shmoulinka
16.06.17,09:35
Su tu podobne temy, ale nie az tak aktualne. Prosim o radu, kto ste si riesili zalozenie s.r.o. sam elektronicky.
Mam OP s chipom, nainstalovane aplikacie, vyplnam formular na ohlasenie zivnosti (a tam chcu prilozit i "zapisovy formular".
Predpokladam, ze myslia Navrh na zapis do OR. Ten vyplnam na https://www.justice.gov.sk/Stranky/Obchodny-register-SR/Formulare-na-zapis-do-obchodneho-registra-pre-podania-v-elektronickej-podobe.aspx.
Ale narazila som zrejme na problem, ze ked chcem dat podpisat ten formular na navrh do OR, chce to komercnu aplikaciu Qsign od Ardaco, kde podla vsetkeho treba zaplatit licenciu, ak spravne pozeram, na tento ucel asi tu za cca 95e na rok? Cize kvazi bezplatne viem podpisat elektronicky len ohlasku zivnosti, kde usetrim na kolkoch? Budem mat jednu viazanu zivnost. Ale mozem tam prilozit len nepodpisany formular Navrhu na zapis do OR?


"Pri elektronických podaniach dostupných na portáli www.slovensko.sk, ktoré vyžadujú autorizáciu kvalifikovaným elektronickým podpisom, je potrebné mať inštalovanú aplikáciu na vytvorenie podpisu D.Signer/XAdES. Výnimkou sú podania na obchodný register a podpisovanie príloh pri elektronických službách JKM, pri ktorých je na vytvorenie kvalifikovaného elektronického podpisu nevyhnutná komerčná aplikácia požadovaná Ministerstvom spravodlivosti SR a Ministerstvom vnútra SR."
JWC s.r.o.
16.06.17,07:52
Ak mate kvalifikovaný certifikát, tak všetky dokumenty ktoré budete prikladať, môžete podpísať bezplatne na zep.disig.sk. Tam dokonca vytvoríte kvalifikovaný elektronicky podpis aj s časovou pečiatkou.
shmoulinka
16.06.17,18:47
aha, dakujem, ale preco potom na webe uvadzaju, ze treba stiahnut speci formulare... Ked som len vyplnala formular online, tak som si ho nevedela ulozit ako xml a tak podpisat. Ulozila som ho len ako pdf.

UPOZORNENIE PLATNÉ OD 19.12.2016.
https://www.justice.gov.sk/Stranky/Obchodny-register-SR/Formulare-OR-pre-podania-v-elektronickej-podobe.aspx
Pre podpísanie formuláru zaručeným elektronickým podpisom je potrebné si do aplikácie pre vytváranie zaručeného elektronického podpisu nainštalovať nový balíček formulárov. Na stiahnutie je prístupný na stránke Ministerstva spravodlivosti SR , resp. na stránke výrobcu aplikácie pre zaručený elektronický podpis.
IvetaH
19.06.17,04:40
JWC s.r.o. - to znamená, že notárom už nemusí byť overené nič?
JWC s.r.o.
20.06.17,07:48
JWC s.r.o. - to znamená, že notárom už nemusí byť overené nič?
Kvalifikovaný elektronicky podpis s kvalifikovanou časovou pečiatkou je ekvivalentom pre notársky overený podpis.
JWC s.r.o.
20.06.17,07:57
aha, dakujem, ale preco potom na webe uvadzaju, ze treba stiahnut speci formulare... Ked som len vyplnala formular online, tak som si ho nevedela ulozit ako xml a tak podpisat. Ulozila som ho len ako pdf.

UPOZORNENIE PLATNÉ OD 19.12.2016.
https://www.justice.gov.sk/Stranky/Obchodny-register-SR/Formulare-OR-pre-podania-v-elektronickej-podobe.aspx
Pre podpísanie formuláru zaručeným elektronickým podpisom je potrebné si do aplikácie pre vytváranie zaručeného elektronického podpisu nainštalovať nový balíček formulárov. Na stiahnutie je prístupný na stránke Ministerstva spravodlivosti SR , resp. na stránke výrobcu aplikácie pre zaručený elektronický podpis.

Akú aplikáciu používate na podpisovanie formulárov alebo príloh? Ked da podpisuje cez zep.didig.dk tam nemusíte inštalovať nivy balíček formulárov, rovnako to platí pre Disig Dedktop Signer. Pri QSigne som si nie istá, kedysi sa taketo zmeny robili manuálne, ale teraz neviem.
JankaV
20.06.17,09:31
podpisujem cez zep.dodig.dk ale píše mi že časová pečiatka overenie neúplné. Podpis je platný, čiastočné overenie. Píše, že plne overiť môžem po 21.6.2017. To nemôžem odoslať takýto doklad? Musím čakať do zajtra a znovu overovať?
miro_mr
20.06.17,18:28
Este je v tom trochu dost velky chaos. Na tieto formulare co potrebujes podpisat je skutocne najlepsie pouzit QSign od firmy Ardaco. Tieto formulare co spominas boli povodne vytvorene pre podpisovanie touto aplikaciou a preto je na ich podpisanie najvhodnejsia. Je to tym ze niektore organy mali svoje hotove riesenia ktore fungovali aj mimo portalu slovensko.sk. Dnes je potrebne aby aj tieto formulare boli kompatibilne s formularmi vytvaranymi pre slovensko.sk, kde sa pouziva iny softver (D.Signer). Ale asi to nejde len tak prerobit vsetky fungujuce riesenia.
Slovensko.sk ich dorucuje rovnako ako formulare vytvorene cez slovensko.sk, ale maju urcite male odchylky a preto by bolo treba pouzit ten QSign. Otazka je dokedy tento stav potrva lebo je v rozpore s nariadenim eIDAS. Stat na jednej strane tlaci uzivatelov podpisujte a dava k dispozicii aplikaciu ktoru musim mat vo svojom pocitaci nainstalovanu (koli komunikacii so statom) a na druhej strane ten isty stat hovori - ak mi chces elektronicky podat podanie musis kupit softver inak ho nepodas ani ked sa rozkrajas.
miro_mr
20.06.17,18:34
podpisujem cez zep.dodig.dk ale píše mi že časová pečiatka overenie neúplné. Podpis je platný, čiastočné overenie. Píše, že plne overiť môžem po 21.6.2017. To nemôžem odoslať takýto doklad? Musím čakať do zajtra a znovu overovať?
Nemusis cakat to sa tyka prijimajucej strany. Ty vies ze tvoj certifikat a privatny podpisovy kluc je v poriadku. Takze pre teba je podpis platny. Ten komu to posielas ale musi 24 hodin pockat, lebo ak by tebe ten privatny kluc aj s certifikatom niekto ukradol. Tak certifikacna autorita ktorej by si isla kradez certifikatu a sukromneho kluca nahlasit ma 24 hodin na zneoplatnenie tvojho certifikatu. Preto ty iba podpis a posli. A prijemca by mal najprv predbezne zistit ci nechyba podpis a po 24 hodinach si vykonat uplne overenie tvojho podpisu.
rickman
28.06.17,09:46
Presiel som si celym procesom pred par tyzdnami. Tiez som mal z toho zo zaciatku velku hlavu, ale ked sa na to pozriem spatne, tak to bolo v celku jednoduche. Samozrejme s pomocou online podpisovania cez zep.disig :rolleyes:
shmoulinka
28.06.17,12:23
no prave to riesim a par veci mi aj vratili naspat.. napr. som si myslela, ze prilohy ako uvadzali mam dat vo formate tiff alebo pdf, takze som tak aj spravila. Predpokladala som, ze notarom overene prilohy stacia tak ako su a nie ze oni chceli vsetky prilohy aj tie overene notarom este zvlast podpisat ZEP (vratane priloh ako diplom ci LV?! alebo som len narazila na divnu pracovnicku...)
Potom som predpokladala, ze cez JKM mi vybavia i suhlas spravcu dane, ked im dam Ziadost o suhlas spravcu dane a ona mi to vratila, ze si suhlas mam ist vybavit (cize mam merat cestu na dan. urad) a jej to urychlene doplnit, inak ze ma vyzve sud..
Inak ten zep.disig mi velakrat z nevysvetlitelneho dovodu nechcel podpisat nejake veci ("chyba pri inicializacii"), tak som dokumenty konvertovala na vsetky mozne pripony, kym sa to raz zadarilo
shmoulinka
28.06.17,12:31
inak teda nerozumiem, pisete, ze notarom overene nemusi byt nic? ale ved Zakladatelska listina a Podpisovy vzor konatela musi byt, tak to i mali uvedene na webe, nie?
rickman
28.06.17,17:02
Nic nemusi byt notarom overene. Navyse podpisovy vzor ani prilozit nemusis. Dolezity je format toho PDF, musi to byt v PDF/A formate. A suhlas spravcu dane - to som riesil ako prve a ano - osobne na danovom :D.
shmoulinka
28.06.17,17:46
hmm, tak som to zle pochopila, bola som v tom, ze tie dve veci notarom podpisane musia byt... lebo este aj firmy, co zakladaju sro to tak uvadzaju (resp. ze staci overit notarom len 1kopiu pri elektronickom podavani na rozdiel od papieroveho)..
rickman
28.06.17,17:52
Ale oni to ponukaju ako sluzbu, teda podpisujes splnomocnenie, ze to mozu zalozit vsetko v tvojom mene, preto len 1x a notarom.