martin.33
29.05.17,16:06
viem ze k tejto teme bolo uz vela otázok/odpovedi, precital som, aj na iných forach, v podstate si chcem len dat od niekoho mudrejsieho/skusenejsieho potvrrdit alebo doplnit moju predstavu...
Takze starsi dom z nepalenych tehal, problenm s vlhkostou (pri predaji pôvodnými majitelmi sikovne zakyty nabytkom :-). Steny som dal podpilit (cast palena tehla) a injektaz (nepalena). Povodna podlaha parkety, dosky na hranoloch, skvara, teren-bez izolacie. Ja som dal na toto ESP polystyren medzi hranoly a zakryl OSB ze dam este plavajucu...nastastie nestihol som, lebo to pod polystyrénom zacalo plesniviet-cierna plesen. Tak som dal vsetko von, skvaru vyhadzal po teren. No a teraz dilema - beton alebo nie?? Lebo dost ma odstrasuje, ze mnihym takto dom z hliny prestal "dychat" a problem s vlhkostou. Uvazujem 2 sposoby:

1.
- strk na vyrovnanie 2-3cm
- beton s kari sierkou10-15cm - po uroven kamenných zakladov, Treba ku stenam distancne pasiky/polystyren alebo je dobre, ked beton prenikne aj medzi kamenne zaklady - tie su len naukladane so skarami resp hlinou?
- hydroizolacia - koli jednoduchosti PVC folia sikaplan vodotesna, v jednom kuse
-hranoly, medzi ne polystyren
-OSB na nu plavajuca

2. - priedusna varianta
-ziaden beton, na strk makadam
-hranoly
-OSB + plavajuca

dik za vsetky rady (ironicke nemusia byt :-)
robovi
29.05.17,20:17
No ja som dal beton, nato som napalil ipu tak, ze som ju napalil aj na steny, po vysku vodorovnej hydroizolacie. Proste som ich spojil. Na to som polozil konstrukciu z hranolov 10x10, medzi ne polystyren a na to osb dosku. Mam to tak uz sedem rokov a okrem toho, ze to vrzga pod nohami, ziaden problem. OSB som nalakoval dvojzlozkovym polyuretanovym lakom. Po prvom lakovani prebrusil 100 smirglom.Salo to ako svina, ale teraz je to pekne. OSb som chytil o hranoly drevoskrutkami. Kupil som svetlo bezovy tmel a pred lakovanim zatmelil medzery medzi dielmi osb a nad hlavickami skrutiek. S tym, ze ked sa trochu pozbieraju love, tak na to dam dlazkovicu, alebo palubovku. Ale kazdemu, kto k nam pride sa to paci a aj nam, takze to uz asi necham takto. V predsieni mam plavajucu, ale asi ju pozbieram a vyhodim. Je to studene, rozchadza sa to a strasne na tom pocut kroky. Klepoce to. Deti maju v izbe povodnu dlazkovicu drevenu a to je najteplejsia izba. Pod dlazkovicou je skvara. Pod nou uz neviem. Dom mam tiez podpileny, ale kurim drevom a prekurujem dom niekedy aj na 24°C. S vlhkostou problemy nemam. Skor naopak. Prilis suchy vzduch. Predtym som kuril plynom a vtedy zato bolo v dome aj vlhko aj zima. myslim, ze vacsi vplyv na vlhkost v dome ma jej odvod, ako privod. Znamy ma podobne podmienky ako ja, menil okna na plastove a odvtedy mu plesneju rohy v miestnostiach.
Tak teraz babo rad. :-)
arizona
30.05.17,03:37
Hoci sa ma to uz netyka, zaujima ma, ci niekto nasiel sposob,ako tuto situaciu vyriesit k 100% spokojnosti.
Mali sme tiez chalupu v kombinacii palena a nepalena tehla. Tiez sme mali problem so vzlinajucou vlhkostou.

1. izba-povodnu drevenu dlazku sme vyhodili, dali sme tam betonovu podlahu.Pod to sa davali izolacie,polystyren,IPA,hydroizolacna folia a na to plavajuca podlaha.
Nepomohlo,po case sa vlhkost na stenach zacala objavovat dalej a este vyraznejsie. Kurilo a vetralo sa dost intenzivne,nepomahalo nic. Az neskor sme sa dozvedeli, ze kombinacia nepalena tehla, betonova podlaha a plastove ona su najhorsia mozna kombinacia...
2.izba-povodnu drevenu dlazku sme iba zbrusili a natreli nejakym prostriedkom proti vlhkosti.Na to sa polozila plavajuca podlaha.Tu steny nevlhli.
3.izba-tam bola povodna,betonova podlaha a tehla palena.Dali sme na to tiez plavajucu podlahu.Bol tam krb,kurilo sa denne.V zime problem nebol,ale v lete sme mali vlhke steny takmer po okna.Po 4.rokoch sa podlaha vyhodila/pod foliou bola cierna pliesen/ ,steny sa "obuchali" asi do metrovej vysky az na tehlu.Na beton sme davali tekutu lepenku.Ta sa davala aj na stenu,na tu tehlu,asi 1/3m.Na zem opat plavajuca podlaha. Steny prestali vlhnut.
Okrem toho,cely dom bol obkopany a okolo domu bola nopova folia.
Takze suma sumarum, po tychto roznych upravach bola na tom najhorie izba v kombinacii nepalena tehla,betonova podlaha,ktora si veselo vlhla a plesnela dalej.

Bola to oblast,kde bola vysoka spodna voda, takze problemy mali vsetci naokolo.
Jeden sused daval injektaz,ta vydrzala asi 5-6 rokov, potom musel opakovat...
Druhy sused podpili cely dom.Tvrdil, ze nema vlhkost.Ale vzdy sme u neho,napriek jeho tvrdeniam citili taky tazky,vlhky vzduch...

Takze, z nasich skusenosti sme usudili, ze keby sme mali znovu rekonstruovat tuto chalupu,asi by sme sa drzali starych,povodnych ,osvedcenych metod.Vymenili by sme skvaru za novu a na to by sme dali klasicku drevenu dlazkovicu,nech to dycha...
buchač
30.05.17,06:23
Takze, z nasich skusenosti sme usudili, ze keby sme mali znovu rekonstruovat tuto chalupu,asi by sme sa drzali starych,povodnych ,osvedcenych metod.Vymenili by sme skvaru za novu a na to by sme dali klasicku drevenu dlazkovicu,nech to dycha...
========================
Hm, moja chalupa je ročník 1914. ;)
Nerobím nič, čím by som narušil nejak kamenné múry...
Položiť plávačku ? Nehrozí.
Dať plastové okná ? Neexistuje !!!