janavrbovska
06.06.17,13:16
Sme platitelia DPH aj český odberateľ je platiteľ. Vystavujem faktúru do ČR za predaj vlastných výrobkov.
Akú klauzulu musím uviesť na zahraničnú odoslanú faktúru?
1. Oslobodenie od dane?
alebo
2. prenesenie daňovej povinnosti?

Mám odklad daňového priznania za rok 2016 do 30.6.2017.
Robím teraz uzávierku účtovníctva za rok 2016 a kontrolujem zOF za dodanie výrobkov do ČR.
zOF som v OMEGE účtovala cez automatické účtovanie vzor 50 zOF. Do podrobného rozpisu DPH som zadala fakturovanú sumu na riadok "nulová DPH".
v účtovnej časti som použila nasledovné typy súm:
1.riadok (predkontácia 50-00), typ sumy „S“, odd.KV DPH „X“
2.riadok (predkontácia 50-01), typ sumy „16“, odd.KV DPH „X“
Záverečný text som uviedla: "Dodanie je oslobodené od DPH".
Je to takto správne urobené?
Lebo keď som dala faktúru z r.2016 vytlačiť, tak pred celkovou sumou faktúry sa mi vytlačil text: "neobsahuje DPH" a neviem prečo, keď som zadala 0-vú DPH.
Je to zvláštne, lebo v tohtoročných faktúrach mi tam tlačí text: "Oslobodené od DPH".
Prosím, poraď, lebo už som z toho na nervy...Už 3 dni to tu hľadám a čítam zákon 222 a neviem sa z toho vysomáriť.
P.S.: A kedy sa uvádza v záverečnom texte: "prenesenie daňovej povinnosti“? Ak by som fakturovala do ČR nejaké služby (napríklad prepravu výrobkov)?
Žabinka
06.06.17,16:19
neviem, ako pracuje omega, a či sa pýtaš konkrétne na postup v omege..
ale vo všeobecnosti postupuješ podľa ZoDPH §74 ods.1, kde sa uvádza čo musí obsahovať faktúra.. konkrétne písmeno h) uplatnenú sadzbu dane alebo oslobodenie od dane; pri oslobodení od dane sa uvedie odkaz na ustanovenie tohto zákona alebo smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v platnom znení alebo slovná informácia "dodanie je oslobodené od dane"..
v MRP si odvolávky definujem sama, a konkrétne pri fa pre platiteľa DPH v IČŠ použijem vyššie spomenutú plus ICTransakcia, čomu rozumejú aj v inom jazyku.. samozrejme je dôležité zvoliť správny typ DPH, aby to bolo správne zaradené v DP DPH..
janavrbovska
06.06.17,16:50
Typy súm sú správne - je to v správnych riadkoch DP DPH.
Takže na faktúre uvediem len text OSLOBODENÉ OD DANE?
A kedy sa uvádza "Prenesenie daňovej povinnosti"?


V podstate mi ide hlavne o definíciu v OMEGE, lebo všetci tu radia, že je podstatný rozdiel v tom, či:
1. je na faktúre uvedené, že neobsahuje DPH, alebo či je tam
2. uvedené, že DPH je nulová a dodanie je teda oslobodené od dane.
A ja hoci zadám v OMEGE nulovú DPH na vytlačenej faktúre mi to ku fakturovanej sume napíše, že neobsahuje DPH. Neviem, kde robím chybu. Je tam aj kolonka: neobsahuje DPH, ale tú mám prázdnu, nevyplnenú, už 100x skontrolovanú....
Žabinka
06.06.17,17:04
Žabinka
06.06.17,17:06
do IČŠ pre platiteľa DPH uvádzaš Dodanie je oslobodené od DPH..
janavrbovska
06.06.17,17:45
Ďakujem. Podľa toho, čo som si prečítala v tom článku (viď Tvoj link) tak prenesenie daňovej povinnosti = samozdanenie a pri vývoze tovaru do zahraničia sa vôbec nepoužíva. Pochopila somto správne?
Žabinka
06.06.17,18:22
dodanie tovaru do IČŠ je oslobodené od DPH podľa §43, a prenesenie daňovej povinnosti je podľa §69 ods.12..
Reina
06.06.17,18:49
v omege je pri nulovej sadzbe dph a type sumy 16 . je oslobodené od DPH. Neobsahuje DPH je len pri V - voľnom základe. Možno sa vo fakturácii chybne zvolila sadzba dane, alebo sa dodatočne opravovala. Inak mi to nevychádza. :-(
janavrbovska
06.06.17,19:37
Veď ani ja to nechápem, ale všetky 3 faktúry mám zaúčtované cez uvedené vzory účtovania a dodatočne som nič nemenila. Len teraz pi kontrole vidím, že mi tam vytlačilo: neobsahuje DPH. Vlani som iba začínala s účtovníctvom, tak som tomu nevenovala pozornosť, myslela som si že OMEGA to robí v súlade so zákonom. No dnes som im napísala, som zvedavá, čo odpovedia. Či robím chybu ja, alebo oni mali chybu v programe.
Reina
08.06.17,03:58
účtovanie cez vzor je jedna vec, ktorá sa následne ťahá do výkazov, ale tlač faktúry ide cez Fakturáciu a tam treba pozrieť, či náhodou nie je zvolený iný typ sumy a sadzba.
janavrbovska
08.06.17,08:30
Ďakujem, máte pravdu. Vo fakturácii bolo zakliknuté "neobsahuje DPH".