almond
16.06.17,22:09
Dobrý deň, chcem sa opýtať či je normálne (v rámci zákona) aby zamestnávateľ poveril osobu, ktorá sleduje pohyb ostatných zamestnancov a počas celej pracovnej zmeny ich doslova prenasleduje a zapisuje vykonávanú činnosť a čas, prípadne vykonáva videozáznam z ich práce. Vyvíja tak psychický nátlak na zamestnancov tým, že ich niekto prenasleduje, zaznamenáva každý úkon (zapisuje). Ako v tomto prípade postupovať, inšpektorát práce alebo je možné aj niečo "vyššie"? Ďakujem.
profesional
17.06.17,01:18
Je to v poriadku. Ak ťa raz zamestnávateľ platí za prácu, má právo ťa kontrolovať. Kontrola, či pracuješ a či pracuješ tak ako máš, nie je teror.
Ak chceš mať len zamestnanie, ale nepracovať, budeš si musieť nájsť iného zamestnávateľa.
buchač
17.06.17,04:56
Určite si nazažil mobing...lebo inak by si nenapísal to, čo si napísal. Nazval by som to doslova hlúposťou.
jslancik
17.06.17,05:04
Nic z tebou popisovaného nie je v rozpore so zakonom. Dokonca je to normalne a pre zamestnávateľa veľmi dôležité. A ty si ešte nikde predtým nerobil, keď si sa nestretol so vzťahom nadriadený vs. podriadený? Nadriadený je zodpovedný za výkon a ma dohliadať a kontrolovať svojich podriadených. Ak sa ti zdá, že to niekedy nebolo také intenzívne, s najväčšou pravdepodobnosťou je to reakcia na prístup k práci určitého zamestnanca ci zamestnancov. A muselo sa pristúpiť k zintenzivneniu kontroly. Keď budeš raz mat pod sebou ľudí, tak pochopíš.
buchač
17.06.17,05:22
No ja Ti neviem, nie je špecifikované, o aké pracovisko sa jedná.
No nemyslím si, že je normálne, ak sa vytvorí vyslovene funkcia - kontrolór - bonzák, ktorý má v činnosti pozorovať pracovný výkon zamestnancov.
Benko
17.06.17,05:32
Našla by som si nové "normálne" zamestnanie. Nevedela by som pracovať pod kamerou. Nie že by som sa zašívala, ale uráža ma kamera na pracovisku.
jslancik
17.06.17,05:35
Čítame iba subjektívny citovo podfarbeny opis z jednej strany. A taka funkcia sa vola napr. Majster ci Manažér, či vedúci skupiny. V náplni práce má dohliadať na svojich sub.
avalik
17.06.17,05:52
Pytal si sa zamestnavatela na dovod? Je to trvaly stav? Nie je to docasna uloha za ucelom dokumentacie pracovnych procesov pri vyrobe a nasledne vypracovanie optimalizacie vyroby ci posudenie rizik z hladiska BOZP?
ivka70
17.06.17,05:55
Mobing je skor, ked by sa takymto sposobom ovplyvnoval konkretny zamestnanec.
Ak je pristup ku vsetkym rovnaky, verejny a transparentny, nepojde o mobing.
buchač
17.06.17,06:22
Súhlas so subjektívnym pohľadom v otázke.
S náplňou práce tiež súhlasím, šéf (na názve nezáleží) má v povinnosti kontrolovať podriadených.

CITUJEM :
"....že ich niekto prenasleduje, zaznamenáva každý úkon (zapisuje)."

Ale snáď s týmto budeme za jedno, že hento nie je normál.
=======================
profesionalovi som napísal, že nezažil asi (nie asi, ale určite !) mobing.
Ja hej...kuwa, a to mi ver, že to nie je nič príjemné.
misoft
17.06.17,07:13
Vraví sa to mu "odborne" - optimalizácia pracovného procesu (uhladený názov na spôsob, ako sledovaním zistiť, kde sa dá ešte viac pritlačiť, aby pracovníci pracovali na kraji svojich možností....)
profesional
17.06.17,07:26
A za čo sú platení? Za prácu. Má právo zamestnávateľ zisťovať kde sú výkonové rezervy? Má.

To je taký beżný prístup mnohých slovákov, že si myslia, že zamestnávateľ je povinný ich platiť titulom zamestnania a oni si budú pracovať, koľko sa im chce, alebo hodí.

Zamestnávateľ má právo kontrolovať prácu zamestnancov. Či sa im to páči, alebo nie.
Ak chcú brať mzdu, ale nepracovať, len chodiť do zamestnania, nech sa zamestnajú na niektorom z nezmyselných úradov.
almond
17.06.17,07:52
Neviem ci si niekedy niekde pracoval a zvlast v takejto fabrike ale podla toho co pises asi tazko.... Prave ze tu sa nikto nezasiva, normy a poziadavky na kvalitu su nastavene naozaj vysoko. Prial by som ti raz vyskusat a mozno potom nenapises taku blbost...
almond
17.06.17,07:57
Neviem samozrejme ako je jeho funkcia oficiálne pomenovaná ale je to presne tak. Novo-vytvorená funkcia a jeho úlohou je takto sledovať každý deň jedného človeka. Tento nerobí videozáznam. A nie je to o tom, že by sa naozaj niekto zašíval alebo nepracoval ale každý kto niečo podobne pozná určite vie, že je to maximálne nepríjemne, znervozňujúce keď Vám počas celého dňa niekto takmer doslova dýcha na krk a zapisuje každú jednu vec. Druhým človekom je nejaký "kameraman" ktorý zaznamenáva priebeh opravy resp. práce jednotlivých zariadení (a teda aj Vás). Tu by ma zaujímalo či je možné nesúhlasiť s videozaznámom. Bezpečnostné kamery sú ok ale toto nepovažujem za celkom normálne....
Ing. Ľubomír Janoška
17.06.17,08:07
Zamestnávateľ je oprávnený použiť kontrolné mechanizmy, oprávňuje ho na to § 13 ods. 4 Zákonníka práce.
Zamestnávateľ je ale povinný prerokovať ich použitie so zástupcami zamestnancov (čo neznamená, že by zástupcovia zamestnancov tieto mechanizmy schvaľovali alebo že by bol potrebný ich súhlas).

Pokiaľ zamestnávateľ zavádza kontroly bez prerokovania so zástupcami zamestnancov, porušuje zákon. Domnievam sa, že kontrola dodržiavania vyššie popísaných obmedzení podľa ZP je v kompetencii Inšpektorátu práce.
buchač
17.06.17,09:32
almond...profesional je právnik.

Podľa mňa je to absolvent nejakej fakulty v Hornej Dolnej...
Ten tu už napísal právnických chujovín do aleluja.
misoft
17.06.17,09:58
profesional (Dnes 10:26) A za čo sú platení? Za prácu. Má právo zamestnávateľ zisťovať kde sú výkonové rezervy? Má.

To je taký beżný prístup mnohých slovákov, že si myslia, že zamestnávateľ je povinný ich platiť titulom zamestnania a oni si budú pracovať, koľko sa im chce, alebo hodí.

Zamestnávateľ má právo kontrolovať prácu zamestnancov. Či sa im to páči, alebo nie.
Ak chcú brať mzdu, ale nepracovať, len chodiť do zamestnania, nech sa zamestnajú na niektorom z nezmyselných úradov.
-----------------------------------------------------------------------------------
K tomuto toľko: má právo kontrolovať, lenže často sa to zneužíva.
Môj syn vo firme na výrobu káblových zväzkov pre automobily toto zažil ..... prišiel chlapík s doskou na papiere a začal si zapisovať, premeriavať.... a výsledok sa dostavil o týždeň... zvýšila sa rýchlosť pásu, aby sa viac vyrobilo.
Zatiaľ stačili a o rok znova...a opäť zvýšenie rýchlosti pásu - a to už nestíhali, vznikali nepodarky = strhávanie z (aj tak malých) platov za nepodarky.
Vedenie firmy však len tvrdilo, že oprimalizujú výrobný proces - neoptimalizovali, oni jednoducho vyťažili robotníkov do tej miery, že už nestačili.
Syn sa radšej s tou firmou "rozlúčil"....
AňaZ
20.06.17,10:21
Šikana a psychický nátlak na pracovisku je niečo iné, toto aj keď sa nám to nepáči má právo kontrolovať svojich zamestnancov buď osobne alebo ním povereným zamestnancom. Ak ste oboznámení, že sú na pracovisku kamery a je vykonávaný záznam tak je to v poriadku. Vy aspoň viete kto ten bonzák je, ale sú zamestnávatelia, ktorí majú tichých bonzákov medzi ostatnými zamestnancami :(
jslancik
20.06.17,10:40
čiže zjednodušene po slovensky - stačí, že zástupcovia zamestnancov sú oboznámení s mechanizmami. A každý zamestnanec je s tým oboznámený najneskôr v čase, keď ku danému kontrolovaniu dôjde prvý krát. Takže všetko je OK.
JAJA11
20.06.17,10:41
Ja som za socializmu chodila na letné brigády. Tiež tam mali takých úkolovkárov. Ja som to však nevedela a bola som zvozená stálymi zamestnancami, že im kazím normy. Tiež ma tak sledovali a prácu, ktorú som mala naplánovanú na celý deň som mala hotovú už o 11. :D Ale naučila som sa poslúchať starších a už to bolo v pohode :)