Sentaltanka
09.06.17,14:23
Dobrý deń, riešim prevod bytu v osobnom vlastníctve vzhľadom na pokročilý vek. Moje podmienky sú zriadenie vecného bremena doživotné právo, a ďalšia podmienka je, aby syn, na ktorého prevediem byt vyplatil súrodenca. Moja otázka znie: Akou zmluvou by mal byť prevod, aby syn vzal hypotéku na vyplatenie súrodencov?
Ďakujem, Sentaltanka
ivka70
09.06.17,12:40
Darovanim nemozes podmienovat vyplatenie surodenca.
A ani banka nema podklad na to, aby vedela poskytnut hypoteku, to jedine americku (zalozit nehnutelnost bez udania ucelu vynalozenia penazi), ktora ma nevyhodnejsie podmienky.

Lepsie bude darovat byt na polovicu obom detom a potom nechat, nech brat od brata kupi jeho polovicu. Na tu kupu si potom moze zobrat aj hypoteku.
Vacsina bank ale ma problem so zalozenim nehnutelnosti, na ktoru je viacane vecne bremeno dozitia, to si uz musi syn zistit.

Dalsia moznost by bola synovi byt predat (na hypoteku) a vyplatit druheho syna. Tam by ale opat bol problem s dozivotmym bremenom.
vicktor
09.06.17,13:20
Nooo v prvom rade - ste vsetci ucastnici s tym vyrozumeni a dohodnuti?

Pokracovanie az potom.
Sentaltanka
10.06.17,06:54
áno, sme s tým vyrozumení a dohodnutí.
vicktor
10.06.17,08:02
Podmienka ze jeden syn vyplati druheho sa da riesit tak ze ty mu byt predas a sama rozdelis peniaze.
Ostava to vecne bremeno - treba ist do banky ci akceptuje a za akych podmienok. Alebo nechas si 1/10 bytu a pre banku budes spoludlznik, alebo ... mozno banka vymysli, ma taky modelovy pripad.
Sentaltanka
11.06.17,14:59
Ďakujem, zvažujem možnosti.