gupena
04.06.17,13:16
S manželom žijeme v ČR. Ja teda často cestujem medzi SR a ČR a zdržiavam sa aj tu, aj tam. Trvalý pobyt mám na Slovensku. Deti a manžel majú trvalý pobyt v ČR. V piatok som im chcela vybaviť v klientskom centre nové pasy, ale odmietli mi tam prijať žiadosti, pretože nemajú trvalý pobyt v mieste môjho trvalého bydliska. Pritom v minulosti už staršiemu synovi pas vydali u nás v meste aj bez trvalého pobytu - pretože cestovný doklad sa neviaže na trvalý pobyt a ani sa trvalý pobyt v pase nikde neuvádza. (Zákon č. 647/2007 Z. z. § 8 Cestovný pas
(1) Cestovný pas vydáva občanovi okresné riaditeľstvo Policajného zboru príslušné podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu občana alebo miesta, kde si občan podá žiadosť o vydanie cestovného pasu (ďalej len „príslušný útvar“).)Teraz mi tvrdia, že to nejde a ak mi takto pas v minulosti vydali, tak to bola chyba. Myslím, že je nejaký zákon, nepodarilo sa mi ho presne zatiaľ nájsť, že občan SR nemôže mať dva trvalé pobyty. Teraz ma vlastne úradníci klientskeho centra nútia vybaviť deťom druhý trvalý pobyt. Ďalšia vec je, že byt, kde som nahlásená k trvalému pobytu patrí mojím rodičom a na mestskom úrade zasa požadovali, aby sa dostavili rodičia a tí nahlásili deti k trvalému pobytu v ich byte. Otec pracuje v inom meste a musel by si kvôli tomu vybavovať dovolenku. Myslím si, že úradníci postupujú nesprávne a že by mali prijať žiadosť o vystavenie nových pasov, aj bez trvalého pobytu detí v mieste môjho trvalého bydliska. Čo si o tom myslíte. Kto má pravdu?
avalik
04.06.17,11:47
Ziadost moze byt vydana na ktoromkolvek pracovisku, nezavisle na mieste trv. pobytu , aj v zahranici na zastupitelskom urade. Kazdy ziadatel - teda aj deti musia byt pri podani ziadosti osbne pritomne koli nasnimaniu fotografie a biometrickych udajov.
gupena
04.06.17,12:45
To áno, bola som tam aj s deťmi, ale skrátka, nemohla som podať žiadosti o ich pasy, kvôli tomu, že namajú trvalý pobyt tam kde ja.
ivka70
04.06.17,12:59
a deti maju slovenske statne obcianstvo?
willma
05.06.17,06:13
to sa mi ale nezdá - veď o vydanie pasu môže požiadať aj rozvedený rodič a tam už vôbec nie je veľakrát spoločné trvalé bydlisko http://www.minv.sk/?podavanie-ziadosti Ak sú rodičia rozvedení a nebolo vydané právoplatné rozhodnutie súdu vo veciach týkajúcich sa cestovného pasu (podanie žiadosti o vydanie cestovného pasu, prevzatie vyhotoveného cestovného pasu), prípadne nebolo vydané právoplatné rozhodnutie súdu o pozbavení výkonu rodičovských práv alebo obmedzení výkonu rodičovských práv, môže vybavovať tieto záležitosti ktorýkoľvek z rodičov, pričom súhlas druhého rodiča sa nevyžaduje.
gupena
05.06.17,11:07
Tak už je to vyriešené. Mám odpoveď aj z Ministerstva vnútra. Možno to niekomu v rovnakej situácii pomôže: Dobrý deň, z informácii, ktoré uvádzate vyplýva, že došlo k nesprávnemu postupu pracovníka oddelenia dokladov , nakoľko údaj o trvalom pobyte nie je podmienkou pre vydanie cestovného pasu.
Podmienkou je štátne občianstvo SR, ktoré sa preukazuje platným OP, CP, resp. osvedčením (potvrdením) o štátnom občianstve SR.
Rovnako miestna príslušnosť pre vydanie dokladov už dávnejšie je zrušená a požiadať o doklady môžete na ktoromkoľvek oddelení dokladov v SR.

V mojom prípade na základe tohto vystavia cestovný doklad jednému dieťaťu, ktoré už pas malo a chcela som mu dať spraviť nový, lebo to sa mohlo preukázať zatiaľ platným pasom, ale druhé, 5 mesačné, nemalo zatiaľ žiadny pas a pre to by som potrebovala mať osvedčenie (potvrdenie) o štátnom občianstve SR alebo by muselo mať nahlásený trvalý pobyt v mieste môjho trvalého bydliska, tak ako mi to trvdili v klientskom centre pre obe deti. Slovenský rodný list nestačí.
gupena
05.06.17,11:11
Áno.
ivka70
05.06.17,11:44
Tak poziadajte o vydanie na velvyslanectve SR cv CR, nepotrebujete ziadnu zmenu TP
ivka70
05.06.17,11:46
Inak ,ako ste s tym 5 mesacnym docestovali na Slovensko? Bez pasu predsa nesmie vycestovat, prekrocit hranice .....jemu ste mali pas vybavovat v CR, na slovenskom velvyslanectve