slady
31.05.17,21:31
Zdravím, mám otázku - zivnostnik ma auto registrovane pod zivnostou, ale nikdy si ho neodpisal z dani ani ziadne naklady s jeho pouzivanim, skratka akoby nebolo firemnym majetkom ale osobnym. teraz ho predava a bolo mu odporucene, ze ho ma pred predajom prepisat na seba ako fyzicku osobu aby ho nemusel fakturovat pri predaji a teda zdanit, kedze v ramci firmy nebolo nikdy pouzivane.... tento prepis by sa mal uskutocnit v ten isty den ako predaj. Chcem sa spytat, ci je to vsetko takto mozne vobec zrealizovat teoreticky, ci predaj auta naozaj nebude musiet zdanit a kolko stoji takyto prepis vozidla, pripadne co k nemu treba priniest? Dakujem!
Jana Acsová
02.06.17,11:39
Netreba žiadne čarovanie. Auto nebolo zahrnuté do obchodného majetku. Zapísanie auta na IČO je len "kozmetická" záležitosť. Zahrnutie do obchodného majetku predpokladá zavedenie do evidencie alebo účtovníctva. Ak k tomu nedošlo, môže byť auto predané a prepísané na nového majiteľa bez predchádzajúceho zásahu do evidencie vozidiel. V kúpno-predajnej zmluve je možné uviesť iniciály súkromnej osoby, bez identifikačných údajov živnostníka. Predaj tohto auta nebude podliehať dani z príjmov a do daňového priznania FO sa neuvedie.