Marianna01
19.07.06,16:03
Ak podnikateľ obdržal faktúru za telef. služby ( prípadne akékoľvek iné služby), faktúru mu vystavili 5.4. s dátumom zdaniteľného plnenia 31. 03. a on si myslel, že faktúru má zaradiť do apríla a dodal mi ju až teraz, môžem mu na základe §51 ods. 2 uplatniť odpočet dane v 2. štvrťroku?
Priznanie k DPH za 1. štvrťrok ale podal až 24. 4., predmetnú faktúru uhradil 8.4., takže vedel o nej skôr, než priznanie odovzdal.
Čo myslíte?
Ďakujem za pomoc.
Milan Benka
19.07.06,14:56
Ak podnikateľ obdržal faktúru za telef. služby ( prípadne akékoľvek iné služby), faktúru mu vystavili 5.4. s dátumom zdaniteľného plnenia 31. 03. a on si myslel, že faktúru má zaradiť do apríla a dodal mi ju až teraz, môžem mu na základe §51 ods. 2 uplatniť odpočet dane v 2. štvrťroku?
Priznanie k DPH za 1. štvrťrok ale podal až 24. 4., predmetnú faktúru uhradil 8.4., takže vedel o nej skôr, než priznanie odovzdal.
Čo myslíte?
Ďakujem za pomoc.

§51
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

V zmysle podčiarknutého si môžete právo na odpočet uplatniť v 2.Q.
Marianna01
19.07.06,15:03
Ďakujem, to isté mi poradila aj ďalšia skúsená účtovníčka, urobím to tak. :)
Tweety
19.07.06,16:51
Ak podnikateľ obdržal faktúru za telef. služby ( prípadne akékoľvek iné služby), faktúru mu vystavili 5.4. s dátumom zdaniteľného plnenia 31. 03. a on si myslel, že faktúru má zaradiť do apríla a dodal mi ju až teraz, môžem mu na základe §51 ods. 2 uplatniť odpočet dane v 2. štvrťroku?
Priznanie k DPH za 1. štvrťrok ale podal až 24. 4., predmetnú faktúru uhradil 8.4., takže vedel o nej skôr, než priznanie odovzdal.
Čo myslíte?
Ďakujem za pomoc.
Myslím si, že, ak ju uviedol v záznamoch až v 2.kvartáli, tak si svoje právo na jej odpočet tiež uplatní v tomto kvartáli.
D123
23.07.06,20:14
Dobry vecer,
tuto problematiku som si nasla pekne vysvetlenu na http://www.porada.sk/t19555-kedy-uplatni-pravo-na-odpoeitanie-dane.html, no napriek tomu mam par otazok:
1. Kedy si uplatnit odpocet DPH od tuzemskeho dodavatela za prenajom priestorov ked na jednej fakture je napisane:
- za obdobie od 15.-30.06.2006 = 1.000 + 190 DPH
- za obdobie od 7-9/2006 = 10.000 + 1900 DPH
(udaje su na fakture uvedene v Sk, pricom sa v textovej casti uvadza aj prepocet z dohodnutej sumy v Euro a pouzity kurz NBS 15.6.2006)
Na fakture je dalej napisane : datum dodania (prijatia platby)=15.6.06
Realne prijatie faktury bolo koncom juna a uhrada 10.7.2006.
Predpokladam, ze si mozem odpocet DPH uplatnit (som kvartalny platca) v 2.Q alebo aj v 3.Q vo vyske 2090,-Sk.
2. Rovnaky problem mam s tel. operatormi - fakturuju napr. za 07/2006 ale datum dodania uvadzaju v prestihu povedzme 26.6.2006, faktura pride zaciatkom jula a uhrada je napr. 10.7. Postupujem spravne,ak si opat uplatnim odpocet v 2.Q alebo aj v 3.Q? Teda ma vlastne nezaujima kedy sa faktura uhradi, ani k akemu obdobiu sa vztahuje, dolezite je len, co napise dodavatel ako datum dodania?
3. Postupujem spravne, ak si uplatnim DPH zo vsetkych realizovanych uhrad za dany kvartal za vybavenie predajne a za tovar urceny na predaj (aj ked este predany nebol)?
4. Mam postupovat rovnako ako v bode 1 aj v pripade, ze zmluva o prenajme obsahuje klauzulu o 3-mesacnej zabezpeke, ktora bola uhradena 10.7. (no pouzije sa az niekedy v buducnosti ako posledne najomne) a ku ktorej sme obdrzali fakturu s DPH?

Dakujem a vopred sa ospravedlnujem vsetkym, u ktorych som mojou otazkou vyvolala zachvat smiechu ci bolest hlavy - verim vsak, ze sa najde niekto, kto mi poradi. Este raz dakujem:).
BOBY
24.07.06,04:13
1. dodanie služby 15.6., obdržanie fa 30.6., uplatnenie DPH - II.Q.
2. detto bod 1, záleží od dátumu dodania služby
3. áno, Tvoj postup je správny
4. ak máš na to vystavený daňový doklad s DPH, Tvoj postup je správny