pterix
12.06.17,18:40
Ahojte, vedeli by ste mi poradiť?
1. ak by som chcel začať podnikať počas toho ako som zamestnaný, dá sa to jedine tak, že si zriadim živnosť alebo sro-čku aj napriek tomu, že by som zarobil len 200 - 300 €?
2. Aj keby človek zarobil len 10 €, je už vtedy potrebné platiť odvody?
Ďakujem
profesional
12.06.17,16:41
Keď zarobïš pár eur, nie je to podnikaním.
pterix
12.06.17,16:46
zatiaľ som mal na mysli prvé mesiace...
veronikasad
12.06.17,17:27
Pri súbehu zamestnania a podnikania (ako živnostník)preddavky na zdravotné poistenie do 31.12.2018 platiť nemusíš, môžeš si určiť vymeriavací základ nula. Prip.nedoplatok - v závislosti od výšky zisku - uhradis po vykonaní RZZP prislusnou zdravotnou poisťovňou.

Poistné do sociálnej poisťovne budeš platiť len v prípade, ak tvoj ročný príjem z podnikania presiahne 12-nasobok minimálneho vymeriavacieho základu. Najskôr od 1.7.2018
profesional
14.06.17,06:41
To, ako sa oplatí podnikať závisí od toho do kedy a koľko chceš zarobiť, aký budeš mať obrat, akú skladbu nákladov, akú činnosť a kde chceš vykonávať.
kopretinka
14.06.17,07:59
ak bude mať živnosť,tak je to podnikanie,to,že zarobí 10eur neznamená,že nepodniká.
profesional
14.06.17,09:53
Čo je podnikanie, definuje zákon. To že má živnosť neznamená, že podniká.
Na druhú stranu, veľa povinností je spojených s existenciou živnosti a nie s podnikaním.
Živnosť je možné teoreticky označiť za úmysel podnikať.
pterix
29.06.17,14:40
ĎAKUJEM za info, zivnost je zriadena,
Oznámenie o vzniku platiteľa zdravotného poistenia je vybavena.
Musím ešte zaslať do zdrav. poisťovne výkaz výšky preddavkov na zdravotné poistné? Resp. niečo iné?
Katy a R
29.06.17,14:49
myslím, že všetko - už len makať ;) predpokladám, že aj na DU išlo oznámenie (zariadi to ŽU - ak to tam uvedieš, to len pre istotu sa pýtam). A DU ti pošle DIČ aj tvoje osobné daňové číslo.
ja by som ti doporučila zriadiť si prístup do el. pobočky ZP - všetko vybavíš z domu - aj si vieš skontrolovať platby