Fany
11.11.04,07:57
Už 3 roky prenajímam budovu podnikateľovi. Budova nebola doteraz ohodnotená a nik si z nej neuplatňoval odpisy. Ak ju dám teraz ohodnotiť súdnym znalcom, budem si môcť ako prenajímateľ uplatňovať odpisy a v akej výške? Môžem začať rokom 1 alebo až rokom 4?
Ďakujem.
Luba
11.11.04,11:36
Áno, ja to mám podobne. Z ceny podľa znaleckého posudku som začala robiť odpisy, a to prvým rokom. Skôr nebolo ako odpisovať, lebo nebola budova ohodnotená. Dúfam, že to robím správne takto.
Monika1
12.11.04,12:21
Podľa mňa súdno-znalecký posudok nie je podkladom pre ocenenie majetku v zmysle zákona o účtovníctve. Ocenenie majetku sa môže preukázať jedine kúpnou cenou alebo inými dokladmi /napr. bločky o nákupe tehál, fa. za práce na stavbe majetku/. Ak by tie výdavky neboli preukázateľné, potom by sa každý rok menila cena majetku podľa trhových podmienok, pretože súdny znalec oceňuje podľa trhovej ceny, nie podľa ceny v dobe nadobudnutia. Ak Ste budovu prenajali a nájomca ju technicky zhodnotil, potom si môže uplatňovať odpisy z technického zhodnotenia majetku ale len po dobu trvania nájmu.
ricij
12.11.04,12:50
Podľa mňa súdno-znalecký posudok nie je podkladom pre ocenenie majetku v zmysle zákona o účtovníctve. Ocenenie majetku sa môže preukázať jedine kúpnou cenou alebo inými dokladmi /napr. bločky o nákupe tehál, fa. za práce na stavbe majetku/.
Súhlas s Monikou. Akú minulosť má budova?
Fany
15.11.04,12:29
Dostali sme ju darom od starej mamy, cena nebola vyčíslená. Budova má okolo 60 rokov. Žiadne finančné doklady ohľadom budovy nemáme k dispozícii.
ricij
15.11.04,12:44
Asi nezostáva nič iné ako ROC. To znamená zisti si cez realitky alebo inzeráty, že koľko stojí podobný dom a odpisuj podľa toho (§ 25, ods. 4 Zák. o účtovníctve). Myslím, že v tomto prípade by orientačne pomohol aj znalecký posudok.
Marta L
15.11.04,13:10
Dostali sme ju darom od starej mamy, cena nebola vyčíslená. Budova má okolo 60 rokov. Žiadne finančné doklady ohľadom budovy nemáme k dispozícii.
Pri darovaní nebola stanovená cena? Veď k tomu by mala byť notárska zápisnica a ohodnotenie pre vklad do katastra nehnuteľnosti.