babs
20.07.06,08:55
Ahojte všetci,
práve sa mi dostala do rúk preddavková faktúra na sofvér s jednou licenciou a to od americkej firmy. Chcem sa spýtať ako mám postupovať ohľadne DPH a či musím zaplatiť aj tú zrážkovú daň za licenčné poplatky, ja s tým nemám vôbec žiadne skúsenosti, tak prosím vás ak mi niekto dá rozumy budem veľmi vďačná.
ďakujem
ALBO
20.07.06,08:14
No neviem, ako to mate zmluvne dohodnuté ale štandardne zrážkovu daň by ste mali odviesť Na DU a znížiť o to platbu. A z pohľadu DPH to podlieha samozdaneniu u vas.
babs
20.07.06,08:29
ja som si teraz neni vobec ista..oni nie sú platci DPH takže faktúra bude asi len jedna suma..a tú zrážkovú daň - nemusí byť na to nejaká zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia?? a samozdanenie sa netýka len štátov EÚ??
ALBO
20.07.06,08:32
ja som si teraz neni vobec ista..oni nie sú platci DPH takže faktúra bude asi len jedna suma..a tú zrážkovú daň - nemusí byť na to nejaká zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia?? a samozdanenie sa netýka len štátov EÚ??

z USA je zmluva o zamedzení dv. zd., zrážka za licencie je 10%.
čo sa týka DPH v prípade 3. krajín robíte samozdanenie všetkým dodavatelom licencii aj keby to bol nepodnikatel aj neplatitel.§15/7/8
babs
20.07.06,08:52
tá zrážková daň ma byť len zo sumy za tú jednu licenciu?? v tom prípade asi musí byť vyčíslená aj na preddavkovej faktúre alebo sa mýlim?? a môžem v tomto prípade hovoriť o dodaní služby ak sa jedná o dodanie softvéru s jednou licencou??
KEJKA
20.07.06,08:58
zrážková daň vyplýva zo zákona o príjme a zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
Na predfaktúre sa neuvádza.
luma
20.07.06,09:34
Pri licenciách je dôležitá zmluva. Zmluvné strany postupujú pri vysporiadaní svojich daňových povinností podľa platných právnych predpisov štátu, v ktorom sú rezidentmi a v súlade s platnými právnymi normami s vylúčením možnosti prevzatia daňovej povinnosti za obchodného partnera.
Predávajúci Ti predloží k podpisu zmluvy úradne overené potvrdenie daňového(finančného ) úradu o daňovom domicile ( rezidencii). Zároveň by predávajúci mal predložiť čestné prehlásenie o tom, či má alebo nemá na území SR stálu prevádzkareň v zmysle právnych predpisov platných v SR, resp. medzinárodnej zmluvy .
Výška sadzby dane ktorými sú zdaňované príjmy charakteru licenčných poplatkov pre USA je 10% .
Zrážku dane uplatníš až pri skutočnej platbe teda poukázaní alebo pripísaní v prospech daňovníka ( príjemcu ).
Lehota na odvedenie dane vybratej zrážkou je najneskôr do 15. dňa nasledujúceho mesiaca po tom mesiaci ,v ktorom došlo k výplate, poukázaniu alebo pripísaniu úhrady v prospech daňovníka (príjemcu).
babs
20.07.06,09:59
len horšie je že na tej preddavkovej faktúre nemám zvlášť vyčíslenú cenu za samostný softwer a zvlášť tú jednu licenciu. Je to všetko v jednej cene objednáš softwer automaticky dostaneš jeden kľúč. a mne vyplýva že zrážková daň by sa mala platiť teda len z tej licencie a nie aj z ceny softweru..takže neviem čo vlastne spraviť..a k tej dph to tiež som z toho jeleň lebo oni nie sú platcami dph mám to tu napísané, takže mám skutočne spraviť to samozdanenia ako to tu už bolo spomenuté??
beatap
07.12.06,08:40
Ako postupovať v prípade, že softwér z usa je nakupovaný cez internet, zaplatený visa kartou a cez net sa nedá odrátať zrážková daň, ale zaplatiť sa musí celá suma (skrátka tento obchod nedovolí manipulovať z cenou ak sa nedá určená suma, obchod vôbec neprebehne).
Zmluva žiadna na tento obchod nie je, len objednávka a mailová komunikácia v ktorej tvrdia, že zrážkovú daň platiť nemusíme.
Petosev
07.12.06,09:56
len horšie je že na tej preddavkovej faktúre nemám zvlášť vyčíslenú cenu za samostný softwer a zvlášť tú jednu licenciu. Je to všetko v jednej cene objednáš softwer automaticky dostaneš jeden kľúč. a mne vyplýva že zrážková daň by sa mala platiť teda len z tej licencie a nie aj z ceny softweru..takže neviem čo vlastne spraviť..a k tej dph to tiež som z toho jeleň lebo oni nie sú platcami dph mám to tu napísané, takže mám skutočne spraviť to samozdanenia ako to tu už bolo spomenuté??


Dodanie služby, v tomto prípade software aj s licenciou treba jednoznačne samozdaniť v SR, miesto dodania je podľa par. 15, ods. 7 jednoznačne tuzemsko a následne podľa par. 69, ods. 3 zákona je povinnosť zaplatiť daň.
Zrážkovú daň podľa par. 43, ods. 2 zákona o dani z príjmov zrazíš a odvedieš tak ako je napísané vyššie, ale iba z hodnoty licencie - pozri čo je príjem daňovníka s obmedzenou daň.povinnosťou v SR - par. 16, ods. 1, písm. e), bod 1. - len odplata za právo na použitie software, nie jeho samotná hodnota. Ak to nemáš vyčíslené vo faktúra zvlášť, nechal by som si opraviť faktúru, tak by to bolo extra vyčíslené.
Petosev
07.12.06,10:00
Ako postupovať v prípade, že softwér z usa je nakupovaný cez internet, zaplatený visa kartou a cez net sa nedá odrátať zrážková daň, ale zaplatiť sa musí celá suma (skrátka tento obchod nedovolí manipulovať z cenou ak sa nedá určená suma, obchod vôbec neprebehne).
Zmluva žiadna na tento obchod nie je, len objednávka a mailová komunikácia v ktorej tvrdia, že zrážkovú daň platiť nemusíme.

Nechal by som to tak, keď nemôžeš, tak nemôžeš. A mailovú komunikáciu by som si nechal pre príp. kontrolu. A okrem toho nebola ani zmluva, tak to nepovažuj za príjem daňovníka s obmedz.daňovou povinnosťou.
cejo
20.08.09,08:37
Ako postupovať v prípade, že softwér z usa je nakupovaný cez internet, zaplatený visa kartou a cez net sa nedá odrátať zrážková daň, ale zaplatiť sa musí celá suma (skrátka tento obchod nedovolí manipulovať z cenou ak sa nedá určená suma, obchod vôbec neprebehne).
Zmluva žiadna na tento obchod nie je, len objednávka a mailová komunikácia v ktorej tvrdia, že zrážkovú daň platiť nemusíme.
Veľmi dobrá otázka. Aj si sa dostal k nejakému stanovisku k takto zaplatenému softvéru?
Maxima25
17.03.10,14:19
Pôvodca textu príspevku: beatap
Ako postupovať v prípade, že softwér z usa je nakupovaný cez internet, zaplatený visa kartou a cez net sa nedá odrátať zrážková daň, ale zaplatiť sa musí celá suma (skrátka tento obchod nedovolí manipulovať z cenou ak sa nedá určená suma, obchod vôbec neprebehne).
Zmluva žiadna na tento obchod nie je, len objednávka a mailová komunikácia v ktorej tvrdia, že zrážkovú daň platiť nemusíme.

prosim, mam tento isty pripad, mate niekto skusenosti čo s tym??