janavrbovska
30.05.17,13:52
Akú predkontáciu a typy súm mám použiť v OMEGE pri vystavení odoslanej faktúry za predaj tovaru a prepravné kuriérom? Sme plátcovia DPH a dodávali sme tovar kuriérskou službou do Ostravy (tiež plátcovi DPH).
1. riadok suma spolu, text odberateľ: ???
2. riadok predaj tovaru: ???
3. riadok preprava kurierom: ???
4. Aký text uviesť na faktúru? Prenesenie daňovej povinnosti, alebo Oslobodené od dane?
Reina
02.06.17,05:00
Predpokladám, že ide o dodanie tovaru do EU v zmysle §43. Tj. typ sumy 16 - pre všetko. Preprava súvisí s predajom toho tovaru a hlavné plnenie je dodávka tovaru. Takže bude to :
1. suma spolu 311 - S,
2. suma predaj tovaru - 16,
3. suma preprava - 16,
2/3. alebo suma tovaru a prepravy spolu - 16.
4. Povinný text: Dodanie je oslobodené od dane.
janavrbovska
05.06.17,18:46
Tak teraz neviem, lebo minulý týždeň som bola na konzultácii v Krose a oni mi radili pri preprave dať typ sumy Osv a vraj sa to dostane do súhrnného výkazu kódom 1. Keď som to vyskúšala dalo mi to do súhrnného výkazu kódom 2. Podľa ktorého paragrafu sú služby (preprava) oslobodené od DPH? Neviem to v Zákone nájsť. Našla som iba tovar (§43).
Reina
06.06.17,06:35
preprava tovaru do EU je v § 15 ods. 1 ak ide o prepravu pre zdaniteľnú osobu. To že služba tam patrí a má byť typ sumy OSV, aby to bolo v súhrnnom výkaze s kódom 2 je fakt. ALE treba sa pozrieť na zloženie dodávky a prioritné dodanie bolo tovar. Ja by som to nerozdeľovala. Keby to bolo na dvoch faktúrach - tak áno. ALe na jednej FA to pre mňa znamená síce dve plnenia, ktoré ale súvisia s dodaním tovaru a preto by som to dala tak ako uvádzam hore. Ak sa to rozdelí ok, no neviem, či to rozdelí aj odberateľ - skôr nie.
janavrbovska
06.06.17,16:33
Mám odklad daňového priznania za rok 2016 do 30.6.2017.
Robím teraz uzávierku účtovníctva za rok 2016 a kontrolujem zOF za dodanie výrobkov do ČR.
zOF som účtovala cez automatické účtovanie vzor 50 zOF. Do rozpisu som zadala faktúrovanú sumu na riadok "nulová DPH".
v účtovnej časti som použila nasledovné typy súm:
1.riadok-predkontácia 50-00, typ sumy S, odd.KV DPH-X
2.riadok-predkontácia 50-01, typ sumy 16, odd.KV DPH-X
Záverečný text som uviedla: "Dodanie je oslobodené od DPH".
Je to takto správne urobené?
Lebo na, keď som dala faktúru z r.2016 vytlačiť, tak pred celkovou sumou faktúry sa mi vytlačil text: "neobsahuje DPH" a neviem prečo, keď som zadala 0-lovú DPH.
Je to zvláštne, lebo v tohtoročných faktúrach mi tam tlačí text: "Oslobodené od DPH".
Prosím, poraď, lebo už som z toho na nervy...
P.S.: A kedy sa uvádza v záverečnom texte: "prenesenie daňovej povinnosti?
janavrbovska
06.06.17,18:25
V § 15 ods. 1) sa nič nepíše o oslobodení od dane.

Je tu len definované miesto dodania služby:
Miesto dodania služby
§ 15
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.