meduška
20.07.06,09:04
Poprosím o jednu takú komplexnejšiu radu týkajúcu sa DPH. Podnikateľ plátca v SR dodá do ČR platcovi DPH stroj, ktorý mu bude prenajímať. Okrem nájmu mu vyfakturuje ešte aj nejaké náklady spojené s inštaláciou.
Stroj kúpil na slovensku na leasing a uplatňuje si DPH. Čo vyplýva z hľadiska DPH z takéhoto prenájmu? Uplatňuje si DPH s leasingu správne?
Zoltán Kovács
20.07.06,07:09
Poprosím o jednu takú komplexnejšiu radu týkajúcu sa DPH. Podnikateľ plátca v SR dodá do ČR platcovi DPH stroj, ktorý mu bude prenajímať. Okrem nájmu mu vyfakturuje ešte aj nejaké náklady spojené s inštaláciou.
Stroj kúpil na slovensku na leasing a uplatňuje si DPH. Čo vyplýva z hľadiska DPH z takéhoto prenájmu? Uplatňuje si DPH s leasingu správne?

V prvom rade mal by mať súhlas od leasingovej spoločnosti na prenájom stroja tretej osoby.

Poskytnutá služba (prenájom) je v zahraniční, v rámci štátov EU. Ja by som to fakturoval bez dph.
KEJKA
20.07.06,08:19
k súhlasu dodám, že ide o službu - prenájom hnuteľného majetku podľa § 15, ods. 7 a 8f zákona o DPH! teda daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa.
Je potrebné tento odkaz na náš § uviesť na faktúre.
apo
10.10.06,21:06
Poprosím o jednu takú komplexnejšiu radu týkajúcu sa DPH. Podnikateľ plátca v SR dodá do ČR platcovi DPH stroj, ktorý mu bude prenajímať. Okrem nájmu mu vyfakturuje ešte aj nejaké náklady spojené s inštaláciou.
Stroj kúpil na slovensku na leasing a uplatňuje si DPH. Čo vyplýva z hľadiska DPH z takéhoto prenájmu? Uplatňuje si DPH s leasingu správne?

Hľadám riešenie o nájmoch a natrafil som na tento tvoj problém.
Zo strany Vás ako prenajímateľov nič neovplyvňuje DPH.

Moja otázka na skúsenosť s nájmov v ČR.

Moji klienti prenajali do ČR stavebné stroje a český odberateľ služby mu bol povinný robiť zrážkovú daň 10 percent. O zrážkovej dani nám poslali potvrdenie z českého daňového úradu.

Pýtam sa bol takýto postup aj vo vašom prípade?

ďakujem.

apo
striebro1
22.03.07,16:22
Poprosím o jednu takú komplexnejšiu radu týkajúcu sa DPH. Podnikateľ plátca v SR dodá do ČR platcovi DPH stroj, ktorý mu bude prenajímať. Okrem nájmu mu vyfakturuje ešte aj nejaké náklady spojené s inštaláciou.
Stroj kúpil na slovensku na leasing a uplatňuje si DPH. Čo vyplýva z hľadiska DPH z takéhoto prenájmu? Uplatňuje si DPH s leasingu správne?

ja mám presne taký istý problém....v decembri firma uzatvorila dalsiu leasingovu zmluvu a z nultej a prvej periodickej splatky pri leasingu strojov vysiel nadmerny odpocet vo vyske cez 1mil. skk. takze zrejme opravnene ocakavame danovu kontrolu. na co sa mam prichystat? co sa najma budu danovi uradnici pytat? co ich bude najviac zaujimat???
striebro1
22.03.07,16:25
nasa spolocnost si uplatnuje dph na vstupe z prenajmu strojov a nasledne fakturuje prenajom do ciech s tym, ze odberatel v cechach si uplatnuje samozdanenie...
len teraz uvazujem, ci v zmysle zakona o dph je to v poriadku, ze si uplatnujem dph aj ked je stroj v inej krajine???? hoci leasing je sluzba...leasingove splatky platim ja ako najomca a prenajimatel mi dal suhlas o naslednom podnajme....
striebro1
22.03.07,16:46
nema niekto skusenosti s touto problematikou?
emgeton
22.03.07,17:36
nasa spolocnost si uplatnuje dph na vstupe z prenajmu strojov a nasledne fakturuje prenajom do ciech s tym, ze odberatel v cechach si uplatnuje samozdanenie...
len teraz uvazujem, ci v zmysle zakona o dph je to v poriadku, ze si uplatnujem dph aj ked je stroj v inej krajine???? hoci leasing je sluzba...leasingove splatky platim ja ako najomca a prenajimatel mi dal suhlas o naslednom podnajme....

Podľa môjho názoru je to v súlade so zákonom o DPH.
ALBO
23.03.07,08:26
nasa spolocnost si uplatnuje dph na vstupe z prenajmu strojov a nasledne fakturuje prenajom do ciech s tym, ze odberatel v cechach si uplatnuje samozdanenie...
len teraz uvazujem, ci v zmysle zakona o dph je to v poriadku, ze si uplatnujem dph aj ked je stroj v inej krajine???? hoci leasing je sluzba...leasingove splatky platim ja ako najomca a prenajimatel mi dal suhlas o naslednom podnajme....
to bude asi § 49/6
striebro1
23.03.07,10:57
z toho vyplyva ze to robim spravne, ked si uplatnujem odpocet...
este sa chcem opytat, ked som za 12/2006 podala DPH priznanie 23.1.2007 dokedy je danovy urad povinny nadmerny odpocet poukazat na ucet podnikatelskeho subjektu???? v zmysle §79/1 mi to vychadza, ze do 30 dni od 25.2.2007, tj teraz v marci...pocitala som spravne??? som mesacny platitel DPH
apo
23.03.07,18:48
z toho vyplyva ze to robim spravne, ked si uplatnujem odpocet...
este sa chcem opytat, ked som za 12/2006 podala DPH priznanie 23.1.2007 dokedy je danovy urad povinny nadmerny odpocet poukazat na ucet podnikatelskeho subjektu???? v zmysle §79/1 mi to vychadza, ze do 30 dni od 25.2.2007, tj teraz v marci...pocitala som spravne??? som mesacny platitel DPH

Chcem pripomenúť, že v ČR mali strhávať 10% z nájmu. Je to síce záležitosť podnikateľov v ČR, ale je dobre s tým počítať. Táto skutočnosť je dôvodomna odklad podania DP za rok 2006, lebo musíte čakať na potvrdenie od českého DÚ o prijatej dani.

Daň zaplatenv ČR pokryla celú daňovú povinnosť slovenského podnikateľa.

apo
koňo
23.03.07,19:23
Pre striebro 1:
Z hľadiska DPH je to o.k. Máš nárok na odpočítanie a súčasne ide o operatívny prenájom do ČR, ktorý podľa § 15 ods. 8 samozdaní český platiteľ v ČR.
Predpokladám, že za 2/07 ti vznikla povinnosť, lebo ak nie, tak si si nadmerný odpočet mala započítať v priznaní za tento mesiac. Ak si mala povinnosť, počítaš správne.
striebro1
24.03.07,10:31
my mame len same odpocty...sme klasicka exportna firma...same nadmerne odpocty...
striebro1
24.03.07,10:32
Chcem pripomenúť, že v ČR mali strhávať 10% z nájmu. Je to síce záležitosť podnikateľov v ČR, ale je dobre s tým počítať. Táto skutočnosť je dôvodomna odklad podania DP za rok 2006, lebo musíte čakať na potvrdenie od českého DÚ o prijatej dani.

Daň zaplatenv ČR pokryla celú daňovú povinnosť slovenského podnikateľa.

apo

prečo by mali strhavať 10% z najmu????? nieco ako zrazkova dan???? prosim napis mi viac o tom...