buba
19.07.06,10:23
Čítala som v nár. poistení, že od 1.8.2006 zaniká povinné nem. poistenie osobám, ktorým bol priznaný star.dôchodok, predč.star.d. alebo invalidný, to znamená, že ak mám zamestnanca star. dôchodcu nebudem mu už robiť odvod do nem. poistenie?
Zita4
19.07.06,09:15
Presne tak. A po skončení ochrannej doby ani nebude mať nárok na nemocenské dávky.
Martinella
19.07.06,09:25
Ale môže sa príhlásiť ako dobrovoľný plátca nemoc.poistenia a vtedy mu budú poskytované dávky nemoc.poistenia.
Dada
19.07.06,10:33
A ak bude na PN-ke dlhšie ako 10 dní, to mu už ani sociálka nezaplatí?
Martinella
19.07.06,10:47
Keď nie je nemocensky poistený, tak nie.
Jana Motyčková
19.07.06,10:59
Presne tak. A po skončení ochrannej doby ani nebude mať nárok na nemocenské dávky.
Nebude mať nárok na nemocenskú dávku hneď po 1.8.2006, okrem tých ND, ktoré sa začali vyplácať pred 1.8.2006.

Viem, že v NP je vyjadrenie, že starobný dôchodca, PSD a ID má nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote, ale v §32 bol doplnený ods.4, kde sa hovorí, že ochranná lehota zaniká najneskôr dňom, kedy má poistenec nárok na strobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok. Takže prakticiky dôchodca nemá ochrannú lehotu a teda ani nemá nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote.
Arava
19.07.06,11:37
A ak bude na PN-ke dlhšie ako 10 dní, to mu už ani sociálka nezaplatí?
Rozumiem tomu správne, prvých 10 dní bude mať nárok na náhradu príjmu pri DPN a od 11 dňa nemoci mu nevznikne nárok na nemocenské dávky???
anka
19.07.06,12:01
A je potrebne szco dochodcu k 1.8.06 odhlasit z NP, alebo je to automaticky?
Zita4
19.07.06,12:33
Nebude mať nárok na nemocenskú dávku hneď po 1.8.2006, okrem tých ND, ktoré sa začali vyplácať pred 1.8.2006.
Viem, že v NP je vyjadrenie, že starobný dôchodca, PSD a ID má nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote, ale v §32 bol doplnený ods.4, kde sa hovorí, že ochranná lehota zaniká najneskôr dňom, kedy má poistenec nárok na strobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok. Takže prakticiky dôchodca nemá ochrannú lehotu a teda ani nemá nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote.
Vidíš, a nám riaditeľ pobočky Socíálnej poisťovne na školení povedal, že v ochrannej dobe bude nárok. :o Ja už som sa ale naučila neveriť všetkému, čo tvrdia na Sociálnej poisťovni. Vďaka za opravu.
Jana Motyčková
19.07.06,13:24
Rozumiem tomu správne, prvých 10 dní bude mať nárok na náhradu príjmu pri DPN a od 11 dňa nemoci mu nevznikne nárok na nemocenské dávky???
Áno .
Tintina
20.07.06,09:53
A z čoho budeme vypočítavať náhradu príjmu u týchto dôchodcov, keď nebudú mať vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Alebo vymeriavací základ majú, len neplatia odvody na nemocenské? Alebo budeme u nich počítať náhradu len z predpokladaného VZ?
Jana Motyčková
20.07.06,10:48
A z čoho budeme vypočítavať náhradu príjmu u týchto dôchodcov, keď nebudú mať vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Alebo vymeriavací základ majú, len neplatia odvody na nemocenské? Alebo budeme u nich počítať náhradu len z predpokladaného VZ?
To by aj mňa zaujímalo. Dali sme žiadosť o výklad na MPSVR, ale či pride nejaká odpoveď, uvidíme.
Martinella
20.07.06,11:16
A je potrebne szco dochodcu k 1.8.06 odhlasit z NP, alebo je to automaticky?

Nie, platí to tak ako pri dôchodcoch poberajúcich inv.dôchodok, ktorí doteraz neodvádzajú poistné na inv.poistenie.
Veď ani v registračnom liste neuvádzaš pri prihlasovaní jednotl.druhy poistení.
Len v prílohe k mesačným výkazom sa uvádza, kto koľko odvádza na aký druh poistenia.
Takisto pri invalidoch s poklesom zárobk.činnosti nad 70% sa tiež nebude odvádzať nemocenské poistenie. Povinní platiť budú len inval.dôchodcovia s poklesom zár.schop. od 41-70%.
Martinella
20.07.06,11:29
A z čoho budeme vypočítavať náhradu príjmu u týchto dôchodcov, keď nebudú mať vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Alebo vymeriavací základ majú, len neplatia odvody na nemocenské? Alebo budeme u nich počítať náhradu len z predpokladaného VZ?

V novele II.k náhrade príjmu platnej od 1.8.2006 sa uvádza:
Za zamestnanca sa na účely náhrady príjmu považuje fyzická osoba, ktorá sa považuje za zamestnanca aj pre účely sociálneho poistenia.
Tintina
21.07.06,08:19
No a v tejto súvislosti ma napadá, ak mám poberateľa dôchodku na PN-ke, prvých 10 dní mu dám náhradu (dnes zatiaľ netušíme z čoho počítanú), ale čo mu zadám od 11. dňa nemoci? Ako neplatené voľno a preruším mu ostatné poistenia? Alebo ako nemoc, ktorá sa správa ako vylúčiteľné doby, len s tým, že nedostáva nemocenské dávky?
Ninna
27.07.06,14:32
netušíte niekto ako to je?
jankasm
28.07.06,04:46
netušíte niekto ako to je?

Ja myslím, že by to mal byť evidovaný normálne ako na PN, akurát bez vyplácania nemocenskej dávky. :confused:
Tintina
23.08.06,09:05
Ako by bolo fajn, keby to bolo také jednoduché. Prvých 10 dní dajme tomu že tak ako po starom. Ale od 11. dňa? Ako by ste nakoniec zadali toto obdobie v ELDP. Nie je to vylúčiteľná doba, lebo nemoc bez nároku na nemocenské dávky neexistuje ako vylúčiteľná doba. Poučenie hovorí, "obodia po ktoré mal poistenec nárok na nemocenské..." A on nárok nemá.
Na oddelení ELDP mi dokonca povedali, zadať ako neplatené voľno. Aké neplatené voľno, keď mi doniesol PN-kový lístok?
Máte niekto nejaké lepšie nápady z pobočiek SP?
zubadielko
23.08.06,10:39
ahojte takže ak som to pochopila správne - mám z toho poriadny chaos.
Od 1.8. starobný dôchodca nie je povinný platiť nemoc. poistenie. Ja ako zamestnávateľ mu tiež neplatím nemoc poistenie? Čo v takom prípade ak sa rozhodne byť dobrovoľným platcom NP? Mám ako zamestnávateľ mu zrážať poistné z výplaty, alebo si to bude platiť sam a ja s tým nič nemám?
jankasm
23.08.06,10:49
ahojte takže ak som to pochopila správne - mám z toho poriadny chaos.
Od 1.8. starobný dôchodca nie je povinný platiť nemoc. poistenie. Ja ako zamestnávateľ mu tiež neplatím nemoc poistenie? Čo v takom prípade ak sa rozhodne byť dobrovoľným platcom NP? Mám ako zamestnávateľ mu zrážať poistné z výplaty, alebo si to bude platiť sam a ja s tým nič nemám?

Od 1.8.2006 s tým ty, ako zamestnávateľ nemáš vôbec nič. Neplatíš nemocenské poistenie ani za zamestnanca ani za seba.
Ak sa rozhodne, môže sa dobrovoľne poistiť, ale sám, s tým zamestnávateľ nemá nič. Len upozorňujeme, že z dobrovoľného nemocenského poistenia môže poberať nemocenskú dávku až po splnení podmienky poistenia 270 dní.
Jana Motyčková
23.08.06,11:10
Ako by bolo fajn, keby to bolo také jednoduché. Prvých 10 dní dajme tomu že tak ako po starom. Ale od 11. dňa? Ako by ste nakoniec zadali toto obdobie v ELDP. Nie je to vylúčiteľná doba, lebo nemoc bez nároku na nemocenské dávky neexistuje ako vylúčiteľná doba. Poučenie hovorí, "obodia po ktoré mal poistenec nárok na nemocenské..." A on nárok nemá.
Na oddelení ELDP mi dokonca povedali, zadať ako neplatené voľno. Aké neplatené voľno, keď mi doniesol PN-kový lístok?
Máte niekto nejaké lepšie nápady z pobočiek SP?
Ako píšeš, v ELDP to nie je vylúčená doba (na to máme písomné stanovisko zo SP). Ale nedávala by som to ani do prerušenia poistného (na to stanovisko nemáme).
ivemar
24.08.06,08:17
Odpoved Z MPSVaR ani nam neprichadza a neprichadza. Zo Socialnej poistovne, ale mame odpoved, ze zamestnanec, ktory nie je nemocensky poisteny nema ani vymeriavaci zaklad, a teda ani ziaden denny vymeriavaci zaklad. A zakon o nahrade prijmu novelizovany nebol, takze ak je denny vymeriavaci zaklad, z ktoreho sa nahrada pocita =0 aj nahrada prijmu by mala byt podla mna rovna 0.Vraj ale niekde existuje vyklad, ze sa ma vychadzat z pravdepodobneho denneho vymeriavacieho zakladu, cize vlastne z aktualneho platu, len neviem, kde ten vyklad je a podla mna pokial neznovelizuju zakon o nahrade prijmu, nie je taky vyklad celkom OK.
ivemar
24.08.06,08:43
ELDP sa ale tyka dochodkoveho poistenia. Ak by doba PN, pocas ktorej nie je narok na nemocenske nebola ani prerusenie, ani vylucena doba, tak by to znamenalo, ze pocas tohto obdobia by mal zamestnanec dochodca platit starobne poistenie, a tak to nie je. Neviem ako mohla SP dat stanovisko, ze to nie je vylucena doba , vid. zakon o Socialnom poisteni, par.140 - Vylucenie povinnosti platit poistne, ods.2 a 3. - zamestnanec nie je povinny platit poistne na dochodkove poistenie pocas obdobia, kedy je uznany za praceneschopneho, atd. ... Zakon nehovori nic o naroku na nemocenske. Cize je to podla zakona vylucena doba. To, ze vo Vysvetlivkach na tlacive to nie je, je vec spravnosti alebo nespravnosti vysvetliviek. Je pravda, ze na ELDP sa v s tlpci Vylucene doby uvadzaju doby podla stareho zakona - platneho pred r.2005 ( tym viac by tam ale tato doba mala byt). Napr. tieto doby mozu byt v uhrne za cele obdobie, dokonca ako sme sa presvedcili na Socialnej poistovni aj spolu za viac rokov - napr. zamestnankyna bola cely rok na RP. tento rok sa na ELDP vobec neuvedie, ale kedze podla stareho akona je RP vylucena doba, spokojne sa tato doba moze uviest v riadku predchadzajuceho roka alebo nasledujuceho. Nevadi im, ze tak vyjde v jednom roku aj vylucena doba viac ako 365 dni, lebo to suvislost s rokom nema - aspon ta to vysvetlili. Neviem na co tam tie vylucene doby vobec su.
Jana Motyčková
24.08.06,10:03
ELDP sa ale tyka dochodkoveho poistenia. Ak by doba PN, pocas ktorej nie je narok na nemocenske nebola ani prerusenie, ani vylucena doba, tak by to znamenalo, ze pocas tohto obdobia by mal zamestnanec dochodca platit starobne poistenie, a tak to nie je. Neviem ako mohla SP dat stanovisko, ze to nie je vylucena doba , vid. zakon o Socialnom poisteni, par.140
Doba kedy je zamestnanec PN a nemá nárok na nemocenské je vylúčená doba podľa §140, t.j. neplatí sa za tú dobu poistné. Ale na ELDP sa neuvádzajú vylúčené doby podľa §140, ale vylučené doby podľa starej platnej vyhkášky - presne neviem prečo, ale tie vylúčené doby sa berú do úvahy len pri určitých typoch ľudí (nadobudli dôchodkový vek do 31.12.2003 alebo niečo podobné, nemám to naštudované). Vylúčené doby podľa §140 sa na ELDP do vylúčených dôb neuvádzajú, asi nemajú vplyv na výpočet dôchodku.
Jana Motyčková
24.08.06,10:08
Odpoved Z MPSVaR ani nam neprichadza a neprichadza. Zo Socialnej poistovne, ale mame odpoved, ze zamestnanec, ktory nie je nemocensky poisteny nema ani vymeriavaci zaklad, a teda ani ziaden denny vymeriavaci zaklad. A zakon o nahrade prijmu novelizovany nebol, takze ak je denny vymeriavaci zaklad, z ktoreho sa nahrada pocita =0 aj nahrada prijmu by mala byt podla mna rovna 0.Vraj ale niekde existuje vyklad, ze sa ma vychadzat z pravdepodobneho denneho vymeriavacieho zakladu, cize vlastne z aktualneho platu, len neviem, kde ten vyklad je a podla mna pokial neznovelizuju zakon o nahrade prijmu, nie je taky vyklad celkom OK.
Súhlasím s tým, že zákon nerieši ako u dôchodcov počítať náhradu príjmu pri PN.
Iveta Matlovičová
25.08.06,04:38
Bola som včera na školení, a tiež bol troška chaos ohľadom výpočtu náhrady príjmu pri PN u dôchodcov. Nás usmernili tak, že ak PN-ka vznikne u "dôchodcu" po 1.8.2006 tak náhrada sa vypočíta tak, že zoberie sa do úvahy podľa zákona č. 462/2003 § 8 ods. 4 "Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca uvedeného v odseku 1 je rozhodujúce obdobie podľa osobitného predpisu." Tým osobitným predpisom je § 54 zákona č. 461/2003, t.z., že ak mal dôchcova nejaké RO v roku 2005 (teda ked niečo platil ako zamestnanec na NP), budem pri výpočte náhrady vychádzať z údajov z roku 2005, ak mal RO v 1 1/2 roku 2006 tak budem vychádzať z týchto údajov.....až kým neupravia zákon 462/2003, neviem či som to dobre napísala, ale tak bolo vyložené :-)

Ďakujem
Jana Motyčková
25.08.06,10:27
Bola som včera na školení, a tiež bol troška chaos ohľadom výpočtu náhrady príjmu pri PN u dôchodcov. Nás usmernili tak, že ak PN-ka vznikne u "dôchodcu" po 1.8.2006 tak náhrada sa vypočíta tak, že zoberie sa do úvahy podľa zákona č. 462/2003 § 8 ods. 4 "Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca uvedeného v odseku 1 je rozhodujúce obdobie podľa osobitného predpisu." Tým osobitným predpisom je § 54 zákona č. 461/2003, t.z., že ak mal dôchcova nejaké RO v roku 2005 (teda ked niečo platil ako zamestnanec na NP), budem pri výpočte náhrady vychádzať z údajov z roku 2005, ak mal RO v 1 1/2 roku 2006 tak budem vychádzať z týchto údajov.....až kým neupravia zákon 462/2003, neviem či som to dobre napísala, ale tak bolo vyložené :-)..
Problém s rozhodujúcim obdobím je ten, že sa počíta od vzniku nemocenského poistenia, ale tomu dôchodcovi nem. poistenie nevzniklo (to staré už zaniklo a nové nevzniklo). Ale v podstate je to diera v zákone a kto si to ako vysvetlí tak to bude robiť. Už sa k tomu ďalej vyjadrovať nebudem, keďže ani jeden spôsob nie je podľa zákona, ťažko povedať ktorý zo spôsobov je lepší. Podľa mňa najbližšie k zákonu by bol nulový DVZ, ale na to nikoho nenahováram.
KON-EKON
30.08.06,08:34
Chcem len upozorniť na problém výsluhových dôchodcov, účtujem SBS-ku, kde sú skoro všetci výsluhoví. Samozrejme čo čert nechcel, presne mám PNku v auguste, boli však poistení doteraz a majú nárok na PNKu, ale už som opravovala kvôli Soc.poisťovni 14 výkazov..Kvôli ich výrokom. K výsluhovým nevedia nikdy nič poriadne povedať. To sú bývalí policajti, colníci ap...Kto má skúsenosť najčerstvejšie,podeľte sa. Díky.
Zita4
02.09.06,13:18
Chcem len upozorniť na problém výsluhových dôchodcov, účtujem SBS-ku, kde sú skoro všetci výsluhoví. Samozrejme čo čert nechcel, presne mám PNku v auguste, boli však poistení doteraz a majú nárok na PNKu, ale už som opravovala kvôli Soc.poisťovni 14 výkazov..Kvôli ich výrokom. K výsluhovým nevedia nikdy nič poriadne povedať. To sú bývalí policajti, colníci ap...Kto má skúsenosť najčerstvejšie,podeľte sa. Díky.
Výsluhoví dôchodcovia sú aj naďalej nemocensky poistení. Zmena v platení nemoc. poistenia sa týka len starobných dôchodcov a invalidných nad 70 %.
drobeceva
04.09.06,10:47
Zamestnanecovi bol priznaný predčasný dôchodok. Od 14.8. maroduje. Na nemocenské nárok nemá, môžem mu platiť náhradu príjmu? Z čoho mu počítam? Čo tie ostatné dni? Musím ho odhlásiť aj zo SP?
Martinella
04.09.06,11:02
Zamestnanecovi bol priznaný predčasný dôchodok. Od 14.8. maroduje. Na nemocenské nárok nemá, môžem mu platiť náhradu príjmu? Z čoho mu počítam? Čo tie ostatné dni? Musím ho odhlásiť aj zo SP?
Áno poskytnete mu náhradu príjmu podľa zákona č.462/2003 (§8) z pravdepodobného denného vym.základu podľa § 57 odst.1 Zákona č.461/2003 o sociálnom poistení. DPN sa hlási zdravotnej poisťovni.
monika169
07.09.06,08:52
Náhrada príjmu pri DPN prvých 10 dní pri zamestnancovi, ktorí u Vás pracoval v minulom roku sa mu ráta vymeriavací základ min. roku, ale ak dnes prijmete nového a on ochorie, vyrátate mu pravdepodobný vymeriavací základ alebo z posledného mesiaca, ktorý u Vás odpracoval.
ivemar
14.09.06,06:17
Som rada, ze som nasla niekoho komu to vychadza ako mne - dochodca sice narok na nahradu prijmu pocas PN ma, ale kedze ma denny vymeriavaci zaklad nulovy, resp. nema ziaden, lebo nie je nemocensky poisteny, tak je to nahrada nulova. Ministerstvo prace by ku tomu mohlo konecne nieco vydat, alebo uz vydalo ?