JWC s.r.o.
09.06.17,05:59
Všetkým spoločnostiam, ktoré sú zapísané do OR SR a ešte sa neprihlásili do svojich elektronických schránok, ktoré majú na www.slovensko.sk (http://www.slovensko.sk), 1.7.2017 automaticky NASES aktivuje tieto schránky NA DORUČOVANIE.

Môže sa tak stať, že po tomto termíne vám orgán verejnej moci (napr. mesto, obec, škola, škôlka, zdravotná poisťovňa, sociálna poisťovňa, súdy, notári, advokáti, exekútri, atď...), budú posielať úradne správy už len elektronicky priamo do týchto schránok.

Čo by ste mohli pred používaním elektronickej schránky vedieť:

1. schránky sú aktivované len na doručovanie - znamená to, že smerom k štátu môžete naďalej komunikovať v listinnej podobe

2. kontrolu pripravenosti schránky na používanie si môžete overiť cez funkciu "Overiť zastupovanie", ktorá je hneď na úvodnej stránke www.slovensko.sk (http://www.slovensko.sk)

3. štatutár/konateľ si nemusí zriaďovať nový OP - elektronický občiansky preukaz/eID, pokiaľ dá oprávnenie na zastupovanie akejkoľvek fyzickej osobe, ktorá má eID, príp. iný doklad, ktorým sa dostane do e-schránky (napr. povolenie na trvalý pobyt s čipom a BOKom, alternatívny autentifikátor)

4. pre prístup so elektronickej schránky vám stačí eID s BOK kódom - pokiaľ nemáte BOK kód, treba si ho dodatočne vybaviť - oddelenie dokladov.

5. pre používanie eID si treba nainštalovať ovládače na čítačku, eID klienta a aplikácie na kvalifikovaný elektronický podpis D.Suite/eIDAS - všetko nájdete na www.slovensko.sk (http://www.slovensko.sk) v časti Na stiahnutie. Aj keď nebudete chcieť komunikovať so štátom elektronicky, to znamená odosielať kvalifikované podania, napriek tomu si nainštalujte aj tento balík, nakoľko obsahuje aplikáciu D.Viewer, ktorá slúži na vizualizáciu podaní/úradných správ/príloh. V ľudskej reči D.Viewer slúži na to, aby ste si úradnú správu mohli prečítať.

6. súčasná podoba elektronických schránok sa bude meniť, Pellegriniho úrad avizuje, že zmeny budú k 1.7.2017 (?)

7. schránka na právnickú osobu je zriadená vždy len jedna, pokiaľ je viac štatutárov, všetci majú prístup do e-schránky, prihlásených môže byť viac osôb naraz

8. elektronické schránky majú zriadené aj fyzické osoby, takže keď sa budete prihlasovať do schránky, a ste buď štatutár alebo osoba poverená na zastupovanie - tak vo výbere schránky budete mať vždy dve možnosti: schránka na vaše meno a schránka organizácie.

9. ak by ste sa náhodou prihlásili aj do vašej schránky ako schránky fyzickej osoby, nemusíte sa ľakať, prihlásením sa táto schránka neaktivuje na doručovanie. je na to zvlášť funkcia, pokiaľ ju manuálne nepotvrdíte, vaša schránka ako schránka fyzickej osoby nebude aktivovaná na doručovanie.

Good luck :)
Ing. Ľubomír Janoška
09.06.17,07:14
Good luck bude treba. V decembri 2016, mesiac po registrácii, som sa 2x v niekoľkodňovom intervale nedostal na server, jednoducho bol dole.

Čo to spraví, až nás budou milióny??? :D
Erika.1
09.06.17,07:25
Ahoj!
K bode 3 by som potrebovala veeeelku pomoc :). Co ma obsahovat splnomocnenie na zastupovanie statutara a kam treba splnomocnenie poslat?
FANTASTICKY si zhrnul temu, dakujem :)
Dalsia otazka by bola, ci voci Fin.sprave ostane vsetko po starom? Pod moje ID tam ostanu vsetky spolocnosti, ktore su uz nadviazane na moje ID?
Dakujem pekne za odpoved a prajem prekrasne chvile!
JWC s.r.o.
09.06.17,07:34
Na splnomocnenie je presne vzor. Treba vypísať, podpis overiť notárom. Listom poslať na túto adresu:
Úrad vlády SR
Námestie slobody
811 06 Bratislava-Staré mesto
Úrad vlády SR by mal žiadosť vybaviť do 10 pracovných dní. Potvrdenie zastupovania príde už aj do elektronickej schránky, ale malo by aj listom. Doteraz mám skúsenosti také, že príde aj aj. Čo sa týka finančnej správy, do konca januára 2018 bezo zmien, potom sa uvidí. Keď bude publikovaná novela zákona o eGovernmente, upresním. Splnomocnenie prikladám k príspevku.