martinjanka3
09.06.17,15:49
Dobrý deň, veľmi, veľmi prosím o pomoc. Narodil sa mi syn a jeho otec poprel otcovstvo, ktoré mi oznámil sms, podobne som ho aj ja informovala sms o jeho narodení. Počas druhej polovice tehotenstva a v súčasnosti neudržujem s ním žiadny kontakt. Chcela by som pomôcť so žiadosťou o výživné a určenie otcovstva. Pomôcť by som chcela hlavne s výdavkami: Chcem tam dať: nákup výbavičky pre syna(mám všetky bločky), nutné výdavky mesačne(strava Nutrilon..pampersky..) výdavky na bývanie( bývam s rodičmi a dohodli sme sa, že môj príspevok na bývanie a stravu bude formou splácania 2 pôžičiek (uzná mi to súd?), ktoré som zobrala na rekonštrukciu domu..Neviem koľko mám žiadať výživné, keď neviem jeho príjem( len si myslím, že zhruba 1500 €) môžem si žiadať náhradu za citovú ujmu v súvislosti s tým, že nemám uvedeného otca v RL syna, (povesť v mieste bydliska, na pracovisku- poškodenie dobrého mena), pohlavne ma nakazil genitálnymi bradavicami, počas tehotenstva som absolvovala 3 operácie...veľmi by som bola povďačná tomu, kto by mi napísal koncept. Bola som za právnikom a ten mi povedal, že to, čo uvediem v žiadosti(popis nášho vzťahu, otehotnenie..), že to súd pošle jemu na vyjadrenie a že on nemá stanovenú lehotu vyjadrenia. Je to pravda? Nemôžem si dovoliť právnické služby (kvôli financiám), takže ešte raz ďakujem tomu, kto mi nezištne pomôže. Prajem všetko krásne každému, kto to bude čítať.
draik
09.06.17,14:35
Vzory podaní sú na nete, prípadne môže pomôcť Upsvar. Náklady na bývanie musíte preukázať. Nárok na úhradu "citovej ujmy" nemáte.
Jedna vec je návrh na výživné, prípadne aj tvorbu úspor na dieťa, a to v závislosti od nákladov na dieťa a životnej úrovne oboch rodičov. Druhá vec je, že máte nárok na úhradu časti nákladov na výbavu pre dieťa a na svoju výživu.
Pri určení otcovstva, výživného, súd určí tiež styk otca dieťaťa s potomkom (zo začiatku v prítomnosti matky).
martinjanka3
09.06.17,14:46
Pokiaľ ide o náklady na bývanie...postačí mesačný výpis z účtu, či zmluva o pôžičke?
draik
09.06.17,15:47
Nájomná zmluva, účty za energie atď.
ivka70
09.06.17,19:33
Nahradu za citovu ujmu necakaj, nie je tvoja citova ujma, ze nema tvoje dieta napisaneho otca v rodnom liste. Ani tvoje dobre meno tymto poskodene nie je a uz vobec to nema nic spolocne s tvojim pracoviskom.
Co da tyka pohlavnej choroby, musela by si preukazat, ze o nej vedel a ze ju siril umyselne. Co asi tazko dokazes. Potom ho mozes za to za
ovat. Inak nie.
Pri otehotneni ste boli dvaja a ono naozaj plati, ze nechraneny pohlavny styk si treba premysliet a mat ho len s tym, s kym si viem predstavit aj vychovu dietata.
Asi je otec tvojho dietata pekny kvietok, ale nemoze za vsetko. Boli ste pri tom dvaja.
Ziadaj vyzivne na dieta a to preukaz aj blockami, mozes ziadat vyzivne aj na seba pocas tehotenstva a starostlivosti o novorodenca, ale akekolvek citove vylevy su v pripade dokazovania otcovstva a priznani vyzivnrho zbytocne a stresujuce aj pre teba.
Poradit ti so ziadostami na sud mozu na odbore strarostlivosti o dieta /neviem presny nazov/ na UPSVaR. Tam za pravne sluzby neplatis.