EvaLM
19.07.06,17:20
Som zamestnaná od 1.2.2001 do 31.7.2004 bez prestávky a v súčasnosti v jednej firme od 2.8.2004.-predpokldám že za mňa platia nemocenské poistenie:-) Pred týždňom som zistila že som tehotná, problém je v tom že predajňa v ktorej pracujem sa bude s veľkou pravdepodobnosťou rušiť-ruší sa zamestnávateľ ale živnosť mu ostáva-aký je postup-ak mi dá výpoveď, musí mi dať odstupné, alebo mi musí ponúknuť inú prácu-na to by som pristúpila..No a vzhľadom na túto situáciu som si chcela finančne prilepšiť-len nedávno som sa dopočula, že sa dá dobrovoľne nemocensky pripoistiť ku materskej. Včera som bola v sociálnej pisťovni a tam mi povedali, že musím byť dobrovoľne poistená mininálne 270 dní pred pôrodom-čiže, keď mám termín okolo 5. marca 2007, chýba mi mesiac a oni by mi tým pádom materskú neuznali, čiže bolo by zbytočné platiť si to. Moja známa ma však informovala, že ona si dala toto dobr.poistenie 8 týždňov pred pôrodom a dala si ho na najvyšší vymeriavací základ a po pol roku si ho prestala platiť-a odalo sa jej to. Ako je to možné. Počula som, že od 1.8.2006 by v tom mali byť nejaké zmeny. Poradte mi prosím...ak budem bez práce, fakt neviem ako to zvádnem...ďakujem
Jana Motyčková
19.07.06,19:48
Známej mohlo stačiť pár týždňov pred pôrodom sa dobrovoľne poistiť, ale práve tie zmeny k 1.8.2006 sú také, že už pár týždňov dobrovoľného poistenia stačiť nebude, je treba byť poistený 270 dní jedného "typu" poistenia v posledných dvoch rokoch pre pôrodom.

V Tvojom prípade nastúpiš na materskú najneskôr 19.1.2007. Keďže si tehotná, po skončení zamestnania Ti bude plynúť ochranná lehota 6 mesiacov. V ochrannej lehote máš nárok na nemocenské v prípade PN, a aj na materské. To znamená, že (keďže k 19.7. si stále zamestnaná), budeš mať nárok na materské zo zamestnania v ochrannej lehote.
Výšku materského v tomto prípade je možné zvýšiť zamestnaním sa na krátky čas s vysokým príjmom na konci tohto roka.
EvaLM
20.07.06,10:20
Dakujem za informácie )
Mirka D
03.08.06,12:14
Koľko by som vlastne platila, keby sa dobrovoľne nemocensky poistím?
4,4% z min. VZ = 304Sk? Je to celá suma?

Alebo ešte treba ako pri dobrovoľne starobne poistenej osobe platiť aj rezervný fond?
Pepa
03.08.06,13:04
Koľko by som vlastne platila, keby sa dobrovoľne nemocensky poistím?
4,4% z min. VZ = 304Sk? Je to celá suma? - áno

Alebo ešte treba ako pri dobrovoľne starobne poistenej osobe platiť aj rezervný fond?- nie
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba si platí min. z MM 304,- Sk.