AgrostavPP
19.07.06,10:00
Znovu sa vraciam k raz už položenej otázke.
Dostala som FA z ČR za práce vykonané na nehnuteľnosti v SR.Dátum vystavenia aj zdanit.plnenia je 28.04.2006. Faktúra došla dňa 26.06.2006.
Na tieto práce nemá preberací protokol. Na základe čoho ju mám dať a kedy do daňového priznania.
Naša firma ako subdodávateľ časť týchto prác vyfakturovala odberateľovi v mesiaci 6/2006.
Tweety
19.07.06,13:31
Znovu sa vraciam k raz už položenej otázke.
Dostala som FA z ČR za práce vykonané na nehnuteľnosti v SR.Dátum vystavenia aj zdanit.plnenia je 28.04.2006. Faktúra došla dňa 26.06.2006.
Na tieto práce nemá preberací protokol. Na základe čoho ju mám dať a kedy do daňového priznania.
Naša firma ako subdodávateľ časť týchto prác vyfakturovala odberateľovi v mesiaci 6/2006.
Služby boli dodané v apríli, v apríli to bolo potrebné dať do DP. :cool:
§ 19 Zákona o dph
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Jana Acsová
19.07.06,15:32
Otázka:

Znovu sa vraciam k raz už položenej otázke.
Dostala som FA z ČR za práce vykonané na nehnuteľnosti v SR.Dátum vystavenia aj zdanit.plnenia je 28.04.2006. Faktúra došla dňa 26.06.2006.
Na tieto práce nemá preberací protokol. Na základe čoho ju mám dať a kedy do daňového priznania.
Naša firma ako subdodávateľ časť týchto prác vyfakturovala odberateľovi v mesiaci 6/2006.
Odpoveď:

Služby boli dodané v apríli, v apríli to bolo potrebné dať do DP. :cool:
Podotázky k odpovedi:
A ktoré služby? Tie čo dodala zahraničná osoba? Alebo tie, ktoré dodal slovenský platiteľ dane? A prečo do apríla? Môžem povedať, že vôbec odpovedi nerozumiem. A podľa ktorého § sa uplatňuje daňová povinnosť, ak sa teda uplatní :cool:, resp. kým? Zahraničnou osobou, tuzemským platiteľom?
Jana Acsová
19.07.06,15:56
Dostala som FA z ČR za práce vykonané na nehnuteľnosti v SR.Dátum vystavenia aj zdanit.plnenia je 28.04.2006. Faktúra došla dňa 26.06.2006.
Na tieto práce nemá preberací protokol. Na základe čoho ju mám dať a kedy do daňového priznania.
Neuvádzate, ako Vám bola služba fakturovaná a či dodávateľ z ČR je osobou registrovanou na Slovensku, alebo nie. Ak nie je, tak podľa § 69 ods. 2 ste osobou povinnou platiť daň. Nakoľko neuvádzate dôvody, prečo faktúra došla až tak neskoro, je skutočne problematické odôvodniť vznik daňovej povinnosti inak, ako dňom jej vystavenia. Zároveň ak ste preukazne faktúru nemali, odpočítanie dane môžete uplatniť až po jej obdržaní. Dostali by ste sa do situácie, kedy by vznik daňovej povinnosti predchádzal uplatnenie práva na odpočítanie dane.
Ak máte tento prípad a ste mesačný platiteľ dane doporučujem prejednať vystavenie faktúry s dodávateľom služby.
Ak máte prípad, že vám bola predmetná služba fakturovaná so slovenskou daňou od zahraničnej osoby registrovanej na Slovensku, tak právo na odpočítanie dane môžete uplatniť ak ste mesačný platiteľ v mesiaci, kedy ste faktúru obdržali.
V prípade štvrťročného platiteľa predpokladám, že by ste otázku nepotrebovali riešiť, nakoľko obdobie spadá do jedného štvrťroka.


Naša firma ako subdodávateľ časť týchto prác vyfakturovala odberateľovi v mesiaci 6/2006.Tu máte na mysli tuzemské dodanie?