lilife
05.06.17,17:39
Je možné voliť predsedu a následne radu spoločenstva vlastníkov bytov tajným písomným hlasovaním na schôdzi? alebo je to nutné klasickým dvíhaním rúk? Zajtra budeme voliť nového predsedu a radu a podľa môjho názoru vlastníci bytov by sa tajným hlasovaním vyjadrili inak, možno zo strachu, z dôvodu čo by iný povedali a tak... Čítala som si zákon, no tam sa to nespomína. Vopred ďakujem za radu.
buchač
05.06.17,15:57
Písomné hlasovanie o voľbe predsedu a členov rady

Na voľbu predsedu a členov rady môže predseda vyhlásiť písomné hlasovanie.
Podmienky na písomné hlasovanie nezávisle od predmetu hlasovania určuje § 14 ods. 6 zákona.
....atď https://www.asb.sk/sprava-budov/sprava-domov/volba-predsedu-aclenov-rady-svb
sito
05.06.17,15:58
Zákon fakt neurčuje spôsob voľby predsedu a rady, takže sa môžete dohodnúť akým spôsobom, či verejným, či tajným, či písomným. Treba mať pripravené hlasovacie lístky, urnu, ale nie tajných kandidátov. Teda je možné voliť predsedu, radu tajným písomným hlasovaním po dohode vopred, asi to nestihnete, časom, či strachom?
lilife
05.06.17,16:34
§ 14 ods. 6 hovorí o splnomocnení inej osoby, aby ho pri hlasovaní zastupovala. Asi ste mali na mysli ods. 7, ale ten hovorí o písomnom hlasovaní, ktoré musí byť oznámené vopred s konkrétnymi otázkami. Skôr sa mi to hodí, ak sa ide niečo schvaľovať. Voľba predsedu by v tomto prípade asi bola dosť komplikovaná, resp. by musela prebiehať úplne inak. Ja som mala na mysli tajné písomné hlasovanie počas schôdze. Ale ďakujem :)
Mária27
05.06.17,19:00
Hlavne dať každému prítomnému preukazne len jeden hlasovací lístok.
sito
06.06.17,02:26
Marka, samozrejme. Volebná komisia by mala preveriť, kandidáta, kandidátov na predsedu, či sú čistí, nie umytí a vlastnia byt v dome, ich schopnosti, ale tie vyplávajú na povrch, po. Pri rade, čistotu nemusia, vlastníctvo, áno. Schopnosti? A tie lístky, vydať oproti podpisu, otvoriť urnu spočítať hlasy a napísať správu o výsledku volieb. Ak sa im to podarí, tak to budú prvé také voľby na Slovensku. A teraz, čo ak je to štyrbytovka? :D
mackoivan
06.06.17,12:09
Tajné hlasovanie je podľa mňa nezmysel. Odovzdá sa veľká právomoc a zodpovednosť overovatelom. Podľa mňa to nie je ani v súlade so zákonom o vlastníctve bytov
sito
06.06.17,12:16
A zákon to výslovne zakazuje?

Ústava SR, Čl. 2,ods. (3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
mackoivan
08.06.17,12:09
Každý vlastník bytu. V SVB je spoluspravcom domu. Nikto nemá "právo" schovávať sa do ilegality a vyhýbať sa povinností pri správe domu
sito
08.06.17,12:43
A vieš 100%ne, presne aké sú v tom dome, majú medziľudské vzťahy? Písala, že zajtra, to bolo 5. dnes je už 8., už nepíše. Prečo? Veď každý ma povinnosť sa schôdze zúčastniť. A keď vlastník nepríde, zastrelia ho?
Semetrika1
12.06.17,04:37
Pravdepodobne chcú dať na hlasovací lístok viacerých kandidátov a vlastníci by si vybrali.
Podľa mňa by lístky síce by boli pripravené dopredu aj s urnou, ale hlasy by sa rozložili tak, že možno nikto by nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov. Touto cestou by žiadneho predsedu nezvolili.
2x hlasovať o tej istej veci na jednom zhromaždení nie je možné, čiže voľby by sa museli zopakovať na novom zhromaždení a s verejným hlasovaním.
Ak je len jeden kandidát, tak podľa mňa je zbytočné hlasovať na zhromaždení o ňom písomne. Ak ich je viac, tak to nikam nepovedie.