babi ele
30.05.17,08:30
V záhrade nemám vlastný zdroj vody, ale odoberám vodu od bývalého vlastníka. Spotrebu meriam vodomerom a podľa jeho stavu uhradím spotrebu domácemu. Tento rok mi kvôli mrazu vystrelil vodomer, takže som nemohla spotrebu preukázať. Domáca mala nedoplatok za vodu, ktorý vymáha odo mňa, nakoľko porovnaním stavu na začiatku r. 2016 a na jeho konci sa ukazuje, že som spotrebovala 330m3 vody.
Minulý rok som nerobila v záhrade, nakoľko môj smrteľne chorý syn potreboval nepretržitú starostlivosť. Napriek tomu záhradný vodomer, ktorý slúži len pre záhradu, vykazuje takúto spotrebu, čo naprosto nechápem.
Tento rok po namontovaní nového vodomeru a skontrolovaní jeho funkčnosti sa ukazuje, že nikde nič netečie. Napriek tomu som nútená zaplatiť 750 eur.
Mohol by mi niekto vysvetliť, ako je možné, že pri toľkom predpokladanom úniku vody nikde nie sú stopy v podobe jarkov, prepadlísk a pod.?
Som dôchodkyňa a toľko peňazí vôbec neviem dať dokopy.
Ďakujem za radu i názor.
buchač
30.05.17,07:10
Vysvetliť Ti na diaľku nik nevysvetlí, to sa proste nedá.
Stopy nemusí byť vidno, voda sa rozleje tu a tam a priebežne vsakuje. Nevravím už aj o tom, že vodomer praskol počas mrazov, takže voda splynula so snehom a takto sa niekde stratila v zemi.
Nevieš, nespomínaš dobu, ako dlho voda tiekla, pokiaľ sa vodomer opravil. Lebo voda tiekla, no vodomer spotrebu nemeral.

Budeš to musieť zaplatiť, tomu sa nevyhneš, dokonca aj tie čísla v podstate súhlasia. Cena za kubík vodného a stočného je cca 1€.

Domácej navrhni nejaký splátkový kalendár, lebo si nedoplatok môže kľudne vymáhať na súde. Ten by jednoznačne vyhrala a súd by určil dobu splatnosti. V prípade nezaplatenia môže nastúpiť a realizovať sa exekútor...a to sú už iné hrátky.
arizona
30.05.17,09:44
Je to trochu na dlhsiu debatu. Neviem, co myslis pod slovom "vystrelil vodomer". Teda,aku chybu presnejsie mal a kde sa chyba nachadzala,ci iba vo vodomeri, ci niekde inde,napr.na potrubi,ci niekde v zavite a pod.

Nam tiez,par mesiacov po namontovani unikajuca voda z vodomernej sachty zaplavila dvor. Volali sme vodarov, ti zistili, ze chyba bola v zavite vodomeru, ten tam praskol. Dozvedeli sme sa, ze tie vodomery su nekvalitne,ze taketo problemy maju u viac ako polovice vodomerov. Hmmm, cinska kvalita za lacny peniaz....

Vodomer vymenili za novy.Nakolko nedavno pred tym robili odpocet,vedeli sme priblizne vypocitat,kolko vody pri tejto poruche vytieklo.Takze sme posielali reklamaciu dalsej faktury,vodarne uznali chybu a peniaze za vytecenu vodu-nie nasou chybou, nam vratili.
babi ele
30.05.17,13:17
Ďakujem za odpovede. Zabudla som uviesť, že voda sa na zimu odstavuje. Domáci zastavia prívod, prejdú celý vodovod, otvoria ventily, aby všetko vytieklo. Takže keď boli tie mrazy, voda bola odstavená a vypustená. Neviem, ako mohol vodomer vystreliť, keď v ňom nebola voda, ale hlavné je, že voda musela vytiecť niekedy počas sezóny. Chodila som tam raz za 10 - 14 dní skontrolovať, lebo už ma vykradli, ale nič nezvyklé som nezbadala. 330 000 litrov vody sa len ťažko môže vsiaknuť bez toho, aby zanechala stopy. Je mi to celé nejaké čudné a dúfala som, že niekto nájde odpoveď na otázku, ako sa to mohlo stať.
"Dlžobu" splácam po 50 euro, čo by iste bolo fajn, keby som si bola vedomá svojho zavinenia. Ako som už napísala, pre mňa sú to strašne veľké peniaze, ale vodomer spoločný pre záhrady ukazuje na mňa, tak sa z toho nevyvlečiem,.
Vodárne so mnou odmietli komunikovať, lebo majiteľkou hlavného merača je domáca, ktorej chodia aj faktúry.
No nič, snáď ešte niekoho osvieti a nájde vysvetlenie tejto záhady.
korela
30.05.17,14:33
Prosím ťa, vysvetli, čo znamená "vystrelil vodomer", lebo to nie je presne jasné iba mne. Ak je majetkom vodární, a vznikla na ňom porucha, nemali by ste platiť nič.
1. Máš spísanú zmluvu s majiteľom za prenájom?
2. Mohla by si si dať vypracovať po konzultácii znalecký posudok, ak si v práve, určite by ťa jeho cena stála oveľa menšiu čiastku oproti 750 eurám.
3. Skús pozrieť na https://www.poradte.cz/vyhledej/?cx=partner-pub-6005638369389360%3A3979531750&cof=FORID%3A10&ie=Windows-1250&q=vodomer&sa=Hledat
dala som do vyhľadávača iba "vodomer", skús iné zadania, dobrá stránka.
4. To máte vodovodné potrubie vedené nad povrchom pozemku, keďže ide o záhradu? (Lebo "prejdú celý vodovod" ???)
sito
30.05.17,14:53
"Ak je majetkom vodární, a vznikla na ňom porucha, nemali by ste platiť nič."

Asi nie je majetkom vodárni, podružný je. A ten výstrel? Nejedného tu vystrel. Možno po svojom poruchu na nom vysvetlil. Vie sa povedať aj, že vybuchol, niečo vybuchlo, pokazilo sa.
babi ele
30.05.17,16:19
Znamená to, že vrchná časť vodomeru s číslami vyletela do vzduchu /alebo na zem vedľa potrubia/ od mrazu. Potvrdil to inštalatér. Nemáme zmluvu, ani vecné bremeno, majitelia s tým nesúhlasili. Nie je nad povrchom, ale nízko pod zemou.
Je podružný a vystrelo skoro mňa po zistení, čo ma čaká.
buchač
30.05.17,16:37
korela (Dnes 16:33) Prosím ťa, vysvetli, čo znamená "vystrelil vodomer", lebo to nie je presne jasné iba mne. Ak je majetkom vodární, a vznikla na ňom porucha, nemali by ste platiť nič.
--------------------------------
babi ele (Dnes 18:19) Znamená to, že vrchná časť vodomeru s číslami vyletela do vzduchu /alebo na zem vedľa potrubia/ od mrazu. Potvrdil to inštalatér. Nemáme zmluvu, ani vecné bremeno, majitelia s tým nesúhlasili. Nie je nad povrchom, ale nízko pod zemou.
======================
To znamená, že vodomer NEBOL zabezpečený voči mrazu.
Za toto nie je nik zodpovedný - teda okrem majiteľa/používateľa vodomeru.
Žiaden posudik, žiaden znalec, žiaden súd, žiadne vodárne by sa s takýmto konaním nezhodli.

Vystrelil, vybuchol, roztrhalo ho...???
Veď vo vodomere bola nejaká voda. Táto zmrzla a vzniknutý ľad (viď fyzikálne zákony) ho roztlačil.
Po určitom oteplení sa ľad roztopil a voda si tiekla veselo ta het.
Keď minulý rok nebol nik na záhrade, tak únik vody nik nezbadal.


Aby bolo jasné....ja len z vlastnej skúsenosti.
Mne vodomer drbol v chalupe, tak silné mrazy boli v onú zimu....kuwa, škody do aleluja.
Ešte aj faktúru za vodu mi obec poslala...
sosak
30.05.17,19:02
babi ele: Napriek tomu záhradný vodomer, ktorý slúži len pre záhradu, vykazuje takúto spotrebu, čo naprosto nechápem.
Zabudla som uviesť, že voda sa na zimu odstavuje.
vrchná časť vodomeru s číslami vyletela do vzduchu /alebo na zem vedľa potrubia/ od mrazu
Nie je nad povrchom, ale nízko pod zemou.
------------------------------------------------------------
Aj keď sa voda na zimu odstavuje a vypúšťa voda z potrubia, vždy zostane vo vodomere ktorý je pod úrovňou zeme voda a po zmrznutí samozrejme došlo k deštrukcii vodomera a porušila sa jeho tesnosť. Ja zase nechápem z príspevku, že ako mohol vystrelený vodomer, odmerať tak vysokú spotrebu. Ak je porušená tesnosť vodomeru, tak voda vyteká pomimo mechanizmu prietokomera a vtedy sa číselník netočí a nemôže merať. Druhá nejasnosť je v tom, že kto po zime pustil vodu do potrubia pre záhradu a nevšimol si, že voda vyteká z uloženia vodomera, predsa to muselo riadne prúdiť a muselo to byť aj počuť a to preto, že vodomer je nízko pod zemou.
Ak bol podľa príspevku číselník mimo telesa vodomeru, ktorý mrazom vystrelil a na číselníku natočená vysoká spotreba, tak ako a kedy došlo k natočeniu tej enormnej spotreby? Vyzerá to na využitie situácie domácim, kedy vedel, že po zime vodomer zamrzol a na vystrelenom číselníku pretočil čísla, inak si to neviem predstaviť.
babi ele
31.05.17,06:43
Celá táto vec je podivná a hľadala som a hľadám rôzne vysvetlenia. To tvoje je jedným z nich. Ale ako mohol niekto ručne zo skutočnej spotreby povedzme 400 m3 /počiatočný stav na vystrelenom vodomere v r. 2016 bol cca 390 m3/ ručne pretočiť vyše 660 m3?
Voda za normálnych okolností nemohla vytiecť z vodomeru, hoci bol mimo, lebo vodu nám pustili až minulý týždeň. ALE! Domáci neustále operujú tým, že voda VYTIEKLA z diery po vodomere a že pri kopaní v jeho blízkosti, pri hľadaní poruchy, bolo na mieste samé blato. /U nás blato nikdy nebýva, je tam piesková zem/. Teoreticky by bolo možné, že pustili vodu len s tým úmyslom, aby som musela zaplatiť spotrebu, spôsobenú nimi. No toto mi pripadá príliš fantastické.
Jedna perlička: susedia kúpili záhradu pred troma rokmi od zosnuléjo majiteľa, ktorý bol v rozopre s domácou, lebo tiež žiadala nenormálne vysokú platbu a nechcela mu ukázať faktúru. On nezaplatil a ona vymohla od nových majiteľov za tri roky 1000 eur za vodu s tým, že ju ich vodomer nezaujíma a keď nezaplatia, nepustí nám vodu.
No ak by títo ľudia boli skutočne takí bezcharakterní, ako im to dokázať? My sme v pasci, lebo neexistuje vecné bremeno na vodu a pri najmenšej vzbure jednoducho odstaví vodu a basta.
Už som to chcela predať, ale nemala som úspech.

Teraz idem skúsiť ten link "poradte.cz atd., lebo nádej zomiera posledná. 750 eur! Bože, čo by som mohla za to mať!
buchač
31.05.17,07:14
babi ele (Dnes 08:43)
750 eur! Bože, čo by som mohla za to mať!
===================
Napríklad aj novú a vlastnú prípojku s vodomerom.
sosak
31.05.17,07:25
babi ele (Dnes 08:43). Ale ako mohol niekto ručne zo skutočnej spotreby povedzme 400 m3 /počiatočný stav na vystrelenom vodomere v r. 2016 bol cca 390 m3/ ručne pretočiť vyše 660 m3?
----------------------------------
Jednoducho. http://www.bonega.cz/images/vodotopo/nakres5.gif
http://www.bonega.cz/vodomery/vodomery_tech.htm
Na obrázku je znázornené počítadlo. Jednotlivé kolieska s číslami od 0 do 9 sa po čiastočnom zdvihnutí hornej dosky na čapoch dostanú mimo ozubené prevodové kolieska a potom sa týmito očíslovanými kolieskami počítadla dá voľne otáčať. Potom potočením zodpovedajúcich číselníkových koliesok ti vyskladá spotrebu akú chce. Časovo je to približne za 2 minúty.
lubko6394
31.05.17,08:01
Nevieme ale čo na to hovorí druhá strana. Problém môže byť aj v nesprávnom odčítaní fakturačného vodomeru, zvýšenie spotreby v domácnosti... lebo uvádzaš že stav podružného nebolo možné zistiť. Inak keď sa vcítim do situácie poskytovateľa a mám oprávnenú faktúru od vodární čo mám zaplatiť do mesiaca tak Tvoju ponuku splátok po 50 mesačne by som síce asi so zaťatými zubami prijal, ale určite by už potrubím netiekol ani liter. Všetky takéto dohody fungujú len do času kým nevznikne problém. A žiaden problém nevznikne ak nebudem poskytovať komusi čosi a za cenu nameraného odberu - čo by som z toho mal je nula, nula nič a so zaplatením sa problém môže vyskytnúť, lenže ja zacvakať musím ak nechcem o vodu prísť. Nikdy ba som na takéto pripojenie nepristúpil ani vo vode ani v elektrine...
Takže ak vylúčim možný podvod tak by bolo treba preveriť spotrebu za 2015, 2016 vziať do úvahy zmeny na odbernom mieste a dôkladne skontrolovať fakturačné meradlo. Ak sa chyba nezistí je treba čím skôr zaplatiť a investovať do vlastnej studne/prípojky.
arizona
31.05.17,08:46
Cele je to nejake divne.Pises, ze vy platite iba za spotrebovanu vodu,inak sa stara o vodomer majitel, s ktorym nemate ziadnu dohodu,ani tarchu...a ze majitel si pred zimou ten vodomer a potrubie zazimoval vypustenim vsetkej vody. Tym padom mi logicky vychadza, ze voda bola odstavena. Tiez pises, ze vodomer je umiestneny iba malo od zemou.Neviem, ci je ten vodomer a sachta ofiacalne robena, lebo osadenie vodomeru a potubia ma svoje nalezitosti,ktore musi majitel urobit. Tzn., ze sachta a vodomer musia byt dostatocne hlboko a aj osetrene pre pripad zamrznutia v zime. Takze je vidim chybu u majitela potrubia a vodomeru!!! ty mas s nim dohodu iba o platbach za spotrebovanu vodu,takze ked bola voda odstavena na zimne obdobie,vodu si logocky neodoberala.A za chyby na potrubi a vodomeri si zodpoveda majitel. A zaujimalo by ma, ci si videla tu fakturu???
lubko6394
31.05.17,09:00
Majiteľ potrubia ? To si predstavuješ tak že poskytovateľ si vypýta len za vodomerom namerané množstvo, bude sa starať o potrubie vypúšťať ho na zimu, izolovať potrubie aj podružný vodomer a bude za všetko zodpovedný zadara len tak zo súcitu ?
arizona
31.05.17,09:28
Splietas jablka s hruskami! Ja netvrdim, ze sa ma starat o svoj majetok zo sucitu. Ale tebe sa zda normalne, ze ked sa to jeho potrubie pokazi, tak si celu skodu bude vymahat od toho,kto spolu s nim vodu odobera? A kto je podla teba zodpovedny za to, ze mal vodomer nespravne umiestneny iba kusok pod zemou? To akoze prenajimatelka??? Podla mna, to nie je jej starost...
lubko6394
31.05.17,10:00
Možno splietam. Ja to chápem tak že majiteľ fakturačného vodovodu umožnil pripojenie ďalšej osobe za náklady. Ak by som tou osobou bol ja tak by som pripojenie, rozvody a aj prípadné škody znášal ja a staral sa aby bolo všetko v poriadku. Veď prečo by to mal robiť ten kto mi poskytuje výhodu a ešte trpí tým že musí rešpektovať to potrubie ku mne. Dokonca si myslím že ak by na jeho strane vznikol náklad, ktorý neznášajú vodárne ale cvaká ho sám tak by som sa na tomto náklade podieľal.
Ja to chápem tak že fakturačný vodomer ukázal nadspotrebu a podružný sa pokazil a zadávateľke sa to vidí veľa. Takže nie je jasné kto tú nadspotrebu zapríčinil.
pavol54
31.05.17,11:28
Podružný vodomer sa dá demontovať kedykoľvek stojí do 20 eur, a môže byť napovrchu (nad zemou) Pred polievaním namontujem po skončení odmontujem a beriem domov keďže je zaplombovaný, tak si stačí odpísať stav na začiatku a na konci sezóny. Ale to je pre budúcnosť.
arizona
31.05.17,13:07
My dvaja sa tu mozeme dohadovat do vecera...nevieme presne aku dohodu mala prenajimatelka s majitelom...
korela
31.05.17,13:16
Toto nepomôže? http://www.bvsas.sk/sk/zakaznicka-zona/zriadenie-rekonstrukcia-vodovodnej-kanalizacnej-pripojky/zriadenie-vodovodnej-pripojky/
.
750 je dosť pre záhradkára, buď ísť konzultovať do vodárne, či je tam všetko v poriadku čo sa legislatívy a tech. noriem týka, alebo pár viet prehodiť so znalcom z odboru. Riešia sa takéto spory. Kto koľko, prečo porucha, výpočet reálneho množstva m3 ...
sito
31.05.17,13:46
Nepomôže je to ako v paneláku, či bytovke? Vodárne tam prípojku podľa uvedeného zákona majú, majú aj svoje určené meradlo, overené. Čo sa deja za ním dodávateľa vody nezaujíma.

"V záhrade nemám vlastný zdroj vody, ale odoberám vodu od bývalého vlastníka."

Do budúcna? Ak je záhrada jej majetkom môže požiadať dodávateľa o zriadenia prípojky na verejný vodovod. Či to bude pre dodávateľa zaujímavé, kto vie?
babi ele
31.05.17,13:59
Áno, miláčikovia, o vybudovanie vlastnej prípojky som bojovala niekoľko rokov, lebo najskorší termín, keď nám pustili vodu, bol vždy až v máji, a to nie prvého. No nesúhlasili: nedajú si rozkopať dvor a keby sme kopali v uličke, podkopali by sme im základy. Vzdialenosť predpokladaného vodovodu od základov je asi meter./ulička medzi domami, kadiaľ teraz chodím do svojej záhrady/.
Vodomer nemôžem zakaždým montovať, lebo len s ťažkosťami vyleziem na kopec a asi dve hodinky sa snažím niečo urobiť - sily na iné mi nezostávajú. Odpisovala som tak, ako radíš, ale teraz nebolo čo, vodomer nebol funkčný.
Splátky určila pani domáca. Záhradu sem kúpili pred 40 rokmi od jej svokrovcov a nikdy sme nemali s nimi nijaké rozpory. Takže som si nelámala hlavu tým, že nechcú vecné bremeno, mali syna o dvadsať rokov mladšieho ako ja, predpokladala som, že ma prežije a o takýchto problémoch sa mi ani nesnívalo.
Preveriť spotrebu by museli vodárne a tie mi jasne napísali, že so mnou nemajú o čom rokovať, lebo majiteľkou hodín nie som ja.
Skrátka je to stále dokola keby - čoby a pozdě bycha honiti.Ďakujem vám všetkým za účasť a vaše názory aj rady. Iste by pomohol znalec, ale kde naň vzať a nekradnúť?
pavol54
31.05.17,14:29
kto hovorí o rozkopávaní stačilo ventil, koleno kus rúry nad zem ale ja som písal o budúcnosti. dnes ťaháš za kratší koniec.
sito
31.05.17,14:43
Pavol, a mal si ty niekedy v rukách taký merač pretečeného množstva vody? Videl si ako je zaplombovaný a prečo? Odmontovaný, ak doň fúkneš, začne sa točiť. Ak správnym smerom proti šípke na ňom, vody jej spotreba bude ubúdať.

Dá sa ako píšeš, len na zimu ho nie je možné odmontovať. Zabezpečiť proti zamrznutiu áno. Vypustiť vodu, a riadne zaizolovať. A dohodnúť sa s vlastníkom prípojky. Na faktúre jeden kubík, jedno euro. Spotreba na podružnom vodomere sto kubíkov, úhrada sto euro.

Aj bude ťahať, keď ho nasere, aj vodu jej odstaví, potom jej na čo bude záhradka, no, no na ...
pavol54
31.05.17,15:05
Nezamýšľal som sa nad funkciou, ale vidím ako stavbári alebo mestskí záhradníci používajú prenosné vodomery. Nemysle som že je to také jednoduché anulovať meranie. Polejú, odpoja od hydrantu, fúknu a je po spotrebe
sito
31.05.17,16:51
A to odberné miesto ako má dodávateľ vody, vlastník verejného vodovodu zabezpečené proti neoprávnenému odberu vody?
pavol54
31.05.17,17:18
nijak asi ľudskou všímavosťou. ja mám pred domom hydrant aj ako požiarny zdroj stačí otvoriť príklop našrobovať koncovku a vedľa otvoriť prítok a voda valí kto skúma či je odber oprávnený? ASI NIKTO. Dokonca ako koncový element ho musia vodári 2x ročne prepúšťať kvôli hygiene
babi ele
31.05.17,17:21
Pavol, nechápem, ako si predstavuješ zriadenie samostatného vodovodu? Treba novú šachtu, hodiny, trubky až do záhrady, t.j. takých 100 - 120 m. Koleno, ventil ... toto nie je osoba, ktorá by bola ochotná spolupracovať.
Za vodu platím podľa faktúry BVS okolo 2 eurá za kubík, tak, ako domáci.
To počujem prvýkrát, že vodárne by mali domáci vodovod zabezpečený proti neoprávnenému iodberu. To je vec majiteľa hodín, nie?
sito
31.05.17,17:42
pavol54
31.05.17,17:52
Však ak mestské služby majú vodomer tak zaplatia. Ty si to fakt ešte nevidel ako odoberajú vodu? asi meter vysoká koncovka na nej hodiny, ventil a hadica na polievanie. Ja nie som ani vlastník vodovodu ani URSO.
sito
31.05.17,18:13
Fakt, nie, nevidel! Technicky si to vie sito predstaviť. Niečo ako bankomat, peniaze dá na správni pin. Alebo na podvod. Ale, tu vodu? Aj bez pinu, aj na pitie?