu..
korela
30.05.17,11:21
Ale niekedy ide o výzvy na presnú skupinu, faktor.
Po druhé, tu z okolia chodia hlavne mladí na odber plazmy do Rakúska pravidelne, len kvôli peniazom. Neviem, či sa u nás za krv niečo darcom dáva, nerobí to tiež pre peniaze?
vicktor
30.05.17,13:51
Za sociku bud zadarmo (resp. obcerstvenie plus volny den) alebo za 200 Kcs. Po prevrate uz nie aby sa vylucili nezelani darcovia -bezdomovci, pocerni.
Aj v Rakusku sa musi darovat bezplatne, ved k nam to prislo zo Zapadu, ale robia fintu ze preplacaju cestovne naklady a stratu casu. Ja som tam nikdy nebol.
Raz som bol vyzvany - v sobotu zazvonil telefon aby som prisiel v nedelu, pretoze chystaju zasobu na pondelkovu operaciu.
Vtedy som nedostal ani obcerstvenie ani zapis do statistiky.
sito
30.05.17,14:04
Hádam kudal tak nerúbal, aby pre jedného zamestnanca pre jeden deň neprítomnosti v práci jeho firma padla na kolená? Možno padne kudal na kolená, alebo niekto iný, aby požiadal, vyprosil pre neho kvapku krvi.
profesional
30.05.17,14:17
Ani tak. To, kto pôjde kedy darovať krv nie je tvoja vec.
Je to rovnaký nezmysel, ako keby si chcel zakázať ľuďom íst na PN, lebo 4 x do roka nafúkneš vo firme nafukovaciu posteĺ.
Je to proste vec mimo tvojej dispozície. Tak ako nemôžeš zamestnancom nariaďovať, v aken polohe môžu doma súložiť.
pavol54
30.05.17,17:45
Sú prípady kedy to zamestnanec dokáže skomplikovať(niekedy aj úmyselne) Napr. má prísť kontrola na vykonanie auditu firmy a on(kľúčová osoba) na konci smeny oznámi že ráno ide na krv. Komisia stojí, firma sa môže bez auditu odstaviť, na konci smeny príde a povie že mu krv odmietli zobrať. Inak nebola otázka že išiel na krv na akútne vyžiadanie transfúzsky(tam nie čo debatovať) ale na dobrovoľný termín.
vicktor
31.05.17,05:53
Profik: "aj keby sa dohodol, je to neplatne, dohoda neexistuje, modli sa pred inspektoratom"

Ani akutna vyzva nie je rozhodujuca, treba rozlisovat pripad od pripadu a rozumne sa dohodnut. Neviem si predstavit ze rusnovodicovi zazvoni mobil 10 minut pred odchodom rychlika, odide na transfuzku a zamestnavatel ostane s dlhym nosom, nemoze nic, iba sa modlit...?
Akutna vyzva sa posiela x-nasobku darcov, nie jednemu, nemusi mat vyhrady svedomia ze sa nedostavil.
Na surnu operaciu nemocnica pouzije krv nachystanu na planovane odlozitelne operacie.
bubkoch
31.05.17,06:52
No veď dobre, zamestnávatel nijako nemôže zamestnancovi zabrániť aby šiel darovať krv (ako píše profesionál), ale zároveň medzi nemusí za ten deň zaplatiť plat (ako píše Katy a R) ...
Win win situacia
lubko6394
31.05.17,07:15
No, teraz to schytám. Ja ako zamestnávateľ a on ako zamestnanec sme na jednej lodi. Ak ja nezinkasujem nebudem mať na výplaty a pocítime to všetci. Nemôžem zabrániť nehode, úrazu ani chorobe. Keď to nejde tak to nejde. Ale termín bežného vyšetrenia, ročnej prehliadky, odberu krvi, odstránenia bradavíc... sa dajú vykonať v termíne kedy to firmu bude najmenej bolieť. Takže mu nemôžeš priamo odber zakázať, môžeš mu však povedať v ktorom termíne by to bolo pre Teba najmenej bolestivé. Toto nie je o zákonoch ale o komunikácii.
willma
31.05.17,08:12
chodievala som na telefonát a veru nie raz to bolo aj v ten deň ráno, ale väčšinou volali deň vopred - buď som mohla, alebo hľadali ďalej.
Letko
31.05.17,10:34
A čo urobíš, keď objednáš transfúzku 20. 1. a z-nec bude v tom čase mať nejakú chorobu a nebude môcť preto darovať krv? Potom sa vylieči a pôjde darovať krv o mesiac neskôr? Takže už aj keby si mal ďalšiu transfúzku 20. 4., on by mohol ísť najskôr až 20. 5.
dmc
31.05.17,11:18
mate mat taky pocet ludi aby ste vedeli zabezpecit aj teketo situacie....rovnako moze prist PN alebo OCR. Toto je iba drezura zamestnavatela. Kupte si roboty a budete mat pokoj - mozete makat non-stop
Darina1234
31.05.17,11:22
profesional, naozaj profesialna odpoved,
lubko6394
31.05.17,11:38
Koľko ľudí zamestnávaš ? Ako dokážeš bez problému vždy oželieť zamestnanca ? Ak áno tak ho vlastne nepotrebuješ. Nestačí že sú nepredvídateľné problémy u zamestnanca ešte k tomu dohodíme aj to že sa mu nepodarilo ráno vstať, len neviem v akom odvetví sa dá pracovať podľa nálady zamestnanca aby to nemalo vplyv na zamestnávateľa - iba ak sa jedná o štátnu správu a vyvesí sa ceduľa DNES ZATVORENÉ.
lubko6394
31.05.17,11:46
Žiadne win-win sa nekoná. Nezaplatí jemu, ale zaplatí niekomu aby tú prácu za chýbajúceho vykonal. Možno ho stiahne z dovolenky, nariadi nadčas alebo tú prácu od...rú spolupracovníci, ktorí do práce dorazili.
profesional
31.05.17,13:48
Ako inak tomu človeku vysvetliť, že on a jeho záujmy nie sú všetko a že nemôže všetkým nariaďovať všetko,.ako sa mu hodí..?
kudal
05.06.17,10:42
Ide o to, že jedno oddelenie to veľmi často využíva na neprítomnosť - klucovi ludia chybaju v jeden den. Nie je to kvoli jednemu pripadu, ani sa nestalo prvykrat, co chybali klucovi ludia v jeden den. Opakuje sa to a prave veduce pozicie by mali rozumiet, ze aj toto sa da planovat, ak sa da, ak s chce.