Ala1
20.07.06,07:48
Ahojte Poraďáci.

Mám takú dilemu. Vo firme sa stal pracovný úraz. Keďže zamestnanec nebol na PN dlhšie ako 10 dní, do Sociálnej poisťovni som zaslala len žiadosť o úrazový príplatok. Samozrejme som chcela poslať aj doklad o vymeriavacích základoch, ale tlačivo máme len pre prípad PN. Potvrdenie vymeriavacích základov na určenie sumy úrazových dávok /§ 84 Zák. o soc.pois../ som nenašla ani na stránkach poisťovne. Dnes mi pobočka poisťovne doručila tlačivo Potvrdenie - pre PN, ktoré im mám v tejto veci vyplniť. Cez telefón som dostala striktnú odpoveď, že si máme naštudovať predmetný zákon a vraj oni vyplácajú úrazový príplatok podľa vym. základov pre PN ako im to ukladá zákon. V učtárni sme však toho názoru, že tento má byť počítaný z vymeriavacích základov neobmedzených
/uvádza to aj § 84 ods.1/, čiže z tých ktorých je platené aj úrazové poistenie. Mýlime sa my, alebo šetrí poisťovňa na týchto príplatkoch?
Martinella
20.07.06,06:07
Úrazový príplatok sa poskytuje ak pracovníkovi, ktorému sa stal pracovný úraz
je vyplácaná náhrada príjmu pri dočasnej PN alebo nemocenská dávka.
Tento sa počíta podľa §85-87 Zákona 461/2003.
Úrazové dávky sa poskytujú osobám uvedeným len v § 17 ods. 2(žiaci, učni, požiarnici ...)
Na sociálnu poisťovňu sa podáva hlásenie o úraze a protokol zo škodovej komisie (vyjadrenie zamestnávateľa, poškodeného, svedkov k úrazu)
Diamant
20.07.06,06:10
Pri pracovnom úraze s dobou PN do 10 dní dávam na Sociálnu poisťovňu "Hlásenie na účely nemocenského" podpísané zamestnancom a prefotené doklady od lekára II,IIa a IV s tým, že tam napíšem kópia súhlasí s originálom a časť IIa vzadu mám samozrejme vypísanú podľa vyplatených dávok zo strany firmy.Ešte nikdy odo mňa nič iné nepožadovali. No a potom dodávame aj oznámenie o poistnej udalosti so záznamom o úraze, lenže to je už pri dobe liečenia dlhšej ako 10 dní.
Martinella
20.07.06,06:14
Aha, nejako som prehliadla tých 10 dní. Súhlasím že stačia doklady potvrdení o PN, len odo mňa žiadali originály II a IV a kópiu IIa a samozrejme hlásenie.
Ala1
21.07.06,05:08
Vráťme sa k úrazovému príplatku. Ohľadne pracovného úrazu my je všetko jasné, lenže ten príplatok sa počíta podľa § 84 - ako podiel súčtu vym. základov zamestnanca neobmedzených podľa § 138 ods.12 dosiahnutých v rozh. období a počtom kal. dní rozh. obdobia. Prečo máme teda poisťovni zasielať vym. základy na PN a nie tie neobmedzené?
Martinella
21.07.06,05:52
Ak vymer.základom pre nemocenské poistenie zamestnanca bol maximálny vym.základ ale jeho hrubý príjem bol vyšší, uviedla by som ten skutočný hrubý príjem. A ak by to pracovníčka Soc.poisťovne neakceptovala, odvolala by som sa na uvedený § 84. Nech Vám potom vysvetlí, ako si text Zákona o soc.poistení vykladajú v Soc.poisťovni.
Ala1
21.07.06,06:24
Súhlasím s Vami a ďakujem
bv_alexandra
27.07.06,11:10
chcem sa opýtať dnes nam na stavbe odbadol stavbyvedúci. Je to považované za pracovný úraz, treba spísať o tom záznam. Teraz naozaj neviem či sa aj toto považuje za pracovný úraz. Poradite?
dana9
27.07.06,11:17
chcem sa opýtať dnes nam na stavbe odbadol stavbyvedúci. Je to považované za pracovný úraz, treba spísať o tom záznam. Teraz naozaj neviem či sa aj toto považuje za pracovný úraz. Poradite?


Dôležité ale je, či mu tým vznikla škoda.:confused:
Vychádzajúc z definície pracovného úrazu, tak mi vychádza, že asi áno. :)
On zrejme odpadol z dôvodu tepla, teda ide o vonkajší vplyv (tento nemusí byť len mechanický), plnil pracovné úlohy, (musel ich plniť v danom prostredí), nespôsobil si ho sám. Stačí pri tom, aby išlo o jednu z viacerých príčin, avšak dôležitú. A to bez ohľadu na to, či mal na to ZC zdravotné preddispozície
Aj infarkt sa považuje v niektorých prípadoch za PÚ, ak nastal v dôsledku pracovného zaťaženia.

dana:)
bv_alexandra
28.07.06,14:55
odpadol odviezla ho RZZP a po 2hod ho pustili domov. Diagnoza nervové vyčerpanie a dehydratácia. Takže asi to predsa len bude PU?
karol.za
30.07.06,15:30
odpadol odviezla ho RZZP a po 2hod ho pustili domov. Diagnoza nervové vyčerpanie a dehydratácia. Takže asi to predsa len bude PU?

ahoj nika
pracovný úraz -ak zamestnancec nebol pn viac ako 3 dni,nemusí sa pracovný úraz registrovať /§17 zákona 124/2006 o BOZP,nie je treba vypisovať všelijaké možné papiere a posielať ich na všetky možné aj nemožné inštitúcie, takýto pracovný úraz treba evidovať v knihe drobných pracovných úrazov.
Je možné že sa ozve zdravotná poisťovňa zamestnancaa bude žiadať nejaké doklady ohľadom bozp, napríklad spracovaný ,, pitný režim, nakoľko zamestnanec bol dehydrovaný a keď sa jej nebude niečo páčiť,tak možno bude žiadať aj preplatenie ošetrenia
s pozdravom karol
:):):):):)
dana9
31.07.06,05:02
ahoj nika
pracovný úraz -ak zamestnancec nebol pn viac ako 3 dni,nemusí sa pracovný úraz registrovať /§17 zákona 124/2006 o BOZP,nie je treba vypisovať všelijaké možné papiere a posielať ich na všetky možné aj nemožné inštitúcie, takýto pracovný úraz treba evidovať v knihe drobných pracovných úrazov.

Je možné že sa ozve zdravotná poisťovňa zamestnancaa bude žiadať nejaké doklady ohľadom bozp, napríklad spracovaný ,, pitný režim, nakoľko zamestnanec bol dehydrovaný a keď sa jej nebude niečo páčiť,tak možno bude žiadať aj preplatenie ošetrenia
s pozdravom karol
:):):):):)

To je pravda.:)

Treba vzať do úvahy, že pre účely registrácie PÚ je pracovný úraz zadefinovaný odlišne ako ho definuje ZP.

Pre účely vzniku zodpovednsoti za škodu spôsobenú pracovným úrazom sa vychádza z definície v ZP, nárok na náhradu škody nie je podmienený jeho oznámením.

dana:)