firmavpanelaku
31.05.17,17:38
Neviem ci ste sa s niecim takymto stretli, budem rad za kazdu radu, ktora pomoze vyriesit problem. Na zaciatok uvediem tolko. Byvam 20 rokov v sedem poschodovom panelovom dome. Je vidiet ze sa striedaju generacie stari ludia poprepisovali byty na vnukov, oni bud sa sem nastahuju alebo daju do prenajmu a zarabaju na podnajomnikoch. Nadomnou o poschodie vyssie je trojizbovy byt. V podstate vnuk po nebohych starych rodicoch prve co ho napadlo dal byt do prenajmu, nastahovala sa tam nejaka pipina s dvoma detmi, suskalo sa medzi susedami v panelaku ze si privyrabala erotickymi sluzbami. Po takmer roku ju vystahoval. Vnuk zaoberal otazkou ze co s tym bytom kedze ho predat nechcel a podnajomnikov uz nechcel kvoli zlej skusenosti. Ho napadlo ze kancelariu svojej firmy z centra mesta kde platil najom okolo 800eur mesacne nastahuje do toho bytu aj so zamestnancami. Jedneho dna prisla dodavka s kancelarskym nabytkom a do toho bytu nastahoval cez satnove skrinky az po stoliky s pocitacmi. Na osmu rano tu zamestnanci sa stretavaju pod barakom pride majitel vyjdu vytahom hore odomkne im byt - kancelariu, robia beznu cinnost, volaju klientom, topankami po podlahe to sa ozyva na cely byt. Pozyvaju si klientov na rozne rokovania. Ked zacnu fajcit na balkone tak dym sa vali ako z komina. Na zvonceku pri vchodovej brane je namiesto mena nazov firmy. On tvrdi ze nemusi platit 800eur za kancelariu takto plati len 200eur so vsetkymi nakladmi za byt, ktory je v jeho vlastnictve. Mna zaujima ak sa obratim na spravcu bytoveho domu, ze co sa tu robi, mam sancu uspiet?
misoft
31.05.17,16:05
Nuž - firmu môže mať aj ako sídlo v byte, ale so zamestnancami? Pokiaľ je to raz obytný priestor, nemôže byť kvalifikovaný ako komerčný, kancelársky priestor. Pokiaľ nezmenil účel na katastri (čo istotne neurobil) - istotne niečo porušil.
A čo na to správca vášho bytového fondu?
Platby platí len za jednu osobu - má ich tam cca 4-5, poplatky za odpad (ak sú v celkových poplatkoch) - platí len za prihlásenú osobu, vodné a stočné - fixné zložky? A ďalšie poplatky?
Nahlásiť, že majiteľ bytu si zriadil kancelárske priestory a vykonáva tam podnikateľskú činnosť aj so zamestnancami.

A môžno by to zaujímalo i daňovákov - pokiaľ si bude dávať do nákladov pôvodné náklady ako za nájom, v skutočnosti bude mať menšie - už sa tu niečo črtá - daňové úniky.
A zaujímalo by to i hygienu, orgány pre bezpečnosť práce....
sito
31.05.17,16:05
Ta možná ?urva nevyhovovala vám, či jemu?

"Zákon 182/1993, § 2, ods. (1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

(3) Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie; nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu ani spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu."
firmavpanelaku
31.05.17,17:11
pipina mu najprv spravila nedoplatok v celkovej vyske takmer 900eur, to bolo pricinou ukoncenia a vyhazovu, potom sa dozvedel ze ona po nociach chodila s kabelkou do terenu kym deti nechavala same doma bez dozoru. neraz som sa zobudil na plac maleho chlapca hladal mamu a mama nikde. ja som na majitela kontakt nemal a bonzovat socialke som neriesil, dost som mal vtedy svoje vlastne zdravotne problemy.
firmavpanelaku
31.05.17,17:17
lenze on sa tym ani netaji, na web stranke v obchodnim registri vsade uvadza ulicu v bytovom dome. tym klientom sa nevidi ani trochu cudne ze kancelaria je v bytovom dome? lenze on prebrwl firmu po otcovi a firma ma tradiciu 20 rokov a za tou firmou stoji vela spokojnych klientov, nemozem si dovolit tvrdit ze firma robi šmelinu. len s tym kanclom nad mojou hlavou to zabil...
sito
31.05.17,17:26
No vidíš, hneď to inak vidím. A vidíš, že byt je priestor na bývanie v bytovom dome. Nebytový priestor, nie je! Ale, na kanceláriu, bar, sklad, obchod, kaderníctvo, atď.. Správca ti možno povie, že je to jeho majetok. Môže si čo chce. A ako nahlasuje počet osobomesiacov?
sito
31.05.17,17:42
Neprovokuj! Nastane tu rehot, buchot a firmevpanelaku budu zabuchnuté dvere, vysvetlenie, odpoveď.
pavol54
31.05.17,17:44
pokiaľ tam nepíli drevo na cirkulárke
sito
31.05.17,17:49
pavol54
31.05.17,18:02
no veď toto
sito
31.05.17,18:02
pavol54
31.05.17,18:06
slzy mi tiekli
Katy a R
31.05.17,18:13
mrkni - tuto je tiež niečo https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi9movV6JrUAhWMPhQKHQqQBTYQFghDMAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.mojesidlo.sk%2Fsidlo-sro-firmy-v-byte%2F&usg=AFQjCNFnGrR3QH3b_tAQzNzcFkVcr5VJbw

- stretla som sa s tým, že majú v bytoch firmy s.r.o. .... aj v našom dome. myslím, že s elektrikou boli nejaké problémy - inak sa to riešilo
v podstate - možno väčšina szčo má sídlo doma (aj v panelákoch).

Na druhej strane - predstav si, žeby ten byt prenajal nejakým neprispôsobivým spoluobčanom, myslím žeby to bolo pre teba oveľa horšie.... nejdem tu všetky možnosti ani rozoberať ;)
sito
31.05.17,18:26
"Súhlas od ostatných majiteľov bytu v bytovom dome

Často je otázka, či je potreba súhlas aj ostatných vlastníkov bytového domu na zriadenia sídla firmy v byte. Nie. Na zriadenie sídla s.r.o. v byte je potrebný len súhlas daného majiteľa/majiteľov daného bytu. Vo vlastnom byte si teda môže človek zriadiť sídlo spoločnosti bez nutnosti oznamovať to ostatným susedom."

Ak si nájomník zmysli, že si v byte spraví kanceláriu, namiesto bývania. Fakt potrebuje súhlas vlastníka bytu. Ale, čo spoločné časti, spoločné zariadenia v dome? Na tie, na ich prípadne nadmerné využívanie, nepotrebuje dohodu s ich spoluvlastníkmi?
Katy a R
31.05.17,18:37
u nás tú elektriku (spoločných priestorov) jedine riešili .. ale bližšie neviem.
- tá cirkulárka, čo si pripol ... no moje nervy! ale sa pochválim trošku - aj môj sused veľmi pekne spieva "na kráľovej holi" ... len keby nie o pol tretej v noci;)
sito
31.05.17,18:40
Ale, teraz vážne!

"182/1993, § 11, ods. (1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

ods. (5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru."
sito
31.05.17,18:49
V podstate sa jedná o tri veci, osvetlenie spoločných priestorov, elektrina. Vozenie vo výťahu, elektrina, čistenie spoločných priestorov, ak ich čistotu zabezpečuje firma, prípadne iné služby, ktoré správca rozpočítava na jednotlivé byty podľa osobomesiacov.

Ak spieva ako Dvorský, aj zaplatiť, či len zatlieskať by mu bolo aspoň treba, a či natrieskať?
misoft
01.06.17,02:58
Máte SVB? Zvolajte schôdzu a vybavte to tam. Zvýšte mu poplatky (spolu so správcom) za užívanie výťahu, za spoločné energie - nie ako súkromnej osobe, ale ako podnikateľovi.... Bude sa diviť, keď bude miesto (napr.) 12€/mes. platiť 100€/mes. za výťah..... Tým, že má firmu a chodia mu tam klienti, zamestnanci, viacej využíva spoločný majetok za rovnaké ceny, ako obyvateľ - teda má neprimeranú výhodu. A takto postupovať aj v ostatnom. Rozmyslí si, keď miesto 200€ mes. náklady bude odrazu 400-500€/mes.
A bude to istotne zaujímať aj samosprávu - daň z nehnuteľnosti/bytu je totiž rozdielna u súkromnej osoby a u firmy.... Takže môže mu prísť výmer nie (napr.) na 20€/rok, ale hoci aj na 200€/rok.....
Ing. Ľubomír Janoška
01.06.17,06:29
Ide o používanie stavby v rozpore s kolaudačným rozhodnutím. Podnikateľ/vlastník bytu môže dostať pokutu od stavebného úradu.
Stavebný zákon, § 106 správne delikty, ods. 3 písm. d)
(3) Stavebný úrad alebo inšpekcia uloží pokutu do 5 miliónov Sk právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie, ktorá ... d) užíva stavbu bez kolaudačného rozhodnutia alebo v rozpore s ním