zivnostnik12
15.06.17,12:02
Dobry den, obnovim tuto diskusiu. Pozeram, ze poslednych 9 rokov sa nic nezmenilo. Auto som predal v AAA, cize TP nie je prepisany na noveho majitela. Poistovna akosi nema zaujem zrusit poistne a vratit alikvotnu ciastku , asi preto lebo nieje kopia odhlaseneho TP, ale doteraz nam nepovedali jasny dovod, ze preco. Presiel uz mesiac odkedy som v poistovni odovzdal bielu,zelenu kartu i kopiu kupno predajnej zmluvy s AAA.

Zhodou okolnosti bude vyrocie zmluvy. Ak poistne zrusim k vyrociu, i ked v TP som stale jeho majitelom (napriek kupno-predajnej zmluve a vyplateniu AAAckom), budem mat problem? AAA mi ziadny doklad o tom zeby mali auta niekde poistene nepreukazalo.Zmenilo sa nieco v tychto zakonoch od poslednej diskusie alebo mi hrozi pokuta ak poistne zrusim k vyrociu?

Lebo pripada mi to trosku na hlavu platit poistne za auto,ktore uz nemam vyse mesiaca.

Dakujem
Žabinka
15.06.17,10:19
Tu nájdeš zákonné dôvody na zánik PZP:

Zákon 381/2001 Z.z.
§ 9
Zánik poistenia zodpovednosti
(1) Poistenie zodpovednosti okrem dôvodov ustanovených osobitným predpisom12) zaniká aj
a) zánikom motorového vozidla,
b) zápisom prevodu držby motorového vozidla na inú osobu v evidencii vozidiel,6a)
c) vyradením motorového vozidla z evidencie vozidiel,13)
d) prijatím oznámenia o krádeži motorového vozidla príslušným orgánom,14)
e) vrátením dokladu o poistení zodpovednosti pri motorových vozidlách, ktoré nepodliehajú evidencii vozidiel,
f) vyradením motorového vozidla z premávky na pozemných komunikáciách,14a)
g) zmenou nájomcu, ak je na motorové vozidlo uzavretá nájomná zmluva s právom kúpy prenajatej veci.
(2) Poistenie zodpovednosti zaniká okamihom, keď nastala skutočnosť uvedená v odseku 1. O týchto skutočnostiach je poistník povinný bez zbytočného odkladu informovať poisťovateľa.
(3) Po vzniku škodovej udalosti môže poisťovateľ a poistník vypovedať poistnú zmluvu do jedného mesiaca odo dňa oznámenia vzniku škodovej udalosti poisťovateľovi. V takomto prípade je výpovedná lehota jeden mesiac odo dňa doručenia písomného oznámenia o vypovedaní poistnej zmluvy druhej zmluvnej strane. Poistenie zodpovednosti zanikne uplynutím tejto lehoty.
(4) Poistenie zodpovednosti zanikne tiež, ak poistné nebolo zaplatené do jedného mesiaca od dátumu jeho splatnosti, ak pre takýto prípad nebola v poistnej zmluve dohodnutá dlhšia lehota pre zánik poistenia zodpovednosti, maximálne však na dobu troch mesiacov. Poistenie zodpovednosti zanikne uplynutím tejto lehoty.
(5) Po zániku poistenia zodpovednosti s výnimkou zániku poistenia zodpovednosti na motorové vozidlá podľa § 27 je poistník povinný bez zbytočného odkladu odovzdať poisťovateľovi potvrdenie o poistení zodpovednosti a zelenú kartu.

To, že je auto predané AAA neznamená, že tvoje PZP automaticky zrušia.. Tvoje PZP končí až keď poisťovni predložíš OEV prepísané na nového majiteľa a lebo OEV so zápisom odhlásenia na nového majiteľa..
zivnostnik12
15.06.17,10:25
Dakujem,cize nema zmysel podat vypoved PZP k vyrociu?Pretoze to bude onedlho a 6 tyzdnovu dobu by som stihol. Platit dalej musim tak ci tak kym nebude novy majitel?
Žabinka
15.06.17,10:37
ak ti PZP končí, tak postupuj podľa Občianskeho zákonníka § 800
Zánik poistenia
(1) Poistenie, pri ktorom je dojednané bežné poistné, zanikne výpoveďou ku koncu poistného obdobia; výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred jeho uplynutím.

uveď vo výpovedi že podávaš výpoveď PZP č.zmluvy XXX v súlade s ustanovením §800 ods.1 Občianskeho zákonníka a príslušnými VPP poisťovne ku koncu poistného obdobia - uveď dátum.
ale pozor, aby tých 6 týždňov dopredu to už mali v poisťovni.. najlepšie je podať to osobne na pobočke a dať si potvrdiť kópiu..
zivnostnik12
15.06.17,10:44
Dakujem,to ano,ale nedostanem potom pokutu, ze je na mna napisane auto, ktore nieje poistene? Pretoze v TP stale bude figurovat moje meno az kym sa nenajde novy majitel.
Žabinka
15.06.17,10:46
to už budeš musieť dokazovať Okresného úradu, keď ti po rokoch pošlú pokutu.. mal by si žiadať od AAA, nech ti poskytnú kópiu o tom, že auto je poistené na VIN číslo v ich poistke..
vicktor
15.06.17,11:26
Ak si v TP stale majitelom, tak pozor aj na termin TK a EK, zu za to mastne pokuty.
Zda sa ze si auto nepredal, ale poziadal AAA o sprostredkovanie predaja.
bubkoch
15.06.17,11:32
zivnostnik, povinnost uzavriet PZP ma ten, kto je v TP uvedeny ako drzitel ... cize kym auto nie je odhlasene na noveho majitela, mas povinnsot uzavriet PZP ty ...
nechapem preco ludia riesia predaj sposobom ako ty ... v zivote by som neodovzdal ani auto ani velky TP nikomu kym v nom nie je zaznamenane odhlasenie
zivnostnik12
15.06.17,11:35
STK a EK je platne este dlho. Auto je predane,mam kupno predajnu zmluvu aj peniaze uz na ucte.Cize podla vsetkych prispevkov to vyzera tak ze to budem musiet platit dalej az kym sa nenajde novy majitel a neodhlasi TP s mojim menom?
vicktor
15.06.17,12:06
Uz vela vody pretieklo dolu Dunajom, ale mozno pomoze: http://www.porada.sk/t37799-zmluvne-poistenie.html