infati
26.05.17,15:08
Dobry den, prosim o radu. Kto je rezident SK ma povinnost podavat danove aj ked na nulu, otazka je: Zapocitava sa ako prijem aj davka v nezanestnanosti? Davka bola priznana aj poberana v zahranici, osoba na SK nezarobila a nepoberala nic! Danove priznanie logicky podava aj v zahranici. Dakujem za kazdu radu
Tweety
26.05.17,13:10
Nie, dávka nie je zdaniteľným príjmom. Do DP ju teda nedávaš.
profesional
29.05.17,06:53
Nie, nezapočítava.

Ale zaujala ma iná vec. Ako je možné, že je osoba daňovým rezidentom SR, avšak dávku v nezamestnanosti poberá v inej krajine. Veď to je legálne neprípustné.

Na základe akého titulu je tá osoba daňovým rezidentom SR?

Lebo v SR môže byť osoba daňovým rezidentom len v 2 prípadoch:

A. Má na území SR pobyt - trvalý alebo prechodný

B. Zdržiava sa na území SR aspoň 183 dní za rok

Ak ide o dôvod A, tak nemá možnosť poberať dávky v nezamestnanosti inde, lebo nemôže byť prihlásená na pobyt inde. Jedine, ak by bola prihlásená na pobyt v druhej krajine, ale aj v SR, čo je nelegálne. Ak je osoba prihlásená na pobyt v inej krajine, má povinnosť sa z pobytu v SR odhlásiť.

Ak sa zdržiava na území SR aspoň 183 dní v roku, tak mala pravdepodobne povinnosť sa osoba odhlásiť z pobytu v inej krajine a byť prihlásená na pobyt v SR, V tom prípade, aby ale v inej krajine dávky v nezamestnanosti nepoberala.

Tento prípad sa mi javí ako typický príklad zneužívania sociálneho systému inej členskej krajiny EÚ.