rorie
31.05.17,23:37
Rada by som sa spýtala ako je možné ukončiť prenájom časti bytu? V zmluve je spomenuté "vzajomnou písomnou dohodou" alebo pri porušení zmluvy (ta porušená nebola). Je teda možné ukončiť tuto zmluvu zaslaním informačného emailu nájomcovi? Ďakujem
misoft
01.06.17,02:41
Prečo mailom.....? Nemáš na poštovné? Takéto sa väčšinou robí na papieri.....
rorie
01.06.17,04:55
Ďakujem za odpoveď. Pýtala som sa ci je možné ukončiť zmluvu zaslaním emailu (z právneho hľadiska), nikde som nepísala ze to idem ukončiť ja takže nerozumiem tomuto nezmyselnemu komentáru?
Katy a R
01.06.17,05:53
Ten mail sa môže považovať za návrh na "vzájomnú dohodu" :).
Na dohodu predsa treba súhlas obidvoch strán .
misoft
01.06.17,10:11
Z právneho hľadiska.... možno.... ale! Príde mu e-mail - spadne do SPAMu v jeho schránker - on vymaže a je po e-maili. A potom povie "Ja som nič nedostal...".
Takže je nezmyselný?
Mária27
01.06.17,18:21
Nájom veci uzavretý podľa § 663 OZ možno skončiť podľa § 676 a 677 - uplynutím dohodnutej doby, dohodou alebo výpoveďou (pri nehnuteľnosti je výpovedná lehota 3 mesiace).

Písomná forma dohody a výpovede je zákonom predpísaná len pri nájme bytu (§ 710) uzavretom podľa § 685. Ak je však zmluva písomná a je aj zmluvne dohodnutá písomná forma dohody, má byť aj výpoveď písomná (§ 40 ods. 2).

Podľa § 40 ods. 4 OZ Písomná forma je zachovaná, ak je právny úkon urobený telegraficky, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ktoré umožňujú zachytenie obsahu právneho úkonu a určenie osoby, ktorá právny úkon urobila.
Email sa považuje za písomnú formu. Informačný email sa považuje za návrh dohody alebo za podanie výpovede (začiatok výpovednej lehoty).
rorie
06.06.17,11:57
Dakujem za odpoved. Plati teda prioritne 3 mesacna vypovedna zmluvu, aj ak je v zmluve uvedena 2 mesacna? Dakujem
Mária27
06.06.17,12:54
Potom platí zmluva - pozri OZ
§ 678
Ustanovenia o výpovednej dobe, vyprataní a odovzdaní platia iba vtedy, ak zmluva alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.

Tu je zákon, prečítaj si všetko okolo týchto paragrafov https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20160701