tanata711
16.06.17,22:26
ako sa da riesit zneuzitie paragrafu od lekara, ked je toto zneuzitie preukazatelne dokazane, pretoze zamestnanec bol v tom case mimo uzemia republiky?
profesional
17.06.17,01:23
Aké zneużitie paragrafu? Čo to je? Čo konkrétne ten človek urobil?
Počas PN môže byť človek slobodne kdekoľvek v rámci EÚ, len oznamuje, kde sa bude počas liečebného režimu zdržiavať. O liečebnom režime rozhoduje lekár. Ak niekto býva v pohraničí a má povolené napr. vychádzky, tak môže pokojne prejsť cez hranice.

Ak nebola v čase PN vykonaná kontrola dodržiavania liečebného režimu predpísaným postupom a oprávneným subjektom, spätne ti je táto tvoja informácia platná ako mŕtvemu zimník.
tanata711
17.06.17,01:58
nejde o PN, ale paragraf na nutne osetrenie v pracovnom case, ktore si uplatnila pocas dvoch dni nepritomnosti v praci. inac mala volno cely tyzden a bola na dovolenke v zahranici
profesional
17.06.17,02:00
A tebe to tak vadí? Čo tak ísť na dovolenku tiež?
veronikasad
17.06.17,04:41
Profesionál, asi si mal ešte zalepené obidve oči, keď si písal odpoveď. Otázka bola na zneužívanie potvrdenia o vyšetrení a ošetrení v zdravotníckom zariadení. Ak by to bol tvoj zamestnanec, tiež by si takto odpovedal?Nie raz som videla na sociálnej sieti, že takéto potvrdenia od lekára sa kupujú.
veronikasad
17.06.17,04:50
Na potvrdení je uvedený čas odchodu, alebo len pečiatka lekára?
tanata711
17.06.17,05:00
ako viem, lekar znamemu pacientovi podpise naraz 7 paragrafov a potom si dotycny len vypisuje datumy, mne skor vyvstava otazka, ci ten paragraf uznat, ked viem, ze na tom vysetreni vtedy nebol a ake dosledky vyvodit
ivka70
17.06.17,05:05
Jedna vec je, ze vies, ze nebol na Slovensku, druha, co vies ohladom potvrdenia od lekara preukazat.
Ak by lekar potvrdil, ze u neho v tie dni nebol a potvrdenie je sfalsovane, mohlo by ist o pokus podviest zamestnavatela a ten by sa dal riesit pisomnym upozornenim a absenciou na oba dni.
Ak vsak potvrdenia vydal lekar, s ktorym sa zamestnanec dohodol a lekar potvrdi, ze u neho bol, neurobis s tym nic. Po osetreni u lekara predsa mohol odist kamkolvek, nic ho neobmedzuje. Najma ak nemate osetrene vyuzivsnie celodennych osetreni nejakym internym predpisom.
tanata711
17.06.17,05:12
peciatka a podpis lekara, potvrdenie je na cely den
tanata711
17.06.17,05:17
ale zamestnanec odisiel na dovolenku v piatok a paragraf si uplatnil v utorok a stvrtok nasledujúceho tyzdna a z dovolenky sa vratil v nedelu nasledujúceho tyzdna
veronikasad
17.06.17,05:21
Vrátila by som ho zamestnancovi na potvrdenie času stráveného v zdravotníckom zariadení.
ivka70
17.06.17,05:22
A dovolenku mal vypisanu na cely tyzden?
Lebo paragraf dovolenku neprerusuje ako PN, takze v takom pripade cerpa dovolenku ako mal naplanovane. Nie je co riesit, potvrdenia su mu nanic.
Ak to vsak planoval a dovolenku si vyziadal len na pondelok, stredu a piatok, plati to, co som pisala.
veronikasad
17.06.17,05:30
Ďalšia byrokracia pre zamestnávateľa, ale ak chce takýmto situáciám predísť, je nutné pred nástupom na dovolenku vypisovať dovolenkový lístok. Potom platí to čo píše v komentári Ivka, dovolenka sa návštevou lekára neprerušuje. Ak vám návštevu lekára nenahlási vopred, zostáva celotyzdnove čerpanie dovolenky
tanata711
17.06.17,07:04
na zvysok bolo vypisane nahradne volno
veronikasad
17.06.17,07:17
Bez súhlasu zamestnanca nemôžete vykazovať náhradné voľno za prácu nadčas
profesional
17.06.17,07:20
Prečítaj si prosím zadanie, bez dodatočného upresnenia. Z toho nemohlo byť jasné,.čo presne chce. Lekár nie je právnik a nemá nič s paragrafmi...
veronikasad
17.06.17,07:24
Čítala som zadanie, paragraf je bežný názov u zamestnávateľa a väčšina poradakov vie o čo sa jedná. Len ty si si to vysvetlil po svojom ...
tanata711
17.06.17,07:24
zamestnanec si vypisal ziadost na nahradne volno
veronikasad
17.06.17,07:52
Tak je to v poriadku
veronikasad
17.06.17,08:51
Tak patris do tej menšiny...
avalik
17.06.17,08:56
na aky zvysok bolo vypisane nahrafne volno?
tanata711
17.06.17,09:19
3 dni nahradne volno a 2 dni paragraf
veronikasad
17.06.17,09:24
Tak načo si potom zakladala túto tému. Myslela som, že ste sa dohodli na náhradnom voľné za dni keď bol u lekara
bubkoch
17.06.17,09:28
ivka70:
"Lebo paragraf dovolenku neprerusuje"
to co pises je nezmysel ...
samozrejme ze ked pocas dovolenky potrebujem ist k lekarovi na vysetrenie, tak v ten den sa dovolenka rusi a nahradza paragrafom ...
uz sa mi velakrat stalo, a nielen mne, ze som pocas dovolenky musel ist s detmi k lekarovi (napr. medzi vianocami a silvestrom), tak samozrejme po nastupe do prace mzdarka prislusny den dovolenku nahradila paragrafom
bubkoch
17.06.17,09:31
ako pisem vyssie, nie je pravda co pises ... navsteva lekara sa neda vzdy dopredu naplanovat, takze ak pocas dovolenky musis k lekarovi, dany den sa dovolenka rusi a nahradza paragrafom
misomiso
17.06.17,10:00
Vsetko zalezi od toho, ako vierohodne to vies dokazat. Ak je to tak, ide o podvod, zamestnanca mozes aj zalovat. Ale to by si si musel(a) byt isty(a) ze je to naozaj pravda a vies to dokazat.
veronikasad
17.06.17,10:34
Predpokladám, že si čítal aj pár.114 ZP, kedy sa dovolenka prerušuje.
Ak ide o ojedinelý prípad, nie je problém dovolenkový lístok prepísať a so zamestnávateľom sa dohodnúť. Keď to niektorí zamestnanci zneužívajú, má možnosť zamestnávateľ sa brániť...
ivka70
17.06.17,10:39
nie je to nezmysel, prestuduj si Zakonnik prace a najdi si, ktore okolnosti rusia dovolenku
ak to zamestnavatel urobil, bola to len jeho dobra vola nad ramec ZP
ivka70
17.06.17,10:47
vobec nie je sama, ale len vy dvaja ste nepochopili zadanie
bubkoch
17.06.17,10:50
newchapem co riesis, ked §114 mi dava za pravdu:

Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca.
veronikasad
17.06.17,11:05
Čítaj pozornejšie, uvedený paragraf hovorí kedy sa dovolenka prerušuje. Návštevu lekára za účelom ošetrenia alebo vyšetrenia tam nevidím...
veronikasad
17.06.17,12:51
Milan, nechceš sa radšej vyjadrovať k témam, ktorým aspoň trochu rozumieš?