Presso25
08.06.17,13:33
Ahoj, chcel by som Vás požiadať o radu, čo môže spôsobovať zatuchnutý pach v dome. Dom bol postavený začiatkom 90. rokov a kúpili sme ho koncom roka 2015. Je z pálenej tehly a suchý. Prebehla rozsiahla rekonštrukcia - nové omietky, elektrina, voda, plyn, kúrenie, znížené stropy. Nasťahovali sme sa doň v apríli 2016, vybavili komplet novým nábytkom. V zime (december 2016) sa začalo objavovať na hornom podlaží zatuchnutý zápach. Pripisovali sme to nedostatočnému vetraniu, no pretrváva to dodnes. jediná vec čo ostala po pôvodných majiteľoch sú parkety, ktoré sa prekryli plávajúcou podlahou. Smrad vychádza len z jednej izby, ktorá je rozdelená na dve sadro-kartónovou priečkou. V ďalšej izbe kde sú tiež parkety, ten zápach nie je. Preto nám nejde do hlavy, čo to môže spôsobovať. Strecha je zaizolovaná dobre, nikde nepreteká. V daných izbách boli robené omietky a maľované niekoľko krát ako som spomínal vyššie. Nábytok bol tiež kupovaný pri sťahovaní a zápach sa prejavil až v zime. Vedeli by ste nám niekto prosím poradiť, či ste nemali podobný problém a ako ste ho riešili? Hľadal som v rôznych diskusiách riešenie problémov, no zatiaľ nič čo sme skúsili nepomohlo a parkety sme zatiaľ nevytrhávali, pretože je to len v jednej izbe, v ostatných nie. Mohol by byť ten zápach spôsobený aj sadrokartónom (znížené stropy, priečka). Problém je v tom, že my to ani necítime ale keď príde niekto na návštevu tak bolo nám povedané, že je niečo cítiť. Ževraj sa to prenáša aj na oblečenie, pokiaľ je voľne pohodené v izbe, pokiaľ je v skrini, tak vonia za avivážou. Ďakujem za každú odpoveď.
vicktor
08.06.17,12:03
Podla nadpisu ma prve napadlo zla izolacia a vlhkost.
Ale potom ze citit to iba hore, strecha je v poriadku. Moj velmi hruby odhad su tie "parkety co ostali po povodnych majiteloch" - na com su polozene? Nie su pod nimi nejake uhynute mysi/potkany?
Co je to za miestnost? Mate hore aj WC a odtok nevycucne vodu takze zapacha kanalizacia?
Presso25
08.06.17,12:47
Parkety su zapustene v smole a pod nou uz je iba beton (cast sme vytrhli kvoli nerovnosti presne v tej miestnosti kde to citit). Jedna sa o spalnu, vlastne vsetky izby na poschodi su spiace. Kupelna na poschodi bola dokoncena pred mesiacom, kanalizacia, voda obklady, dlazba komplet nove, tam sa aj na zem vylieval beton aby sa trochu zvysila vyska podlahy. Zo sifonov teda smrad nie je citit (taky kanalizacny zapach). Skor sa jedna o vzduch ako v pivniciach alebo stare drevene chaty.
vicktor
08.06.17,13:06
Parkety su v smole? Toto sa robilo do 1950, uz v rodicovskom byte 1956 pouzili "zlepsovak" staci polozit na asfaltovu lepenku, vsak sa chytia, Po novom sa poziva lepidlo. To iba bokom. Takze su nalepene na betone, moj napad ze pod doskami je priestor bol nespravny.
Tak potom podkrovie - svagrovci vravia ze sa im pod krytinou nahanaju kuny. No ale ked slnko na strechu zasvieti, mrtvola by bola vysusena a nepachla.
Nie je prasknuta / povolena nejaka vodovodna rurka?
misomiso
08.06.17,13:35
Ja som u zazil aj take, ze mi v byte byval najomnik 4 roky a splesniveli cele parkety (plavajuca podlaha) zo spodnej strany. Kad sa po tom chodilo, tak ten plesnivy prach (vytrusy) sa vyfukoval von. Bola tam totiz na jednej strane cela presklenna stena (ale tuto funkciu v pohode splnia aj balokonove dvere) a oni tam tam masivne susili mokru bielizen a zaroven nevetrali, takze po tych sklach stekal kondenz ako na plavarni. Samozrejme, rovno pod tu plavajucu podlahu.
Oliwa
08.06.17,14:09
Mŕtvola...? :confused::D:eek:
vicktor
08.06.17,14:44
Co my vieme? Mozno politicka...
Presso25
08.06.17,15:19
Hm... tak potom to bude asi ta asfaltova lepenka predsa len nevyznám sa v tom veľmi a prišlo mi to podobné... no určite to nie je zapustené v lepidle ako sa to robí dnes. Napadlo nás či v podkroví niečo nie je, minulý rok sme ho na jar po nasťahovaní celé vypratali, a sú tam drevené trámy, ktoré držia strechu (dom je kocka so zošikmenou strechou) a najužší priestor v podkroví je presne nad izbou, z ktorej ide zápach. Taktiež je to najteplejšia iba v dome, keďže jej orientácia je na západ, čiže teraz do nej svieti slnko od 12:30 až kým nezapadne. V prípade, žeby sa jednalo o povalu, ako by sa to dalo riešiť?
Presso25
08.06.17,15:22
Tu sa nič nesušilo vôbec, ani neviem o tom, že by sa niečo vylialo, normálne klasicky sa zmývala podlaha a v zime neznamená, že sa vôbec nevetralo, ale boli tuhé mrazy čiže ráno poriadne vyvetrať a večer a cez deň zavreté, lebo aj tak nik nebol doma. Radiátor išiel na plné obrátky, čiže v izbe bolo teplo, okná sa však nerosili (aspoň sme to nepostrehli)...
Presso25
08.06.17,15:23
Nenašli sme nič, iba žeby bola v stene zamurovaná
Terezia13
08.06.17,17:07
vyskúšala by som - keďže je to v jednej miestnosti - dať do izby dva odstraňovače vlhkosti, vetrala by som prievanom, ak to nepomôže, uvažovala by som odstrániť plávajúcu podlahu a hlavne tie parkety pod ňou, tá izba mohla byť už pri predchádzajúcom majiteľovi využívaná ako skladisko, nevetraná a parkety môžu byť viac navlhnuté, ak je to miestnosť na sever, potrebuje tým viac vetrať a v zime viac vykurovať
Presso25
08.06.17,17:12
V zime bola vykurovaná aspoň nami, netušíme čo tu mali predchádzajúcu majitelia, no bolo nám povedané, že sa jednalo taktiež o spálňu. Izba je orientovaná na západ (okná) no jedna stena je zo severnej strany. Vetranie prievanom zatiaľ nepomohlo, používame rôzne osviežovače vzduchu, nejaké kvety, ktoré majú pohltiť pach, kávu, sušené citrusové ovocie, levanduľu, octový roztok, no zatiaľ nič ten pach neeliminovalo. Bojím sa toho, že sa bude jednať o tú podlahu.
Oliwa
08.06.17,19:50
Sorry, ale prekryť drevené parkety plávajúcou podlahou je barbarstvo... naposledy náš sused...
arizona
09.06.17,05:04
Po precitani celej debaty mam pocit, ze problem bude v podlahe.Skus ju na kusku rozobrat a privonat...Mozno byvali majitelia mali psa, ci ine zvieratko,mozno to je zatecene od mocu.Alebo mohli nieco vyliat,co sa nestihlo dobre vysusit. Mozeme len hadat.Mozno by nejaki susedia vedeli co-to povedat o byv.majiteloch,mozno ti to pomoze. Ak ten potuchnuty zapach ide z podlahy,asi ti ine nezostava,iba to rozobrat a najst problem. Rozne vonavky,ani prievan tomu nepomozu. Este mozno stoji za vyskusanie pozicat si elektricky odvlhcovac a skusit to vysusit.
misomiso
09.06.17,06:57
Vazeni, je mi opat cely system minuskovani iba tak na smiech. Aku si predstavujete odpoved na tuto otazku? Ze niekto napise, ze praskla vodovodna trubka v stene vo vyske 40 cm medzi kupelnou a spalnou a preskuje ti to pod parkety v rozsahu do 2.2 m smerom k oknu? Ked niekto napise, aka bola u neho skutocna pricina rovnako sa prejavujuceho problemu, tak to nie je odpoved?

Ja som sem nikdy nechodil po hodnotenia, a preto som si mohol dovolit pisat aj veci, ktore sa ludom nepacili. Ale ak sem nahodou nieko chodi s uprimnou snahou nezistne vo svojom volnm case poradit, tak sa moze citit sklamany a uz chapem, preco ti najlepsi Poradu uz davno opustili. Nuz co, Richard to takto nastavil, lebo si chcel usetrit robotu s moderovanim...
Ferdosondo
16.06.17,09:58
Možno že stena nedýcha - defacto umrela.