pcraft
19.07.06,11:12
Ahojte, potreboval by som poradiť v súrnej veci. Som SZCO, v roku 2005 som sa prihlásil do SP ako platca poistného a zaplatil som odvody od júla 2005 do júla 2006. Lenže nastal problém, lebo SP tvrdí, že som im neposlal výpis z DP za r 2004 (čo som samozrejme poslal) a podľa mojej prihlášky ma v r2005 zaevidovali ako dobrovoľne poistenú osobu, nie ako povinne poistenú. Výsledok je taký, že teraz chcú odo mňa, aby som znova zaplatil už raz zaplatené odvody (júl 2005-júl 2006), t.j. 12 mesiacov x mesačná poistka, čo je horor pre mňa. Pomôžte mi!
Zita4
19.07.06,09:20
To ťa sami od seba zaevidovali ako DPO? Neprihlásil si sa sám ako DPO?
pcraft
19.07.06,09:38
V prihláške som vyplnil aj dátum vzniku povinnosti a vymeriavací základ, čo malo byť len pre DPO (nevšimol som si celý nadpis, kde to bolo uvedené) :(
Zita4
19.07.06,09:48
To je smola :( . Asi s tým už nič nenarobíš... :confused:
va1ke
19.07.06,09:52
No to je teda naozaj veľká smola. Lebo platby z DPO sa nedajú presmerovať na PPO. Toto mám na 100% zistené.
V SP majú taký bordel, že všetko si treba skontrolovať aspoň 100 krát. Lebo aj to čo im doručím osobne stratia. Všetko si dávam potvrdzovať a všetko čo mi dajú vyplniť a vypísať či podpísať tak si aj päť krát prečítam a opýtam sa čo to vlastne znamená.
Martinella
19.07.06,09:57
Pre tieto prípady je najlepšie si zo všetkého čo odovzdávaš urobiť kópie a dávať si potvrdiť prevzatie. Aby sa predchádzalo takýmto nedorozumeniam.
A ty si sa prihlasoval ako dobrovoľne poistená osoba alebo vznikol omyl v Soc.poisťovni tým, že nemali tvoj výpis z DP?
Pepa
19.07.06,10:12
V prihláške som vyplnil aj dátum vzniku povinnosti a vymeriavací základ, čo malo byť len pre DPO (nevšimol som si celý nadpis, kde to bolo uvedené) :(
Z toho čo uvádzaš mi vychádza, že si sa prihlásil ako DPO a aj odvody si platil ako DPO. Podľa výšku príjmu /za rok 2004 78000,-/ si mal zrejme povinnosť platiť odvody povinne /SZČO/.
V tomto však neurobila chybu SP ale ty. Či si odovzdal alebo neodovzdal výpis z DP za rok 2004 /aj keď je to samozrejme tvojou povinnosťou/ nie je až také "hrozné". Nie je povinnosťou SP ťa na skutočnosť, že si sa zo zákona stal povinným platcom, upozorniť. Každý si to musí "ustriehnuť" sám.
Viem, že som ťa nepotešila, ale skutočnosť je takáto - nič s tým neurobíš.
Treba to doplatiť. Platby z DPO na SZČO sa preúčtovať nedajú
pcraft
19.07.06,11:21
Ďakujem za odpovede, aj keď je to pre mňa menšia katastrofa. Chcem upresniť, že v prihláške v hlavičke som uviedol SZCO, nie DPO, ale uviedol som v prihláške aj údaje (vymer. základ, dátum), ktoré LEN DPO mal vyplniť. Ak by trocha mala SP snahu upresniť túto vec, stačilo mi poslať jednu otázku cez mail, ja som sa totiž o tomto probléme dozvedel až teraz, vôbec som nemal šancu to opraviť. Druhá otázka je tá, že z pohľadu SP prečo nie je jedno pod akou hlavičkou dostali ťažko moje zarobené peniaze?
pcraft
19.07.06,11:52
Tak ešte raz. V hlavičke prihlášky som vyznacil SZCO, ale vyplnil som vymeriavací základ, ktorý mal vyplniť iba DPO.
Áno, bola to chyba z mojej strany, ale keď v prihláške boli 2 protichodné informácie, prečo SP mi to neoznámila a nevyžiadala opravu, ale sa rozhodla, že som DPO? V tomto prípade pochybenie vidím na 50-50, ale kvôli tomu mám zaplatit 200%?
Pepa
19.07.06,12:00
Tak ešte raz. V hlavičke prihlášky som vyznacil SZCO, ale vyplnil som vymeriavací základ, ktorý mal vyplniť iba DPO.
Áno, bola to chyba z mojej strany, ale keď v prihláške boli 2 protichodné informácie, prečo SP mi to neoznámila a nevyžiadala opravu, ale sa rozhodla, že som DPO? V tomto prípade pochybenie vidím na 50-50, ale kvôli tomu mám zaplatit 200%?
Odvolaj sa!!! - mal si byť ako SZČO a nie DPO.
Pepa
19.07.06,12:07
Ďakujem za odpovede, aj keď je to pre mňa menšia katastrofa. Chcem upresniť, že v prihláške v hlavičke som uviedol SZCO, nie DPO, ale uviedol som v prihláške aj údaje (vymer. základ, dátum), ktoré LEN DPO mal vyplniť. Ak by trocha mala SP snahu upresniť túto vec, stačilo mi poslať jednu otázku cez mail, ja som sa totiž o tomto probléme dozvedel až teraz, vôbec som nemal šancu to opraviť. Druhá otázka je tá, že z pohľadu SP prečo nie je jedno pod akou hlavičkou dostali ťažko moje zarobené peniaze?
No nie je to jedno.
Príklad:
Ak si prihlásený ako DPO, platíš ako DPO a vznikne ti povinnosť platiť odvody ako SZČO. Ty sa ako DPO neodhlásiš a ako SZČO neprihlásiš. Nastane situácia, že DPO ti trvá /preplatok nevznikne/ a ako SZČO ti vzniká nedoplatok. Nedoplatok ako SZČO budeš musieť doplatiť, ale ako DPO ti nič nevrátia. Máš vlastne dva "poistné vzťahy" a môžeš sa tešiť na "veľký" dôchodok.
pcraft
19.07.06,12:08
PEPA: ďakujem, prebral si ma. Ešte to nemám na papieri. ale ak to budem mať, asi mi nič iné nezostáva, len sa odvolať a dúfať. Mám ale silné pochybnosti, či práve SP je úrad, ktorý si prizná chybu.
hana 10
19.07.06,12:25
ja som to musela doplatit, tiez som nariekala na porade, aj na sp, u mna to bolo 8 mesiacov, isla som sa vtedy zblaznit...
pcraft
19.07.06,12:26
Ešte jedna otázka: má už niekto skúsenosť, že podal odvolanie proti rozhodnutiu SP, ak áno, s čím treba počítať?
pcraft
19.07.06,12:28
hana 10: v prihláške si mala všade DPO, aj v hlavičke?
Pepa
19.07.06,12:34
hana 10: v prihláške si mala všade DPO, aj v hlavičke?
U Hany 10 to bolo inak - bola prihlásená ako DPO, mala príjem vyšší ako 12-násobok MM čím jej vznikla povinnosť prihlásiť sa ako SZČO, o čom nevedela. Čiže nastala situácia, ktorú som v príklade popísala v príspevku č. 11.
pcraft
19.07.06,12:42
Aj v mojom prípade platí, že som mal vyšší príjem ako 12 násobok MM, preto som sa prihlásil ako SZCO (aspoň v hlavičke prihlášky), s tým ale, že som vyplnil aj riadky pre DPO, ma zaregistrovali ako DPO, a vôbec ma nenapadá, ako vyargumentovať svoju pravdu.
Myslím si, že nie som prvý malý živnostník s podpriemernými príjmami, ktorému tento často nezmyselný administratívny kolotoč robí peklo, mám dosť starostí aby som pozháňal a dobre spravil robotu a aby som dostal zaplatené...
Pepa
19.07.06,12:47
Aj v mojom prípade platí, že som mal vyšší príjem ako 12 násobok MM, preto som sa prihlásil ako SZCO (aspoň v hlavičke prihlášky), s tým ale, že som vyplnil aj riadky pre DPO, ma zaregistrovali ako DPO, a vôbec ma nenapadá, ako vyargumentovať svoju pravdu.
Myslím si, že nie som prvý malý živnostník s podpriemernými príjmami, ktorému tento často nezmyselný administratívny kolotoč robí peklo, mám dosť starostí aby som pozháňal a dobre spravil robotu a aby som dostal zaplatené...
Ak si sa prihlásil ako SZČO, vôbec nemali brať do úvahy VZ pre DPO.
Zita4
19.07.06,12:48
Odvolaj sa a trvaj na svojom. Držím ti palce.
pcraft
19.07.06,13:04
Ďakujem Vám za cenné rady, už sa trocha cítim lepšie, na budúci týždeň dám vedieť, ako som dopadol.
va1ke
19.07.06,16:56
Tak ešte raz. V hlavičke prihlášky som vyznacil SZCO, ale vyplnil som vymeriavací základ, ktorý mal vyplniť iba DPO.
Áno, bola to chyba z mojej strany, ale keď v prihláške boli 2 protichodné informácie, prečo SP mi to neoznámila a nevyžiadala opravu, ale sa rozhodla, že som DPO? V tomto prípade pochybenie vidím na 50-50, ale kvôli tomu mám zaplatit 200%?

a akú sumu si platil. takú akú majú platiť SZČO alebo takú akú DPO?
pcraft
20.07.06,04:59
Platil som 2200 z minimálneho vym. základu 6500, toľko koľko som mal zaplatiť ako SZCO (hrubý príjem za rok 2004 som mal 150 000, po odčítaní nákladov 80000). Ale keby som bol DPO, tak som asi tiež mohol zvoliť túto výšku odvodov.
Zoltán Kovács
20.07.06,05:05
Platil som 2200 z minimálneho vym. základu 6500, toľko koľko som mal zaplatiť ako SZCO (hrubý príjem za rok 2004 som mal 150 000, po odčítaní nákladov 80000). Ale keby som bol DPO, tak som asi tiež mohol zvoliť túto výšku odvodov.

Z minimálneho vymeriavacého základu 6.500,- Sk minimálny odvod bol 2.155,- Sk (ak sa dobre pamätám).
va1ke
20.07.06,05:10
ako SZČO si mal platiť od 1.7.2005 2155,- a od 1.10.2005 2288,- z min. základov. keď si platil takto. tak sa môžeš odvolať na to, že vlastne ty si stále považoval tú svoju prihlášku za prihlášku za povinného platcu ako za DPO.
SP ti pridelila číslo poistenca. V prípade, že ti prideli číslo ako DPO tak s tým asi nič nespravíš. Ja som sa ti na to pýtala. A bolo mi to takto povedané ako ti to tu píšem.
Zoltán Kovács
20.07.06,05:11
Keby si mal v ruke aspoň kópiu tej prihlášky potvrdenej od SP, mal by si šancu obhájiť svoje stanovisko, práve s odvolaním na hlavičku prihlášky, kde máš zaškrtnutú kategóriu SZČO a nie DPO. Bez tohto dôkazu sa ťažko budeš brániť. Keby to dopadlo najhoršie (čiže doplatiť poistné) skús dohodnúť splátkový kalendár. Mám takú skúsenosť, že pristúpia na to.
pcraft
20.07.06,05:50
To va1ke: ja som platil 2155 do decembra 2005, až od januára 2006 2288 Sk :(
S tým pridelením čísla DPO: to mi nemala SP oznámiť? Ja som o tomto probléme vôbec netušil, len tento týždeň sa mi ozvali. Tomu nerozumiem, že prečo ma nevyzvali, aby som opravil tú prihlášku, keď v hlavičke bol vyznačený SZCO a nižšie v kolónke uvedený vymeriavací základ IBA pre DPO, oni sa rozhodli bez toho, že by to bolo vyjasnené.

To Smith: oni predsa majú tú prihlášku a ako typ prihlášky je zaškrtnutý SZCO, nie DPO
va1ke
20.07.06,05:55
pcraft: to číslo identifikačné či ako to oni volajú ti mali oznámiť poštou. mne to prišlo a to je vlastne VS na úhrady.
a môžeš mi prosím ťa napísať do ktorej SP patríš (mesto).
pcraft
20.07.06,06:03
va1ke: žiadne číslo DPO, ani žiadny list som do nich nedostal už min. 2 roky, patrím do SP NITRA
va1ke
20.07.06,06:10
a pod akým VS si posielal platby?
pcraft
20.07.06,06:15
VS dávam rovnaké už 9 rokov, je to to ident. číslo, ktoré mi pridelili pred 9 rokmi ako pre szco, ale zrejme ani toto im nevadilo, aby ma dali ako dpo
va1ke
20.07.06,06:19
no tak potom nechápem prečo chcú od teba aby si zaplatil odvody ako PPO. lebo vlastne oni ťa napárujú ako SZČO podľa toho VS. Lebo DPO má iné identifikačné číslo. No musíš tam ísť a poriadne to prešetriť ako je. Oni na tej SP majú riadny bordel. A možno oni to majú zle a nejaká babenka to nepreverila. Alebo ťa založili do zlého šanónu. Im to tam totižto robia absolventky.
Zoltán Kovács
20.07.06,06:24
VS dávam rovnaké už 9 rokov, je to to ident. číslo, ktoré mi pridelili pred 9 rokmi ako pre szco, ale zrejme ani toto im nevadilo, aby ma dali ako dpo

Tak to VS z pred 9 rokov nebudeš mať dobré, nakoľko asi v roku 2002 alebo 2003 sa menili VS, ktoré aj oznamovali listom každému. Od tejto zmeny je to IČ poistenca, resp. IČ zamestnávateľa.

Preto som písal o tej kópií, lebo ti si v dôkazovej núdzi a nie SP. A keď nemáš nič v ruke ako budeš dokazovať. Ja preto posielam vždy dvojmo prihlášky, odhlášky, a všetko do SP aby mi poslali späť potvrdenú kópiu.

SP je jeden veľký štátny kolos, kde nevie pravá ruka čo robí ľavá niekedy. A aj preto sa v poslednej dobe presadzuje názor aby výberovým miestom pre všetky odvody boli DÚ. Majú oveľa lepšie vypracovaný systém, a sú aj komunikatívnejší ako SP alebo zdravotné poisťovne.
pcraft
20.07.06,06:28
va1ke: veľmi Ti ďakujem za pomoc, s tým id. číslom DPO je na 100% tak, že mi to mali zaslať? (ešte jedno upresnenie: v roku 2003 som bol na paušáli, preto som sa odhlásil z platenia odvodov do SP od júla 2004 - júla 2005, potom som podával tú prihlášku v júni 2005, lebo za r 2004 som mal 150000 hrubý príjem - ak ma podľa prihlášky v roku zaregistrovali ako DPO, tiež mi mali oznámiť alebo zaslať ID číslo pre dpo?)
va1ke
20.07.06,06:34
[quote=pcraft]va1ke: veľmi Ti ďakujem za pomoc, s tým id. číslom DPO je na 100% tak, že mi to mali zaslať?


ja som bola DPO a mne list prišiel a robila som učto môjmu susedovi, ktorý sa dobrovolne prihlásil do SP a poslali mu list v ktorom mu oznamovali identifikačné číslo tak ako mne pre DPO. Identifikačné číslo pre DPO sa nám začínalo 3 a pre PPO 2.
pcraft
20.07.06,06:37
zolee: moju prihlášku majú, stratil sa im "len" výpis z DP :(
v tej prihláške je vyznačené, že je to prihláška szco
Zoltán Kovács
20.07.06,06:44
zolee: moju prihlášku majú, stratil sa im "len" výpis z DP :(
v tej prihláške je vyznačené, že je to prihláška szco

Áno majú tvoju prihlášku, ale keď tá úradníčka sa k tomu postaví tak, že dokážte vy svoju pravdu, čím budeš argumentovať. S vetou "Vy máte moju prihlášku" asi moc nepochodíš.Nakoľko si bude obhajovať svoj postup pri zaradení do DPO.
va1ke
20.07.06,06:45
zolee: moju prihlášku majú, stratil sa im "len" výpis z DP :(
v tej prihláške je vyznačené, že je to prihláška szco

a ten výpis si im ako zaniesol?
pcraft
20.07.06,06:59
Hneď ako som dostal od nich to predvolanie som tam išiel, ale tá pracovníčka, ktorá mi to poslala a vybavuje mala PN. Ujala sa ma druhá a išla hľadať výpis z DP, čo nenašla, potom vytiahla môj "spis" a spolu sme to prezerali, medzi tými papiermi bola aj moja prihláška. Potom to vzdala s verdiktom, že to aj tak budem musieť doplatiť a aby som počkal na pôvodnú pracovníčku, keď sa vráti z PN. To bude až pondelok (dúfam). Mimochodom, keby som prihlášku vôbec neposielal, bol by som lepšie dopadol, alebo keby som vôbec neplatil, zaplatil by som menej na pokutách ako takto.

Výpis z DP som posielal poštou, ako posledných 9 rokov...
Pepa
20.07.06,07:12
Hneď ako som dostal od nich to predvolanie som tam išiel, ale tá pracovníčka, ktorá mi to poslala a vybavuje mala PN. Ujala sa ma druhá a išla hľadať výpis z DP, čo nenašla, potom vytiahla môj "spis" a spolu sme to prezerali, medzi tými papiermi bola aj moja prihláška. Potom to vzdala s verdiktom, že to aj tak budem musieť doplatiť a aby som počkal na pôvodnú pracovníčku, keď sa vráti z PN. To bude až pondelok (dúfam). Mimochodom, keby som prihlášku vôbec neposielal, bol by som lepšie dopadol, alebo keby som vôbec neplatil, zaplatil by som menej na pokutách ako takto.

Výpis z DP som posielal poštou, ako posledných 9 rokov...
Počkaj na "kompetentnú" pracovníčku a nechaos. Možno sa "ukáže", že je to OK.
Ak si mal príjem vyšší ako 12-násobok MM, SP by na teba "prišla" tak či tak.
Takže vydrž do pondelka a potom "sa" uvidí.:)
pcraft
20.07.06,07:14
Tak som zistil, že pri platbách som uvádzal staré VS, ten nový sa začína na 3 - tak som asi nahratý
pcraft
20.07.06,07:19
Pepa: ďakujem za povzbudenie, ale asi to nebude OK, keď mi povedali, že som zaregistrovaný ako DPO, a podľa nich žiaľ nie je možné presunúť platby z DPO na SZCO (to musí byť asi niečo také, ako spojiť oheň s vodou)
Pepa
20.07.06,07:21
va1ke: veľmi Ti ďakujem za pomoc, s tým id. číslom DPO je na 100% tak, že mi to mali zaslať? (ešte jedno upresnenie: v roku 2003 som bol na paušáli, preto som sa odhlásil z platenia odvodov do SP od júla 2004 - júla 2005, potom som podával tú prihlášku v júni 2005, lebo za r 2004 som mal 150000 hrubý príjem - ak ma podľa prihlášky v roku zaregistrovali ako DPO, tiež mi mali oznámiť alebo zaslať ID číslo pre dpo?)
SP zasielala identifikačné čísla . Pri prihlasovaní vydávajú oznámenia o pridelenom IČ - buď ti to vydajú hneď /u nás to vydajú "proti" podpisu/, alebo to zasielajú poštou. IČ oznamujú aj pri "prechode" z DPO na PPO a opačne.
Pepa
20.07.06,07:25
Tak som zistil, že pri platbách som uvádzal staré VS, ten nový sa začína na 3 - tak som asi nahratý
Ti vravím, vydrž do pondelka.
Ak si uvádzal starý VS a tieto platby nie sú u teba, treba zobrať výpisy a oni ich "nahrajú" tam kam treba.
A nevychádzaj z toho, že máš 3 - aj ja mám 3... a som PPO, pri DPO som mala 6.
Pepa
20.07.06,07:29
Pepa: ďakujem za povzbudenie, ale asi to nebude OK, keď mi povedali, že som zaregistrovaný ako DPO, a podľa nich žiaľ nie je možné presunúť platby z DPO na SZCO - to je pravda(to musí byť asi niečo také, ako spojiť oheň s vodou)
Uvádzaš, že máš "zaškrtnuté" SZČO - tak vydrž a počkaj na tú paniu. Nejak bude - a držím všetky palčiská, aby to bolo OK.
pcraft
20.07.06,07:34
Pepa: do pondelka už nejako vydržím, len som chcel vedieť všetky prípadné možnosti, aby som sa mohol o niečo oprieť pri svojej obhajobe,

V každom prípade Vám patrí VEĽKÁ VĎAKA
pcraft
20.07.06,11:47
Ešte jedno zistenie (už potom nebudem otravovať): v prihláške bolo treba uviesť aj ident. číslo, tam som uviedol tiež staré číslo SZCO, ktoré už od r. 2004 zrejme neidentifikuje nikoho, napriek tomu nevrátila sa mi ani jedna platba
feem
20.07.06,12:25
sorry, že trochu odbočím, ale aj ja mám problém so soc.poist. a to následovný(a ešte neviem ako sa vytvára téma v porada.sk):
Som SZČO, mám obchod v ktorom sám predávam. Uzavrel som dohodu o vykonaní prác so svojov matkou, ktorá je zamestnaná aj trvalo.
Dohoda podrobnosti:
-doba: od 1.6. do 31.12.2006
-predmet: zastupovanie počas neprítomnosti
-rozsah: max.300hod/rok, max.100hod/mesiac
-odmena: 30Sk/hod.
Problém je v tom, že tento mesiac ma vôbec nezastupovala a odovzdal som mesačný výkaz s 0,-Sk odvodom na ÚP a 0 hod.odpracovaných na sociálnu poisťovňu, kde mi pracovníčka povedala, že ju mám odhlásiť a keď na budúci mesiac by ma zastupovala tak znova prihlásiť.
LENŽE: keď nemám iného zamestnanca musím sa odhlásiť aj ako zamestnávateľ. A teraz sa mám prihlasovať a odhlasovať, keď potrebujem zastúpiť dajme tomu raz za 2 mesiace, a aj neviem dopredu, ale dajmetomu sa rozhodnem ráno, že potrebujem zastúpiť.
ALEBO: Dohoda je platná tak ako je uzavretá a keď mi neodrobila ani hodinu, tak odovzdám mesačný výkaz s nulovými odvodmi, pokým je platná dohoda o vykonaní prác?
mimotemy
va1ke
20.07.06,12:49
feem skús si dať do vyhladávača dohoda o vykonaní práce tvoj problém sa tu už riešil.
pcraft
25.07.06,07:49
Ahojte, takto som dopadol: pracovníčka, ktorá mala byť kompetentná (ale nebola, chcela sa ma zbaviť čo najskôr a tárala jednu na druhú) mi vysvetlila, že to musím zaplatiť, lebo sa s tým nedá nič robiť. Na moje otázky, že prečo nebrali do úvahy hlavičku a ičo szčo v prihláške oznámila, že to ani nepozerajú, len kolonku pre DPO a podľa toho ma identifikovali správne. Na otázku prečo mi poisťovňa neposkytla nové ičo pre DPO bola taká odpoveď, že to nemusia, alebo to poslali, alebo som to nedostal? Podľa nich ani VS ako ičo nie je identifikačný údaj pri platbách, lebo platcu identifikujú podľa Rč. Toto naťahovanie trvalo asi pol hodiny, potom sa odišla radiť, aby mi znova oznámila že má ona pravdu. Povedal som dobre, ale chcem sa odvolať, kedy mi dajú rozhodnutie v tejto veci. Povedala že rozhodnutie nebude, lebo v takýchto veciach sa nedáva,
ale môže napísať list jej vedúcej (ľúbostný myslela?). Všemožne zahmlievala ale som sa ďalej dožadoval odpovede, tak si to išla riešiť so svojou vedúcou. Potom mi oznámila, že tento postup je správny, oni nespravili chybu a dala mi odhlášku DPO a prihlášku PPO, s tým že mám vybaviť splátkový kalendár na platbách, ona to nerobí.
Tak som sa po hodine potenia a dohadovania som sa odhlásil a prihlásil ako PPO. Záver: podľa všetkého musím zaplatiť (len neviem z čoho, takéto detaily sú pre úrady nepodstatné), pretrvávajúci chaos v SP môžem tiež potvrdiť, zarážajúce však bolo, že ľudia ktorí majú robiť svoju prácu na úradoch ako je SP, zďaleka nemajú jasno v tom, čo presne majú robiť a ako riešiť prípadné problémy.
Chcel by som sa odvolať, len neviem či budem mať proti čomu, neviem či "na platbách" dostanem takéto rozhodnutie...
Pepa
25.07.06,08:44
Jednoznačne musíš "dokázať", že si bol prihlásený ako SZČO a nie ako DPO.
V opačnom prípade ti neostáva nič iné, ako sa dohodnúť so SP na splátkovom kalendári - bohužiaľ.
ALDA
25.07.06,09:00
Spravil si chybu, že si sa odhlásil a prihlásil. Mal si jednať s vedúcim pracovníkom. Ale odvolaj sa!! Pošlem Ti ss na koho máš napísať meil.
ALDA
25.07.06,09:01
Spravil si chybu, že si sa odhlásil a prihlásil. Mal si jednať s vedúcim pracovníkom. Ale odvolaj sa!! Pošlem Ti ss na koho máš napísať meil.
Chcem ešte dodať, že sem je potrebné napísať meno prac. s ktorým jednáte.
pcraft
25.07.06,09:32
Ďakujem ALDA, keď som už odchádzal z budovy, tiež ma to napadlo, lebo teraz vlastne som potvrdil ich verziu, ale toto doťahovanie trvalo vyše hodiny a už som asi nemohol riadne uvažovať:(
To ss znamená ? prepáč, ale už mozog mi prestáva poslúchať...
jankasm
25.07.06,09:33
Ďakujem ALDA, keď som už odchádzal z budovy, tiež ma to napadlo, lebo teraz vlastne som potvrdil ich verziu, ale toto doťahovanie trvalo vyše hodiny a už som asi nemohol riadne uvažovať:(
To ss znamená ? prepáč, ale už mozog mi prestáva poslúchať...

ss - súkromná správa :p
pcraft
25.07.06,09:38
Môžeš mi to poslať na dbado@seznam.cz ? Dííky.
pcraft
25.07.06,09:41
Pepa: ďakujem aj Tebe za pomoc, ale problém je, že to neviem, ako to mám dokázať...
pcraft
25.07.06,11:59
ALDA: žiaľ nemám ICQ, komunikovať môžem len cez poradu alebo mail, môžeš mi prosím Ťa poslať tú správu na môj poraďácky účet alebo na mailovú adresu (viď vyššie)?
Melnick
25.07.06,12:46
ALDA: žiaľ nemám ICQ, komunikovať môžem len cez poradu alebo mail, môžeš mi prosím Ťa poslať tú správu na môj poraďácky účet alebo na mailovú adresu (viď vyššie)?
S Tvojim problémom Ti žiaľ asi nepomôžeme,pretože ak nemáš potvrdenú odhlášku z dobrovoľného poistenia sociálnou poisťovňou,tak od Teba budú žiadať doplatiť sumu,ktorú si odvádzal ako dobrovoľne poistený,až do dátumu,keď sa budeš môcť preukázať,že si odhlásený bol.
Ináč si myslím,že pri povinnom prihlasovaní,by sa mohla pracovníčka SP opýtať dotknutej osoby či chce súčasne platiť povinne aj dobrovoľne,pretože som videla ich program a svieti im to tam,že už si z nejakého dôvodu poistený,ale skôr mi to pripadá ,akoby čakali len na to ,že človek na to jednoducho zabudne.
Aj tak Ti držím http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif,aby Ti to dobre dopadlo. Ja také skúsenosti ako Alda s odpustením tejto platby nemám,klient mojej kolegyne musel doplatiť cca 50000.-Sk.:mee:
pcraft
25.07.06,13:10
MajaP: podľa všetkého teda nie som jediný, ktorý sa ocitol v takejto situácii, podľa môjho názoru však je to na hlavu postavené, ja musím zaplatiť 2x12 mesiacov a tí čo nezaplatili odvody za 12 mesiacov, v konečnom dôsledku im stačí zaplatiť menej a o odpustení stotisícových dlhov na poistnom neplatičom v r2005 už ani nemám chuť hovoriť...
ALDA, ďalšie kroky sú teda zbytočné?
Melnick
25.07.06,13:22
MajaP: podľa všetkého teda nie som jediný, ktorý sa ocitol v takejto situácii, podľa môjho názoru však je to na hlavu postavené, ja musím zaplatiť 2x12 mesiacov a tí čo nezaplatili odvody za 12 mesiacov, v konečnom dôsledku im stačí zaplatiť menej a o odpustení stotisícových dlhov na poistnom neplatičom v r2005 už ani nemám chuť hovoriť...
ALDA, ďalšie kroky sú teda zbytočné?
Ak má Alda inú skúsenosť ako ja a vie na koho sa v takomto prípade obrátiť ,tak ju v každom prípade využi.A určite nie si jediný,ktorý sa nechtiac dostal do takejto situácie.;)
abel
25.07.06,16:53
So Sociálnou tiež nemám dobré skúsenosti, čo sa týka dobrovoľného a povinného poistenia. Najnovšia perlička: dňa 30. 6. 2006 som poslala doporučene registračný list-odhláška z dobrovoľného poistenia s dátumom ukončenia 30. 6. 2006 a zároveň druhý reg. list - prihláška na povinné poistenie s dátumom od 1. 7. 2006. Požiadala som o potvrdenie kópie, pri jej vrátení som zbadala dátum 30. 6. 2006 prepísaný na 3. 7. 2006, pretože im to poštou prišlo až v pondelok 3. 7. 2006 a musím "dobrovoľne" doplatiť 3 dni nemocenského poistenia 30.- Sk :confused:
ALDA
25.07.06,19:07
MajaP: podľa všetkého teda nie som jediný, ktorý sa ocitol v takejto situácii, podľa môjho názoru však je to na hlavu postavené, ja musím zaplatiť 2x12 mesiacov a tí čo nezaplatili odvody za 12 mesiacov, v konečnom dôsledku im stačí zaplatiť menej a o odpustení stotisícových dlhov na poistnom neplatičom v r2005 už ani nemám chuť hovoriť...
ALDA, ďalšie kroky sú teda zbytočné?

Nikdy nič nie je zbytočné!!!!
V SP som jednej p. riaditeľke ukázala sťažnosti na SP tu na Porade, ale bohužiaľ píšeme anonymne. Treba uviesť pobočku a meno prac. s ktorým jednáme, potom je možne to riešiť.
Ospravedlňujem sa, ale mám veľa práce a až teraz sm sa dostala na Poradu.
pcraft
26.07.06,05:18
ALDA: je to pobočka SP v Nitre, meno pracovníčky Ing.Mojtová, môžeš mi prosím Ťa poradiť ako mám postupovať? Ide mi aspoň o to, aby som to mohol napadnúť, lenže keď nevydajú rozhodnutie v tejto veci, tak sa nemôžem ani odvolať
ALDA
26.07.06,06:46
ALDA: je to pobočka SP v Nitre, meno pracovníčky Ing.Mojtová, môžeš mi prosím Ťa poradiť ako mám postupovať? Ide mi aspoň o to, aby som to mohol napadnúť, lenže keď nevydajú rozhodnutie v tejto veci, tak sa nemôžem ani odvolať

Poslala som Ti meil, ale bohužiaľ momentálne je dotyčná pani na dovolenke asi ešte týždeň.
pcraft
26.07.06,07:08
Hela ďakujem za mail, tak nabudúci týždeň sa pokúsim s ňou spojiť, pri prvom kontakte sa môžem odvolať na Teba?
Melnick
26.10.06,09:18
Prišiel za mnou jeden môj známy s prosbou,či mu neviem poradiť v nasledujúcej veci:
Jeho účtovník zanedbal odovzdávanie štvrťročných výkazov na poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu......................................
Ide o 8 výkazov r.2002,2003. Suma poistného v jeho prípade by bola pri riadnych platbách cca 560.- SK Výkazy som mu dodatočne urobila na pôvodných tlačivách/ ešteže som vetešník starý,ktorý si necháva "už" neplatné tlačivá/ lebo SP to tak chcela. Dnes mi známy zavolal,že mu to robí na zvýšenom poistnom vyše 32.000.- áno dobre vidíte. Chcem sa opýtať ,nemáte niekto skúsenosť či vôbec bolo niekomu takéto zvýšenie odpustené? Moja info je ,že toto sa odpustiť nedá. Ale čo ak???????????
Vďaka za každú radu - on je totiž teraz nezamestnaný,takže je z toho :eek:
jankasm
26.10.06,09:28
Prišiel za mnou jeden môj známy s prosbou,či mu neviem poradiť v nasledujúcej veci:
Jeho účtovník zanedbal odovzdávanie štvrťročných výkazov na poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu......................................
Ide o 8 výkazov r.2002,2003. Suma poistného v jeho prípade by bola pri riadnych platbách cca 560.- SK Výkazy som mu dodatočne urobila na pôvodných tlačivách/ ešteže som vetešník starý,ktorý si necháva "už" neplatné tlačivá/ lebo SP to tak chcela. Dnes mi známy zavolal,že mu to robí na zvýšenom poistnom vyše 32.000.- áno dobre vidíte. Chcem sa opýtať ,nemáte niekto skúsenosť či vôbec bolo niekomu takéto zvýšenie odpustené? Moja info je ,že toto sa odpustiť nedá. Ale čo ak???????????
Vďaka za každú radu - on je totiž teraz nezamestnaný,takže je z toho :eek:

No áno, my sme tiež nedávno mali kontrolu a SP nám poslala rovnako rozhodnutie o zvýšenom poistnom na poistnom zodpovednosti zamestnávateľa za škodu .... Boli tam neskoro zaplatené platby, najnižšia pokuta za každý začatý mesiac je 100,-Sk. Vyšlo to len nejakých 700,-Sk ktoré by bolo treba zosobniť pracovníčke, ktorá to spôsobila, bohužiaľ už tu pár rokov nepracuje.
Takže tiež sa pokúšame to riešiť cestou odvolania, vraj SP dosť penálov odpúšťa ale rovnako nám bolo povedané, že toto je niečo iné, že toto sa odpustiť nedá. Ale dôvod, to neviem.
Inak toho tvojho známeho ľutujem, 32000,- :eek: :eek: :eek:
Melnick
26.10.06,09:34
No áno, my sme tiež nedávno mali kontrolu a SP nám poslala rovnako rozhodnutie o zvýšenom poistnom na poistnom zodpovednosti zamestnávateľa za škodu .... Boli tam neskoro zaplatené platby, najnižšia pokuta za každý začatý mesiac je 100,-Sk. Vyšlo to len nejakých 700,-Sk ktoré by bolo treba zosobniť pracovníčke, ktorá to spôsobila, bohužiaľ už tu pár rokov nepracuje.
Takže tiež sa pokúšame to riešiť cestou odvolania, vraj SP dosť penálov odpúšťa ale rovnako nám bolo povedané, že toto je niečo iné, že toto sa odpustiť nedá. Ale dôvod, to neviem.
Inak toho tvojho známeho ľutujem, 32000,- :eek: :eek: :eek:

Veď práve,penále sa odpustiť dajú ,ale zvýšené poistné vraj nie.
jankasm
26.10.06,09:35
Veď práve,penále sa odpustiť dajú ,ale zvýšené poistné vraj nie.

Ak to tak skutočne je, tak mu nepomôže žiadna dobrá rada.
no čo, nech sa dohodne so SP na nejakom splátkovom kalendári.
ata111
26.10.06,09:57
No áno, my sme tiež nedávno mali kontrolu a SP nám poslala rovnako rozhodnutie o zvýšenom poistnom na poistnom zodpovednosti zamestnávateľa za škodu .... Boli tam neskoro zaplatené platby, najnižšia pokuta za každý začatý mesiac je 100,-Sk. Vyšlo to len nejakých 700,-Sk ktoré by bolo treba zosobniť pracovníčke, ktorá to spôsobila, bohužiaľ už tu pár rokov nepracuje.
Takže tiež sa pokúšame to riešiť cestou odvolania, vraj SP dosť penálov odpúšťa ale rovnako nám bolo povedané, že toto je niečo iné, že toto sa odpustiť nedá. Ale dôvod, to neviem.
Inak toho tvojho známeho ľutujem, 32000,- :eek: :eek: :eek:
Po kontrole zo soc. poisťovne KE mi došliel takýto dorub:
V jednom mesiaci som zaplatila poistenie za škody podľa skutočnosti 58,- sk a nie najmenej ako to bolo: 70,- Sk. Po zistení som v ďalšom mesiaci doplatila 12 Sk a automaticky som doplatila aj pokutu 100 Sk, ako to bolo dané na výkaze. Po kontrole minulý mesiac mi dorúbili za tých zmeškaných 12 Sk pokutu 200,- Sk a mnou zaplatenú pokutu mi odrátali. Takže mám doplatiť 100 Sk. Pýtam sa za čo? Veď to nie je penále za tých zopár dní.
Evaman
26.10.06,11:36
Zvýšené poistné sa v žiadnom prípade na 100% nedá odpustiť. Dá sa len penále, pokuta v súvislosti s tým .