veronix
20.07.06,08:37
Ahojte poraĎáci, potrebujem poradiť ako to je s neplateným voľnom. Som zamestnaná 3 mesiace a nemam narok este na dovolenku. Od 24.7.2006 do 6.08.2006 (t.j. 10 pracovnych dni) mame celozavodnu dovolenku. Keby som si vzala neplatene voľno, tak ako to je s odvodmi? BUde mi to hradiť zamestnávateľ, keď 5 dni sa započíva do júla a 5 dní do augusta? Ovplyvní mi to veľmi mzdu? Mám si radšej zobrať PN?
Vopred ďakujem za rady.
enave
20.07.06,06:44
Zamestnávateľ ti odmietol dať dovolenku? Ak si sa s ním o tom nerozprávala, spýtaj sa. Môže ti poskytnúť aj dovolenku, na ktorú ti ešte nárok nevznikol. V prípade, že by si skončila pracovný pomer predtým, ako si ju odrobíš, strhne sa ti z platu. My bežne poskytujeme zamestnancom dovolenku vopred. Ja som zmenila zamestnávateľa pred rokom od 1.7. a ešte v júli som čerpala 2 týždne dovolenky.
Martinella
20.07.06,06:52
A pri neplatenom voľne si musíš doplatiť zdravotné poistenie a tiež tvoj zamestnávateľ. Nehovoriac o prerušení soc.poistení. Tam sa odvody o dobu nepl.voľna krátia.
veronix
20.07.06,07:15
A keĎ viem, že neplanujem pracovať do konca roka? A v pripade, že mi dovolenku neschvali? V pripade ak budem mať neplatené voľno budem musieť isť do SP a ZP a zaplatiť odvody? Alebo ked tam nepojdem tak na to nepridu.
enave
20.07.06,07:40
Ty iba požiadaš zamestnávateľa o neplatené voľno. Zamestnávateľ pošle registračný list do SP, na ktorom oznámi prerušenie poistenia. Odvod na ZP tiež spraví zamestnávateľ, pravdepodobne bude chceť od teba refundovať náklady na zaplatené ZP počas tvojho neplateného voľna.
Baranová Gabriela
27.05.09,17:04
Dobrý deň.
Po troch rokoch mám problém so Zdravotnou poisťovňou a chcela by som sa poradiť, čo mám robiť. Od 7.12.2005 som dala mojej zamestnankyni, ktorá bola u mňa zamestnaná na 4 hodiny dala neplatené voľno do 30.9.2006, kedy bola na návšteve v zahraničí. Teraz už viem, že som mala platiť za zamestnankyňu odvody do zdravotnej 14%, ale neviem, z akého základu, keďže bola zamestnaná na 4 hodiny denne. Za mesiace 1,2,3,4 som v júni 2006 spolu zaplatila 910 a 910 Sk a teraz ma poisťovňa naháňa doplatiť. Dá sa nejako zachrániť?
sybila3
29.05.09,05:28
Predavačka, ktorá nastúpila začiatkom mája stále žiadala SZČO o voľno, nárok na dovolenku nemá, teraz sa ma SZČO pýtala, či jej môže dať neplatené voľno na niektoré dni, alebo ako to riešiť. Nemám skúsenosti s nepl. voľnom , čo treba v SP alebo v ZP, vedeli by ste poradiť? ďakujem
Počas D a nepl. v. nemá nárok na SL?
Tweety
29.05.09,05:29
Predavačka, ktorá nastúpila začiatkom mája stále žiadala SZČO o voľno, nárok na dovolenku nemá, teraz sa ma SZČO pýtala, či jej môže dať neplatené voľno na niektoré dni, alebo ako to riešiť. Nemám skúsenosti s nepl. voľnom , čo treba v SP alebo v ZP, vedeli by ste poradiť? ďakujem
Počas D a nepl. v. nemá nárok na SL?
Môže jej dať aj dovolenku, na ktorú jej zatiaľ nevznikol nárok. Je to v súlade so ZP
§ 113
(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
eby
29.05.09,05:51
Predavačka, ktorá nastúpila začiatkom mája stále žiadala SZČO o voľno, nárok na dovolenku nemá, teraz sa ma SZČO pýtala, či jej môže dať neplatené voľno na niektoré dni, alebo ako to riešiť. Nemám skúsenosti s nepl. voľnom , čo treba v SP alebo v ZP, vedeli by ste poradiť? ďakujem
Počas D a nepl. v. nemá nárok na SL?
V sociálke sa musí nahlásiť prerušenie poistného.
Tweety
29.05.09,06:01
Predavačka, ktorá nastúpila začiatkom mája stále žiadala SZČO o voľno, nárok na dovolenku nemá, teraz sa ma SZČO pýtala, či jej môže dať neplatené voľno na niektoré dni, alebo ako to riešiť. Nemám skúsenosti s nepl. voľnom , čo treba v SP alebo v ZP, vedeli by ste poradiť? ďakujem
Počas D a nepl. v. nemá nárok na SL?
Áno, ak bude predsa čerpať NV, cez RLFO sa preruší poistenie v SP, do ZP sa za tieto dni odvody musia odviesť. Počas D a NV zo zákona jej nárok na SL nevzniká.
sybila3
01.06.09,09:26
A stačí to prerušiť v RLFO v odhláške, len neviem ako keď nepl. voľno mala asi 3 dni a nie po sebe nasledujúce. pracovala len mesiac, tak teraz vypisujem odhlášku. alebo dá sa to aj spätne?
sybila3
01.06.09,09:37
prosím odpovie mi niekto? ďakujem
drobeceva
01.06.09,09:40
A stačí to prerušiť v RLFO v odhláške, len neviem ako keď nepl. voľno mala asi 3 dni a nie po sebe nasledujúce. pracovala len mesiac, tak teraz vypisujem odhlášku. alebo dá sa to aj spätne?
každé NV musíš prerušiť cez RLFO a znova nahlásiť koniec prerušenia. Ak to neboli po sebe nasledujúce dni, musím to urobiť zakaždým. Urob to hoci spätne, radšej neskôr ako vôbec.
sybila3
01.06.09,09:41
keď vystavujem spätne prerušenie dátum vystavenia môžem dať dnešný?
Aj do ZP sa niečo zasiela ohľadom nepl.voľna?
drobeceva
01.06.09,09:47
keď vystavujem spätne prerušenie dátum vystavenia môžem dať dnešný?
Áno, veď oni na to aj tak prídu.
Vidím, že si doplnila ohľadom ZP. Nie, tam nehlásiš.
terezamaria
01.06.09,09:47
Ahojte poraĎáci, potrebujem poradiť ako to je s neplateným voľnom. Som zamestnaná 3 mesiace a nemam narok este na dovolenku. Od 24.7.2006 do 6.08.2006 (t.j. 10 pracovnych dni) mame celozavodnu dovolenku. Keby som si vzala neplatene voľno, tak ako to je s odvodmi? BUde mi to hradiť zamestnávateľ, keď 5 dni sa započíva do júla a 5 dní do augusta? Ovplyvní mi to veľmi mzdu? Mám si radšej zobrať PN?
Vopred ďakujem za rady.
Pri čerpaní neplateného voľna si platíš zdravotné poistenie z vlastného vrecka, taktiež môže zamestnávateľ chcieť od Teba zaplatiť aj odvod do ZP za zamestnávateľa. Skús, či Ti nedajú dopredu dovolenku, dohovor sa v tom zmysle, že keby si náhodou ukončila pracovný pomer a dovolenku by si prečerpala, strhnú Ti to, keď budeš odchádzať. Ale myslím, že to Tebe nehrozí, prajem Ti, aby si robila veľmi dlho.
sybila3
01.06.09,09:50
ďakujem, a v ZP sa tiež počas nepl.v. neplatia odvody?
drobeceva
01.06.09,09:52
ďakujem, a v ZP sa tiež počas nepl.v. neplatia odvody?
odvody do ZP sa platia počas NV.
Ak by bolo NV celý mesiac, odvody zaplatíš, ale máš právo si od z-ca žiadať zaplatiť výšku odvodov -14%
sybila3
01.06.09,09:56
Ešte by ma zaujímalo ak mala NV vo štvrtok, piatok, nahlásim prerušenie a keď k 31.5. končí PP a dnes vypisujem odhlášku mám ju nahlásiť , že v sobotu nastúpila?
ivka70
01.06.09,09:58
Ano
drobeceva
01.06.09,10:00
Ešte by ma zaujímalo ak mala NV vo štvrtok, piatok, nahlásim prerušenie a keď k 31.5. končí PP a dnes vypisujem odhlášku mám ju nahlásiť , že v sobotu nastúpila?
keď už nenastúpila, dňom 31.5. jej urob odhlášku
sybila3
02.06.09,09:33
ak robím to prerušenie nepl. voľno, tak dátum vzniku a zániku poistenia nedávam, dávam len dátum vzniku prerušenia 28.5. a dátum zániku 29.5.? a potom odhlášku k 31.5.? dúfam, že som to dobre urobila. ď
sybila3
04.06.09,10:40
dni neplateného voľna by tiež mali ísť do zápočtového listu?
príjmy z dohody sa zarátavajú do zdaniteľných príjmov?-tlačím potvrdenie, soft mi dal príjem z PP + z dohody, je to dobre, dík.
mzdarka renca
04.06.09,10:42
dni neplateného voľna by tiež mali ísť do zápočtového listu? áno, ak myslíš, či sa tieto dni počítajú do PP, inak tam o NV nepíš nič
príjmy z dohody sa zarátavajú do zdaniteľných príjmov?-tlačím potvrdenie, soft mi dal príjem z PP + z dohody, je to dobre áno, dík.
odpoveď v texte
sybila3
04.06.09,13:06
vYPISUJEM TEN ELDP, VZ je bez nepl. voľna, potom je tam VZ počas vylúčených dôb, tam sa neuvádza nepl. voľno?
sybila3
04.06.09,15:08
Vymeriavací základ pre ZP mi vyrátal soft bez neplateného voľna, je to dobre?
sybila3
04.06.09,17:17
prosím, je to dobre?
sybila3
05.06.09,06:36
tak ešte raz: v sociálke som pracovníčku odhlásila keď mala nepl.voľno, VZ pre SP je len skutočne odrobený, tak isto mi soft urobil aj odvody do ZP, je to dobre? ďakujem pekne.
sybila3
05.06.09,08:11
dočítala som sa, že v SP sa platia odvody, len z odr.času, nakoľko nepl.voľno je prerušenie poistenia, ZP by malo ísť z celk. mzdy, čiže min. mzdy, mám to v programe ručne prepísať, nakoľko mi vyrátalo tak ako SP, prosím, odpovedzte, chcem už poslať výkazy.
sybila3
05.06.09,08:26
mám opraviť tie odvody do ZP ručne v softe, aby vyrátalo z min.mzdy, prosím, ďakujem.
mzdarka renca
05.06.09,08:28
dočítala som sa, že v SP sa platia odvody, len z odr.času, nakoľko nepl.voľno je prerušenie poistenia, ZP by malo ísť z celk. mzdy, čiže min. mzdy, mám to v programe ručne prepísať, nakoľko mi vyrátalo tak ako SP, prosím, odpovedzte, chcem už poslať výkazy.
Na ZP je min. VZ 295,50EUR, t.z., že to treba opraviť.
sybila3
05.06.09,08:36
ďakujem pekne, idem opraviť. Ak má pracovníčka mes. mzdu 74 €, má skrátený prac. čas, tak ZP rátam z tejto sumy? dík