111aida
13.06.17,11:10
Rodičia kúpili jeden starší dom, ktorý by som mala v dudúcnosti od nich odkúpiť.
cena je cca 15 000 €. Brat by ho vsak hned chcel a je ochotný im vyplatiť peniaze ihned na ruku. ten dom ma vsak spolocný dvor s mojim domom. Mohla by som to vyriešiť tak, že sa vzdam podielu z rodičovského domu cca 60 000 € hodnota domu... v tej hodnote a prepíše sa na mńa? Ako by som ten starsí dom dostala do vlastníctva?Ake su potrebné doklady?
dakujem za odpoved
ivka70
13.06.17,09:14
Za zivota rodicov sa neda vzdat podielu na dedicstve, lebo ziadne este nie je.
Kludne sa mzoe stat, ze kym rodicia zomru, nebude uz co dedit.
Ak by rodicia zomreli este kym vlastnia kupeny dom, pojde aj ten do ddicstva.

Nie uplne rozumiem tomu, ci ta brat chce predbehnut a kupit kupeny dom skor, aby si ho ty nedostala alebo ako.
Ak sa na tom, kto ho od rodicov a kedy kupi, neviete dohodnut, je len na nich, ci a kedy a komu ho predaju.
Tvoj spolocny dvor s tym domom nema vplyv na predaj ci kupu.
Dom mozes kupit aj hned, da sa nan zobrat aj hypoteka.
111aida
13.06.17,09:18
LV je na rodičov, mne hypoteku nedaju.
Tweety
13.06.17,09:31
Ako už bolo písané, vzdať podielu na dedičstve sa môžeš až pri prejednávaní dedičstva, ak nejaké bude.. A ak chceš rodičovský dom, potom jedine tak, že ti ho rodičia darujú alebo predajú.
Dáša_
13.06.17,09:36
rodičia ti môžu tento dom darovať. A neskôr v dedičstve sa bude prihliadať na hodnotu tohto daru. Keby som to povedala v dnešných číslach, aj keď je to trochu komplikovanejšie. Dnes dostanes do daru 15 tisic. A pár rokov spolu s bratom zdedite 60 tisícový dom. Budete sa deliť, tebe sa do hodnoty dedičstva môže zarátať tých 15 tisíc. To znamená, že bratovi by z domu prináležala čiastka 45/2 tisíc +15 tisíc a tebe 15, ktoré si dostala skôr a 45/2 pri dedení . tým by ste boli vysporiadaný. Aj ke´d je to trochu zložitejšie, lebo rodičia nezomrú naraz v jednom okamžiku.....
ivka70
13.06.17,09:49
a preco to chce kupit brat?
vicktor
13.06.17,09:51
Je to akesi chaoticke...
Aj ty aj brat mate zaujem o ten isty domec, za 15 tisic to nebude nieco extra. Vyhoda pre teba je hned v susedstve a na spolocnom dvore. Patri dvor este aj k 3., 4. domu? Vyhoda pre brata - chce ho, ma peniaze (ale mohol by kupit aj nieco ine).
Tak sa dohodnite, spekulovat ako toho druheho vynechat nepovedie k nicomu dobremu.
ivka70
13.06.17,10:01
Keby jej ho rodiacia chceli darovat, tak to urobia estepred kupou a nekomplikuju si zivot prepismi na katastroch, za ktore treba platit (najskor kupa, potom darovanie)
Dáša_
13.06.17,10:10
niekedy nemajú na blízku nikoho, kto by im ukázal najjednoduchšiu cestu
ivka70
13.06.17,10:11
pochybujem, ze je to tento pripad, kedze ten brat, co je tam zamotany, ma peniaze na vyplatenie na ruku ....
Dáša_
13.06.17,10:18
potom mohol kúpiť priamo on. nemuseli kupovať rodičia
111aida
13.06.17,10:19
lebo je to v atraktivnom prostredi.. predtým to mala jedna pani a ja som sa snazila kupit ho.. bud ho kupim ja alebo zozeniem kupca..tak sa stalo kupili to rodičia..chcela ho kupit kamoska.. ale teraz začínaju nejak dosť problemy s tym.. a bavime sa o bratovi , ktorý si nárokuje..ale súrodencii sme traja.
misoft
13.06.17,12:46
Len na okraj - on si nemá čo nárokovať - ten dom ešte patrí rodičom - ONI rozhodujú o ňom a NIE brat!
dmc
13.06.17,15:22
Ty na to nemas ale chces...........brat na to ma ale ty nechces aby to kupil. Rodicia ziju ale ty uz delis dedicstvo aby si nadobudla to na co nemas ale ak podedis tak ................. ale inak pohoda.....take fajnove - "slovenske" .......... sa uz majetky delia...... A co keby sa kazdy prikryl takym kabatom na aky ma.
ivka70
13.06.17,16:21
mala si si teda pozicat peniaze na kupu od rodicov - riesenie, ze to kupia oni, sa jasne obracia proti tebe, ale sama si to vymyslela, nemas komu co vycitat
111aida
13.06.17,19:50
Ale ja sa prykryvam takým kabátom akým sa mám prikryť...momentálne idem kolaudovať reštauráciu ..takže ak robím jedno ťažko môžem platiť iné...a dohoda bola jasná ktorú rešpektujem len brat nie..takže nie také slovenské..
111aida
13.06.17,19:55
Rodičom som povedala buď ich vyplatím alebo to inak dostanem do vlastníctva pre spoločný dvor ak nie tak predám všetko
vicktor
14.06.17,06:28
O akej dohode pises? To asi nebola poriadna dohoda, len take uvahy.
Ak to bola seriozna dohoda s rodicmi, tak trva aj nadalej. Ale ak sa rodicia (rodic) pominie, dohoda strati na sile.
Preco na samom zaciatku si to nekupila za peniaze pozicane od rodicov s tym ze neskor ty alebo oni vysporiadaju brata?
Oliwa
14.06.17,07:42
Máš dom a vedľa je iný dom - majú spoločný dvor. Tvoj brat má tiež dom? Prečo musíš mať dva domy? Na reštauráciu to asi nechceš, keďže práve jednu otváraš... A ešte je tu aj tretí súrodenec. Ten nemá záujem/peniaze o/na domček v atraktívnom prostredí? Ktovie, aký je názor rodičov na ich majetok...
111aida
14.06.17,09:50
Setra o to záujem nemá, a žije inde. Rodičia čakajú kým im dám peniaze ja. brat chodi otravovať ich stále. Preto sa to snažím dať do poriadku. Ďakujem všetkým za rady a komentáre. verím , že to uz čoskoro doriešim.
Tweety
14.06.17,10:03
Tak ten dom kúp čo najskôr, vyplať ich, možno budete spokojní všetci a možno ani nie.
111aida
14.06.17,10:24
dakujem hej a bude pokoj.. ak by ste mali zaujem www.chalupasonja.sk
vicktor
14.06.17,11:32
Zaujem mam, ale 15000 je moc.