Replasťačka
02.06.17,11:11
Prosím Vás, potrebujem vysvetliť , či mám správne doklady k auto úveru:
Firma obstarala autoúverom osobné auto.
Mám zmluvu o úvere zo spoločnosti AUTOLEASING, kde sú uvedené 3 zmluvné strany:
1. Veriteľ - AUTOLEASING
2. Klient ( dlžník )- naša firma
3. Predajca : MIBA
To by bolo v poriadku, v zmluve o autoúvere je aj bod : Zmluva o zabezpečovacom prevode práva ( mimochodom ), aby som ho mohla zaradiť a uplatniť odpisy .
Dnes však prišla faktúra za auto, a tá faktúra nie je od predajcu, ako je uvedené v Zmluve o auto úvere, teda od MIBA , ale fakturuje nám ho úplne iná spoločnosť B.Z.H.
Mám zaplatiť zmluvnú časť vo výške 3.000 EUR ( časť za auto - financovanie z vlastných prostriedkov ) firme B.Z.H., ale ja si myslím , že auto nám mala fakturovať MIBA, keď je táto spoločnosť uvedená ako predajca.
Telefonovala som do MIBA a žiadala vysvetlenie, tak som sa dozvedela, že MIBA je len sprostredkovateľ.
To som už úplne vedľa. Mám otázky:
1.) Má byť faktúra vystavená od MIBA ( keď je len sprostredkovateľ )
2.) Prečo je potom v zmluve o úvere uvedená MIBA ako predajca
3.) Spoločnosť B.Z.H. s nami vôbec nerokovala, dozvedeli sme sa od nej až na základe došlej faktúry
4.) Alebo to má byť tak a to sa potom bojím uplatniť celý odpočet DPH z auta ,
aj keď je pri tomto spôsobe obstarania možné, lebo účtovať budem len o úvere a úroku ( splátkach ), keď je predajca podľa Zmluvy o úvere MIBA a podľa faktúry B.Z.H.

Prosím, stretla som sa s autoúverom prvý raz, kto o ňom účtoval, pomôže mi ?
misoft
02.06.17,13:28
mimotemy
Môj názor na vec: Úver poskytla leasingová firma - teda ste vo vzťahu k nim veriteľ dlžník - spátka úveru.
Avšak ste zároveň v obchodnom vzťahu VY a MIBA (asi MIBA CAR) - s nimi ste podpisovali faktury na dodanie vozidla.
Z toho mi vychádza jedno - všetko sa platí na MIBA (MIBA CAR), ktorá by mala odvádzať časť (splátku) Leasingovej firme (ktorá poskytla finančné krytie na vozidlo. MIBA (MIBA CAR) mala z toho zaplatiť predajcovi (B.Z.H).
A mám potom dojem, že niekto si zatajuje peniaze pre seba... a vychádza mi z toho MIBA (MIBA CAR), ktorá nezaplatila B.Z.H za dodané auto (preto pýtajú splátku) - a nebudem sa ani čudovať, ak sa o chvíľu ozve lízingovka, ktorá bude požadovať splátku od vás za leasing (pretože MIBA [MIBA CAR] im tiež neposiela splátku, ktorú prijala od vás).
Kontaktovať okamžite MIBA, aby vysvetlili, prečo od vás požaduje B.Z.H) splátku, keď ste vo zmluvnom vzťahu s nimi a nie B.Z.H. - požadovať, aby zdokumentovali všetky splátky, celý chod financovania (teda tok peňazí pre dodávateľa vozidla a poskytovateľa úveru) - poznamenať, že pokiaľ sa to bude opakovať, podáš podnet na daňovú a finančnú kontrolu na ich firmu.

Pretože tu niečo riadne smrdí!
Replasťačka
05.06.17,04:54
Ďakujem