lili
19.07.06,14:42
Ahojte, možno to tu už bolo riešené, ale nemôžem to už hodinu nájsť, tak by som vás rada poprosila o pomoc.
Ideme nakupovať obedy pre zamestnancov od neplatiteľa dane. Keď ich budem ďalej predávať zamestnancom, mám to predať s daňou alebo bez dane. Viem, že Gastrolístky sú od dane oslobodené, ale neviem ako je to v tomto prípade.
za pomoc vám ďakujem :)
martinez
19.07.06,13:38
podla mojho nazoru je zakladom dane vyska jedla ponizena o sumu dotovanu zamestnavatelom...tzn, ze ak kupis jedlo za 80skk a zamestnavatel bude dotovat cenu vo vyske 55%, tj 44 skk, tak cena jedla pre zamestnanca bude 36sk + 6,80dph = 42,80 skk... dph odvedies iba zo sumy 36sk

inak povedane, dph uplatnujes a to k sume ktoru poskytnes za protihodnotu, teda k sume jedla, ktoru by ti mal platit zamestnanec...
Milan Benka
19.07.06,15:17
Pokiaľ ma pamäť neklame, tak pri nákupe straveniek od neplatcu neuplatňujem DPH ani voči zamestnancom.
lili
20.07.06,07:21
to ste mi moc nepomohli :rolleyes:

práve s tooto dilemou sa trápim aj ja... pomoooooooc:mee:
Milan Benka
20.07.06,07:27
to ste mi moc nepomohli :rolleyes:

práve s tooto dilemou sa trápim aj ja... pomoooooooc:mee:

Konzultoval som s kolegyňami v práci a má tam byť DPH.
Yvvetta
20.07.06,08:56
My takisto kupejeme lístky od neplatcu DPH a zamestnancom predávame s DPH. Pomohli mi naši poraďáci.

Cena : 80 Sk

Zamestnávateľ prispieva 55 % : 44,00 Sk
Príspevok zo soc. fondu : 0,71 Sk

Cena lístka pre zamestnanca : 42,00 Sk
Výpočet ceny pre zamestnanca :
80,00 Sk - ( 44+0,71) = 35,29 Sk
19 % DPH zo sumy 35,29 = 6,71 Sk
35,29 + 6,71 42,00 Sk
buzirka
25.07.06,13:45
z toho vyplyva ze zamestnanec zaplati viac za SL o tu DPH a este navyse aj zamestnavatel si to musi zdanit, hoci stravne listky kupil tak, ze si ich nemohol dat do nakladov, myslim tym samozrejme DPH z nich, to je vypalnictvo
Paula
25.07.06,13:51
z toho vyplyva ze zamestnanec zaplati viac za SL o tu DPH a este navyse aj zamestnavatel si to musi zdanit, hoci stravne listky kupil tak, ze si ich nemohol dat do nakladov, myslim tym samozrejme DPH z nich, to je vypalnictvo

Zamestnávateľ v konečnom dôsledku "nestratuje"....lebo odvedie DPH, ktorú mu zamestnanec uhradí.....je to rovnaké ako s tovarom. Z odberateľskej faktúry síce odvedieš štátu, ale odberateľ ti na tento odvod dá (teda, ak zaplatí :) ).
buzirka
25.07.06,14:33
nema to aj tak logiku. ved ak podnikatel kupi SL, ktore predajca predaval ako oslobodene od dane a do DPH si na fa dal iba akusi odmenu, potom ako moze podnikatel navysovat cenu SL o DPH, ktoru v nakladoch ani nemal. je vedlajsie ze odviedol 55perc. aj to ze cerpal zo SF, na to mal ten zamestnanec pravo. ak napriklad zamestnanec kupil 20ks SL po 70,- potom 55perc z 89 je 48.95, cerpanie zo SF 1.00, potom zamestnanec by mal spravodlivo zaplatit 70-49.95 cca 20 a nie este navysit cenu o 19perc
Jana Acsová
25.07.06,15:21
nema to aj tak logiku. ved ak podnikatel kupi SL, ktore predajca predaval ako oslobodene od dane a do DPH si na fa dal iba akusi odmenu, potom ako moze podnikatel navysovat cenu SL o DPH, ktoru v nakladoch ani nemal. Podľa zvýrazneného textu ... nejedná sa o stravovacie poukážky? Tam sa vyskytuje odmena za sprostredkovanie, ktorá je predmetom dane a na poukážky sa daň neuplatňuje. Máte na mysli obstaranie straveniek od platiteľa dane? U zadávateľa otázky sa nejedná o tento prípad.
Zlata
20.04.07,11:10
SZČO (bez zamestnancov)- plátca DPH dostal faktúru za poskytnutie stravy pre SZČO za obd. 1. kv. 2007 v počte
64 x 89 = 5696,00
DPH 19% = 1082,20
od platiteľa DPH

túto DPH si môže nárokovať na odpočet?

Môj názor je, že áno, v zákone do DPH sa nehovorí, že nevzniká nárok na odpočet, ale akosi som sa pozastavila nad tým, že keď je to strava pre samého SZČO.
tinaM
21.04.07,08:07
SZČO (bez zamestnancov)- plátca DPH dostal faktúru za poskytnutie stravy pre SZČO za obd. 1. kv. 2007 v počte
64 x 89 = 5696,00
DPH 19% = 1082,20
od platiteľa DPH

túto DPH si môže nárokovať na odpočet?

Môj názor je, že áno, v zákone do DPH sa nehovorí, že nevzniká nárok na odpočet, ale akosi som sa pozastavila nad tým, že keď je to strava pre samého SZČO.
Priznám sa, že nad tým som sa pozastavila aj ja.

Nakoniec som sa rozhodla DPH uplatniť.

Zdôvodnila som si to takto:

SZČO je platiteľ dane a má nárok na odpočet pri nákupe tovaru alebo služieb.
Pri predaji tovaru a služieb DPH odvádza .
Ak nakúpi stravu pre zamestnancov, z prijatej fa. uplatní celé DPH, ale za časť, ktorú platí zamestnanec, DPH odvádza. / predával tú službu ďalej/.

Ak sa mýlim, nech ma niekto opraví.
Jana Acsová
21.04.07,11:09
tinaM
21.04.07,12:04
Pozrite aj tému:

http://www.porada.sk/t16413-p30-stravne-listky-od-112006.html
Prezrela som si príspevky v tejto téme, no týkajú sa r. 2006.

Od 1.1.2007 má SZČO nárok na stravný lístok v hodnote maximum Sk 89,-.

Práve o to ide, že ak zaplatí SZČO za stravu Sk 89,- spolu s DPH, či si môže SZČO uplatniť z tejto sumy DPH, ak nakúpi stravu od plátcu.
V tomto prípade je SZČO konečný spotrebiteľ.
Stravovacia spoločnosť odvedie štátu DPH a SZČO si ju odpočíta. Štátu neostane nič.

No ak je SZČO platiteľom dane, myslím, že má nárok na odpočet z tohto lístka, nakoľko je to výdavok spojený s jeho podn. činnosťou.
Jana Acsová
21.04.07,12:12
Prezrela som si príspevky v tejto téme, no týkajú sa r. 2006.Čo sa týka DPH došlo k minimálnej úprave zákona z dôvodu zavedenia zníženej sadzby dane. Pohľad na stravovanie a uplatnenie DPH sa nemení. V téme si všimnite príspevky od ALBO.
tinaM
21.04.07,12:53
Čo sa týka DPH došlo k minimálnej úprave zákona z dôvodu zavedenia zníženej sadzby dane. Pohľad na stravovanie a uplatnenie DPH sa nemení. V téme si všimnite príspevky od ALBO.
Názory na túto tému sú rôzne.
Asi bude opatrnejšie u SZČO dávať tých max.Sk 89,- do výdavkov OZD v plnej výške a neuplatňovať DPH.

No nie veľmi sa stotožňujem s názorom, že má ísť o osobnú spotrebu.
Výdavky na OS nie je možné dávať do nákladov OZD a stravné lístky SZČO ZDP umožňuje účtovať do nákladov.
Jana Acsová
21.04.07,13:30
Názory na túto tému sú rôzne.
Asi bude opatrnejšie u SZČO dávať tých max.Sk 89,- do výdavkov OZD v plnej výške a neuplatňovať DPH.
No nie veľmi sa stotožňujem s názorom, že má ísť o osobnú spotrebu.
Výdavky na OS nie je možné dávať do nákladov OZD a stravné lístky SZČO ZDP umožňuje účtovať do nákladov.Nezaoberám sa touto problematikou ... ale len na okraj. Ani z cestovných náhrad SZČO nemožno DPH odpočítať ... a je uznaná do VOZD vrátane dane v nich obsiahnutej ... mám na mysli napr. spotrebu PHL.
Alena.k
21.04.07,14:56
mozem si uplatnit dph z dialnicnej znamky ked nemam zadnu cast nalepky
Tweety
21.04.07,15:08
mozem si uplatnit dph z dialnicnej znamky ked nemam zadnu cast nalepky
Ak nemáš podkladovú časť nálepky, nemôžeš si odpočet uplatniť. Čo sa týka príspevku, zadala si ho mimotemy .
Zlata
23.04.07,04:56
mozem si uplatnit dph z dialnicnej znamky ked nemam zadnu cast nalepky

Diaľničná známka je cenina, ceniny sú bez DPH,
akú DPH si chceš uplatniť?
A propo, na popokladničnom doklade ( aleob z bločka z ERP) nie je, alebo nemala by byť, účtovanáod predajcu DPH.
A keď by aj bola, tak ty doklad zaúčtuješ, máš ho v evidencii DPH, využívaš známku na dosiahnutie príjmu, tak ty si môžeš zo zaúčtovaného dokladu nárokovať odpočet.
Lenže dodávateľ ak príde na to, že DPH nemal účtovať, musí vystaviť dobropis, ten znova zaučtuješ aj ty a uplatnenú DPH odvedieš naspäť.
Z dobropisu už musíš DPH odviezť.
Zlata
23.04.07,05:48
mozem si uplatnit dph z dialnicnej znamky ked nemam zadnu cast nalepky
Zadnú časť nálepky potrebuješ pre políciu, resp. pre poisťovňu pri výmene skla.
Jana Acsová
23.04.07,05:55
Diaľničná známka je cenina, ceniny sú bez DPH,
akú DPH si chceš uplatniť? Zákonnú.
http://www.porada.sk/t21376-dialniena-znamka-ako-faktura-od-112006.html
Jana Acsová
23.04.07,05:57
Zadnú časť nálepky potrebuješ pre políciu, resp. pre poisťovňu pri výmene skla.Pre tieto účely nepotrebuje zadnú časť nálepky, ale kontrolný kupón a to nie je podkladová časť nálepky.
Jana Acsová
23.04.07,06:00
A v téme stravné a DPH sme s podkladovou nálepkou naozaj:

Čo sa týka príspevku, zadala si ho mimotemy .tak ako už bolo uvedené. Prosím nerozvíjať problematiku dialničnej nálepky v téme stravného.
Zlata
24.04.07,10:28
Priznám sa, že nad tým som sa pozastavila aj ja.

Nakoniec som sa rozhodla DPH uplatniť.

Zdôvodnila som si to takto:

SZČO je platiteľ dane a má nárok na odpočet pri nákupe tovaru alebo služieb.
Pri predaji tovaru a služieb DPH odvádza .
Ak nakúpi stravu pre zamestnancov, z prijatej fa. uplatní celé DPH, ale za časť, ktorú platí zamestnanec, DPH odvádza. / predával tú službu ďalej/.

Ak sa mýlim, nech ma niekto opraví.

Prikladám odpoveď daňového riaditeľstva na danú otázku.
Takže bez nároku na odpočet.

Platiteľ dane, fyzická osoba - podnikateľ, ktorý má faktúru za stravovanie nemá v súlade so zákonom o DPH právo na odpočet dane, nakoľko službu stravovania použil na svoju osobnú spotrebu a nie na účely svojho podnikania. Z uvedeného vyplýva, že nesplnil podmienku § 49 ods. 2 zákona o DPH a právo odpočítať daň z prijatej služby stravovania mu nevzniklo.