kamiladekor
06.06.17,13:17
Mala som úraz ešte vo feb. som si na pravej ruke(som praváčka) zlomila zápestie vretennej kosti na 5 miestach a aj som mala vykľbenú kosť...som PN ale neplatila som sociálku tak nedostávam žiadne eurá. S tou rukou už nebudem vedieť tak vykonávať prácu, neviem tak otáčať a ani zdvíhať nap. teraz zdvíham po 2 mesiacoch rehabilitácie 3-4 kg. Iba zdravotú platim každý mesiac a neviem ako je to keby ma dali na čiastočnú invaliditu aké sú tam podmienky. Prosím o radu. Ďakujem.
veronikasad
06.06.17,11:23
Koľko máš rokov? Aký ti priznali invaliditu nad 40 %, máš dostatočný počet rokov dôchodkového poistenia, aby ti ID začali aj vyplácať?
kamiladekor
06.06.17,11:34
mám 39 rokov, som PN od 17 feb.2017 neviem či aj uznajú toto na čiast. invalid. ale čo keby áno...mám sa ísť opýtať na socialne koľko rokov mám odrobené?
veronikasad
06.06.17,11:41
Potrebuješ 8 rokov dôchodkového poistenia (po 40-ke už 10 rokov). Choď si vybaviť GRID kartu do SP, tam si môžeš obdobie poistenia skontrolovať.
veronikasad
06.06.17,11:45
Od úrazu uplynula ešte krátka doba, ale skúsiť môžeš. Choď do sociálnej poisťovne a požiadaj o spísanie žiadosti o invalidný dôchodok. Dajú ti tlačivo pre ošetrujúceho lekára, ktorý ho výplní a priložis k nemu aktuálne lekárske vyšetrenia a odnesies späť do SP. Potom už len budeš čakať kedy ťa SP pozve na preverenie zdravotného stavu, trvá to aj niekoľko mesiacov.
kamiladekor
06.06.17,12:00
O.k. ďakujem zatiaľ
kamiladekor
06.06.17,12:02
8 rokov už mám odrobené určite čo som bola ešte zamestnaná
veronikasad
06.06.17,12:07
Dôchodok musíš stihnúť do dovŕšenia veku 40 rokov, potom už budeš potrebovať 10 rokov.
misoft
06.06.17,12:07
Hmmmm.... vo februári úraz a už v júni chce invaliditu? A to len preto, lebo si zlomila zápästie? Nehnevaj sa, často invaliditu neuznajú aj za závažnejšie poranenie, telesné poškodenie, než je obmedzená (možno dočasná) funkčnosť zápästia.....
To len tak
mimotemy
veronikasad
06.06.17,12:12
O (ne)priznaní invalidity rozhoduje posudkový lekár SP, % zdravotného postihnutia sú prílohou zákona o sociálnom poistení.
misoft
06.06.17,12:13
A obmedzená funkčnosť zápästia istotne nebude nad 51%....
kamiladekor
06.06.17,12:18
Nikomu neprajem takú zlomeninu čo som mala ja a aké mám trvalé následky...a nechcem celú invalid. len čiast.koľko uznajú...koľko ľudí kríva na jednu nohu a mali nárok...ja mám pravú ruku prečo nie. Nech sa páči rada by som sa vymenila...!!!
veronikasad
06.06.17,12:20
Stačí 41, z toho 10% môže byť za iné dgn.
veronikasad
06.06.17,12:27
Rehabilitácie už boli ukončené?
misoft
06.06.17,12:28
@kamiladekor - zhodou okolností - ja krívam - noha kratšia po úraze 2cm a nemám ani čiastočný....
kamiladekor
06.06.17,12:34
Ešte mám rehab.ale súkromne chodím...čo treba platiť
veronikasad
06.06.17,12:36
Kým nemáš ukončené rehabilitácie je zbytočné žiadať o ID.
Mila123
06.06.17,12:37
Dušan, normálne čumím.........nemám slov k tvojmu komentáru.........
kamiladekor
06.06.17,12:44
Ďakujem za odpovede.
misoft
06.06.17,12:58
Mila123 (Dnes 15:37) Dušan, normálne čumím.........nemám slov k tvojmu komentáru.........
----------------------------------------------------------------------
Veď to bolo mimotemy
Ale skutočnosť je aká? Nevieme.... možno ruka bude OK a a už sa tu rozmýšľa o invalidite......
kamiladekor
06.06.17,13:32
Ruka už nebude O.K.!!! to mi aj na traumatológii povedali, že budú trvalé následky a ani som nerozmýšľala nad invalid. len čiastočnou keď že je to moja pravá ruka. Mile rada by som vykonávala moju prácu, len to už moja ruka nevládze robiť. :-(
Viaceri mi povedali, že to treba skúsiť či neuznajú keď to už mám také.
veronikasad
06.06.17,13:39
Kamilka, čiastočný invalidný dôchodok zákon o sociálnom poistení už nepozná. Ako koľko som už uviedla, aby ti začali vyplácať ID, musí ti posudkova komisia SP schváliť invaliditu aspoň 41% (podľa tabuliek). Veľa záleží aj na tom, ako zhodnotí tvoj zdravotný stav v zdravotnej dokumentácii tvoj odborný lekár.
misoft
06.06.17,22:32
kamiladekor (Včera 16:32) Ruka už nebude O.K.!!! to mi aj na traumatológii povedali, že budú trvalé následky.....
------------------------------------------------------------------------------------
Žiadna končatina, ktorá sa zlomí - nikdy už nebude OK! To, okolo čoho sú svaly, cievy, nervy - teda kosti - po zlomení nie je 100%-ná. A trvalé následky buď sú a veľké, alebo sú tak malé, že to na funkčnosť nemá vplyv.
Ja som mal trieštivú zlomeninu stehennej kosti 1 cm po krčkom stehenného kĺbu! Museli mi úlomky skladať jeden po druhom a celok spevniť T-dlahou a 16-timi skrutkami! Po roku dlaha šla z tela von - ďalší hlboký zásah - preto 2cm kratšia noha - a invaliditu mi neuznali - noha predsa funguje, aj keď s obmedzenou pohyblivosťou. A následky - cítim pri väčšej dlhodobej záťaži a pri zmene počasia.
Čo teraz na to povieš?
Naučil som sa eliminovať nedostatky a žijem aj bez tej invalidity....
misoft
06.06.17,22:40
A pokračujem: a čo má povedať susedov syn, ktorý pri autohavárii prišiel o časť nohy pod kolenom a uznali mu invaliditu 60%? Keď mu zdravotná poisťovňa (štátna) dala kompenzačnú pomôcku BARLY? A má nárok na protézu! Tú si musel zaplatiť sám! Príspevok na vozidlo mu zamietli. Posudkový lekár len konštatoval, že na protéze celkom pekne chodí (ale že si ju musel kúpiť - to nevidel) a nezmenil podiel invalidity? A má fantómové bolesti?
Tvoje zápästie je proti tomu NIČ!