Anna Halajova
08.06.17,11:04
Chcela by som sa opytat, uz som rozvedena, mali by sme teraz riesit bsm. Smanzelom sme zobrali hypoteku na dom, ktory manzel dostal darom od otca. Zacali sme prerabat, ale len z casti a potom kupil manzel auto ktore potreboval do prace, z tych penazi co sme brali uver. Nakoniec sme sa rozhodli ze zostaneme v dome ktory patri polovica mojej mame a polovica mne a dvom surodencom. Zili sme spolu 10 rokov a postupne sme si to porerabali v tom mojom dome. Mame spolu dve deti, ktore ziju somnou. Exmanzel teraz odomna pyta polovicu uveru co je zostatok este 16000 euro cize 8000 euro a plus k tomu polovicu z toho co sme prerabali. Na to ale nie su ziadne doklady. Najskor sme sa dohodli ale len ustne ze polovicu uveru mu budem splacat, co je teda tych 8000 s tym ze jeho je ten dom na ktory sme brali uver a mne zostane to co sme prerabali u nas...Do prerabky sme mohli dat okolo 9000 euro. Tak chcem vediet ci budem musiet splacat aj to co je u nas. Zacal teraz vyskakovat ze sme uver minuli spolu a on z jeho vyplat prerobil vsetko u nas. Ja som vacsinou bola na materskej. Viem ze uver co mame spolu musim platit,len sa chcem spytat co by ste mi poradili. Ci sa da nieco aby som nemusela vyplacat aspon polku z tej prerabky alebo nie je ziadna sanca sa tomu vyhnut....dakujem
Ice dive
08.06.17,09:34
čomu sa chceš vyhýbať... v podstate do BSM spadá všetko čo ste nadobudli počas manželstva zo spoločných peňazí okrem vecí, ktoré získal niekto darom, alebo dedením...

v tomto Vašom prípade nehnuteľnosti neprichádzajú do úvahy, že by sa mali dediť, manželov dom bol dar od jeho rodičom jemu t.j. nie je v bsm, ty si dedila po svojom rodičovi časť domu t.j. každý máte svoje získané mimo BSM....

čo spadá do BSM je úver ktorý ste brali to čo ste splatili je aktívum a zostatok nesplateného úveru je pasívum t.j. kúpili ste si auto tak toto treba deliť na polovicu (hodnota auta k dátumu rozvodu) ako aj každý máte po 8000 € zostatok hypotéky... no a samozrejme to čo sa prerábalo v tvojom dome sa tiež delí na polovicu... to že nemáte o tom doklady to ani tak veľmi nevadí, dá sa spraviť znalecký posudok, ktorý zhodnotenie nehnuteľnosti dokáže vyčísliť... to však znamená pre vás ďalšie náklady na posudok a dohadovania... ale nárok na tento podiel manžel má... jedna vec je že ste do prerábky dali 9000 € druhá vec je kedy sa prerábka robila, t.j môže to byť aj menej lebo už sa niečo z tej prerábky "opotrebovalo" na strane durhej ak sa urobila prerábka tak môže byť zhodnotenie nehnuteľnosti prerábkou vyššie ako 9000 €...
Anna Halajova
08.06.17,09:38
Dakujem za odpoved
misoft
08.06.17,13:10
Netreba však zabudnú aj na toto:
"Smanzelom sme zobrali hypoteku na dom, ktory manzel dostal darom od otca. Zacali sme prerabat, ale len z casti a potom kupil manzel auto ktore potreboval do prace, z tych penazi co sme brali uver."
Takže nielen dom Anny sa opravil, ale aj (čiastočne) dom jej ex- a to sa tiež musí započítať do deľby - pretože takto by ex- zo spoločného úveru zhodnotil svoj výlučný majetok a nedal za zhodnotenie žiadnu protihodnotu....