jankaB
11.11.04,06:54
Chcem všetkých veľmi pekne poprosiť o radu. Nájom nebyt.priestorov mám platcovi DPH faktúrovať s DPH alebo nie. Ako je to potom s platbami napr. za energiu,vodu,plyn, ak prenajímame iba časť budovy. Všetkým veľmi pekne ďakujem.
Fany
11.11.04,06:47
Ak nie ste platca DPH tak samozrejme nedavaš prenajom s DPH. Ak ste, môžeš aj nemusíš. Ak ale nedáš prenájom s DPH tak musíš na konci roka počítať DPH koeficientom. Ja by som radila s DPH. Ty odvedieš, on si odráta DPH. Je to čistejšie. Energie prerátaš na podiel v podnikaní a nie, napr. 50/50 faktúry zaplatíš ty, keďže sú adresované na tvoju firmu a prefaktúruješ ich v pomere úžívania nájomcom nájomcovi (napr. polovicu). Všetko by potom malo byť takto zakotvené aj v nájomnej zmluve.
Pri zisťovaní skutočnej spotreby energií by bolo možno vhodné, ak je to technicky možné urobiť zvlášť elektro, vodo a plynomery na nájomcu, na jeho časť v nehnuteľnosti. Potom sa dá, že by energ.závody fakturovali nájomcom spotrebované energie priamo jemu, alebo tebe a ty vieš presne, koľko im máš prefakturovať. Záleží totiž od prevádzky nájomcu, v akej miere míňa energie.
Dúfam, že som ti dostatočne poradila.
jankaB
11.11.04,07:09
Fany ďakujem veľmi pekne. A čo ak je v nájomnej zmluve uvedené , že nájom je už aj v rátane energií?
Luba
11.11.04,11:43
V tom prípade máš iba nájomné a energie si dávaš do nákladov. Nerobíš tým pádom žiadne vyúčtovanie spotreby, takže si treba pri stanovení výšky nájomného správne odhadnúť, koľko činí podiel energií v celkovom nájomnom. DPH na nájomné platiteľovi buď dáš alebo nedáš, podľa svojho rozhodnutia.