bazil
19.07.06,20:42
Prosím o radu. Firma kúpila úžitkové auto na leasing. Má nárok na odpočet DPH z celej faktúry ? To znamená že zo samotných leasingových splátok ktoré bude mesačne hradiť odpočet si už uplatňovať nebude?
STRELEC
19.07.06,18:45
Á n o .
bazil
19.07.06,18:51
Ďakujem Strelec, dokončujem DPH a kvoli tomu som sa nemohol pohnúť ďalej.
Johanka
19.07.06,18:54
Prosím o radu. Firma kúpila úžitkové auto na leasing. Má nárok na odpočet DPH z celej faktúry ? To znamená že zo samotných leasingových splátok ktoré bude mesačne hradiť odpočet si už uplatňovať nebude?
A akej celej faktúry? Pri obstaraní automobilu formou finančného leasingu asi nemáš faktúru, ale splátkový kalendár.
Viki
19.07.06,18:54
Á n o .
Čo ano ?

[/quote=bazil]Má nárok na odpočet DPH z celej faktúry ? To znamená že zo samotných leasingových splátok ktoré bude mesačne hradiť odpočet si už uplatňovať nebude?[/quote]
STRELEC
19.07.06,18:59
A akej celej faktúry? Pri obstaraní automobilu formou finančného leasingu asi nemáš faktúru, ale splátkový kalendár.Prečo by nemal? Máme to napr u klientov leasujúcich zemný stroj. Napr.
Milan Benka
19.07.06,19:00
Prosím o radu. Firma kúpila úžitkové auto na leasing. Má nárok na odpočet DPH z celej faktúry ? To znamená že zo samotných leasingových splátok ktoré bude mesačne hradiť odpočet si už uplatňovať nebude?

LEASING.
Ak sa nemýlim, dostanete na začiatku fa na 1.zvýšenú splátku, z ktorej si môžete uplatniť odpočet DPH.
Následne máte k dispozícii splátkový kalendár, slúžiaci ako daňový doklad k jednotlivým splátkam. Aj pri týchto splátkach si môžete uplatniť odpočet DPH.
Preto nechápem celkom Vašu otázku ( nárok na odpočet z celej fa.). Veď celá fa. ( fa na celkovú cenu) nie je vystavená na vás, ale na leasingovku. Preto si z tejto fa nemôžete uplatniť odpočet DPH.

PREDAJ NA SPLÁTKY prostredníctvom leasingovky
Ak je celková fa vystavená na vás, ako na odberateľa, nejedná sa o leasing, ale o "predaj na splátky" ( môže byť aj kratší ako 36 mesiacov).
V tomto prípade máte odpočet DPH z celkovej fa a zo splátok už nie ( nie je k nim vystavený žiadny daňový doklad ( splátkový kalendár v takom prípade neobsahuje jeho všetky náležitosti).

Rozdiel medzi týmito dvoma formami obstarania je napr:
Leasing - vlastníkom predmetu leasingu je do úplného zaplatenia leasingovka
Predaj na splátky - vystupujete ako vlastník obstarávaného predmetu hneď po kúpe.
Johanka
19.07.06,19:04
Prečo by nemal? Máme to napr u klientov leasujúcich zemný stroj. Napr.
Riadne komunikačné šumy ...:D
Finančný leasing, operatívny leasing, predaj na splátky .... Píšte, prosím, presné pojmy.
dom
19.07.06,19:07
Máte nárok pri úžitkovom automobile obstaranom formou finančného prenájmu .... /lízing/ na odpočítanie DPH:
1. z prvej /nultej splátky, zálohy/
2. z paušálneho poplatku za spracovanie zmluvy
3. z jednotlivých splátok, vždy ku dňu splatnosti splátky po celú dobu lízingu
Myslím, že nie je doležité či sa jedná o fa, alebo splátkový kalendár, ale to aby doklad mal všetky náležitosti podľa zákona o DPH.
Johanka
19.07.06,19:13
Presne, správna odpoveď na pôvodnú otázku je " nie ", len škoda, že sa zadávateľ odpojil.
STRELEC
19.07.06,19:46
Riadne komunikačné šumy ...:D
Finančný leasing, operatívny leasing, predaj na splátky .... Píšte, prosím, presné pojmy.Áno - išlo o vlastne o predaj na splátky s výhradou vlastníctva. Splátkový kalendár nebol daňovým dokladom. Fa bola riadnym daňovým dokladom vo výške zmluvnej ceny. Názov zmluvy bol ako leasingová. Obsahovo skôr nepomenovaný typ zmluvy. Je možné, keďže bazil má daňový doklad vo výške zmluvnej ceny, že sa jedná o niečo podobné. V tom prípade by podľa mňa mal nárok na odpočet DPH vo fakturovanej výške. Ovšem k uvedenému NA by som pristupoval ako k NA v majetku.
bazil
20.07.06,08:42
A som tu späť. Všetky príspevky som si prezrel a teraz mám v tom konečne jasno. Takže auto kúpila spoločnosť na leasing, čiže samotná faktúra skutočne je na meno leasingovej spoločnosti a teda ako som pochopil z tejto faktúry si odpočet DPH neuplatním. Firma zaplatila prvú zvýšenú splátku a z tej si odpočet uplatním a plus každý mesiac aj odpočet zo splátok ktoré mám definovaný v splátk. kalendári. Ste fantastickí a špeciálne ďakujem Johanke, ktorá ma upozornila aj cez SS.
lili5
25.07.06,17:55
Dobry den, prosim vas potrebovala by som poradit:
Mozem na zaklade predpisu splatky v splatkovom kalendari uplatnit DPH? alebo az datumom uhrady ide splatka do dph?
Napr. mam splatkovy kalendar, kde je uvedene:
SPLATKOVY KALENDAR (faktura)
splatnost splatky 5,6,2006 suma 11900, dph 1900
ale splatka bola uhradena v juli. Ide mi tato splatka do junovej alebo julovej dphcky? dakujem, prajem pekny den
Tweety
25.07.06,17:58
Dobry den, prosim vas potrebovala by som poradit:
Mozem na zaklade predpisu splatky v splatkovom kalendari uplatnit DPH? alebo az datumom uhrady ide splatka do dph?
Napr. mam SPLATKOVY
Splátkový je podstatný . Takže uplatníš si dátumom na splátkovom kalendári.
Ale ak je to osobné MV kategérie M1, tak tam nie je nárok na odpočet dph.
lili5
25.07.06,18:40
dakujem velmi pekne tweety,paula, pekny vecer
majkagr
01.09.06,10:06
Ahojte, chcem sa pripojit s jednou otazkou, co sa tyka DPH a uzit. automobilu na leasing. Aku povinnost voci DPH ma platca ak v predchádzajúcom roku si zobral uz. auto na leasing, uplatnil si odpočet z prvej vyssej splatky, aj z ostatnych podla leas. zmluvy a ked teraz chce požiadat o zrušenie registracie DPH. Musi to nejako dodanovať, vratit to odpocitane DPH??? Auto ostava nadalej vo firme a pokračuje sa v leasingu. Dakujem!
apo
01.09.06,11:10
Ahojte, chcem sa pripojit s jednou otazkou, co sa tyka DPH a uzit. automobilu na leasing. Aku povinnost voci DPH ma platca ak v predchádzajúcom roku si zobral uz. auto na leasing, uplatnil si odpočet z prvej vyssej splatky, aj z ostatnych podla leas. zmluvy a ked teraz chce požiadat o zrušenie registracie DPH. Musi to nejako dodanovať, vratit to odpocitane DPH??? Auto ostava nadalej vo firme a pokračuje sa v leasingu. Dakujem!

Pokúsim sa nájsť riešenie analogické postupu pri zrušení registrácie na DPH, prípadne ukončenia podnikania u bežného investičného majetku:

Ku dňu "D" máme určenú zostatkovú cenu odpisovaného majetku a k tejeto zostatkovej cene prislúcha aj hodnota DPH podľa vzťahu ZC / 100 * 19.

V prípade bežného odpisovaného majetku počítame daňové odpisy podľa stavu k 31.12. Ak dedň "D" je pred Silvestrom potom odpis z bežného roka neuplatňbujeme.

U lízingu počítame daňové odpisy mesačne, a podľa tejto zásady zistíme zostatkovú cenu z hodnoty predmetu lízingu ktorej hovoríme vstupná cena lízingu.

Záver:
Som toho názoru, že pri zrušení registrácie, respektíve ukončení podnikania vznikne povinnosť odviesť DPH zo zostatkovej ceny. DPH z ostatných zložiek splátkového kalendára sa zrušenie registrácie netýka.

Je to môj názor, ktorý by som konzultoval so správcom dane.

apo
apo
01.09.06,11:19
Dobry den, prosim vas potrebovala by som poradit:
Mozem na zaklade predpisu splatky v splatkovom kalendari uplatnit DPH? alebo az datumom uhrady ide splatka do dph?
Napr. mam splatkovy kalendar, kde je uvedene:
SPLATKOVY KALENDAR (faktura)
splatnost splatky 5,6,2006 suma 11900, dph 1900
ale splatka bola uhradena v juli. Ide mi tato splatka do junovej alebo julovej dphcky? dakujem, prajem pekny den

Rady poraďákov boli správne, ale je situácie kedy odpočítame DPH nie podľa splátkového kalendára ale podľa datumu úhrady.

Dnes je 1.9.2006. Ak splátkový kalendár predpisuje splatnosť 1.9.2006 a tento deň je sviatok realizujem úhradu splátky v mesiaci august. Na základe tejto úhrady lizingová spoločnosť vystaví faktúru s dňom prijatej úhrady a v auguste odpočítam DPH 2x. Jedenkrát podľa splátkového kalendára 1.8.2006 a druhý krát na základe faktúry o prijatej úhrade 31.8.2006. V septembri podľa splátkového kalndára neodpočítame DPH.

Jeden môj klient má takto fugujúce 2 lízingové zmluvy. Ich úhrady vo výške 3.000 Euro sa relizovali hotovostným vkladom na BÚ lízingovej spoločnosti. Teraz si zriadili BÚ v tej istej banke ako lízingová spoločnosť aby nemuseli robiť hotovostné vklady.

apo
Milan Benka
01.09.06,17:05
Aj v prípade ktorý opisuje apo kľudne môžeš odpočítať DPH podľa splátkového kalendára, zákon tým neporušíš.
milenia
20.11.12,08:25
Ahojte, firma, neplatca DPH, ktorý sa do roka stane platcom má potom nárok na odpočet DPH z majetku obstaraného formou finančného prenájmu či nie? DU tvrdí, že finančný prenájom je služba, napriek tomu, že predmet bude zaradený do dlhodobého majetku - nemáme nárok na odpočet DPH 12 mes. spätne z tohto. Dodávateľ však ale tvrdí, že platí ustanovenie par. 55: Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Máte s tým niekto skúsenosť? Prosím o radu, neviem sa z toho vymotať.