fonseka
19.06.17,11:03
Zdravím,

Vykradli nám byt, pretože spolubývajúci nezamkol bezpečnostné dvere (z vonku je gula). Na dverách nebola žiadna známka poškodenia. Aj sa priznal, že dvere nezamkol nám a policajtom.

Žiadal som ho čiastočnu náhradu škody, keďže mne bolo odsudzené najviac (drahá elektronika) a on sa k tomu postavil štýlom "tak som zabudol a čo teraz mám všetko platiť?". (žiadal som od neho len cca 40 percent škody)

Mám právo vymáhať škodu, keďže nezamkol bezpečnostné dvere, k čomu sa aj priznal?

Dakujem za odpoveď.
ivka70
19.06.17,09:12
Podla mna nemozes, on ti veci ani neukradol ani neposkodil.
A otazne je, ci by byt nebol vykradnuty aj v pripade, ze by zamkol.

Nahradit skodu ti moze tak poistovna, ak ste mali poistenie proti kradezi.

Tu je podobny pripad s odpovedou:

.... V tomto prípade vidím najväčsí problém práve v dokazovaní príčinnej súvislosti, ktorá sa veľmi ťažko dokazuje. Škoda Vám totiž vznikla krádežou a nie tým, že boli otvorené dvere. .....
https://ficek.sk/pravna-poradna/nahrada-skody-za-kradez-5428
fonseka
19.06.17,09:24
No...chápem...takže v podstate nabudúce si všetko vypracem z bytu keď pôjdem preč...nechám otvorené dvere nech ho vykradnú a poviem "určite som zabuchol dvere ale nezamkol" a zachovám sa rovnako ako on :)
ivka70
19.06.17,09:27
nie, nabuduce si vyber zodpovednejsich spolubyvajicich, aj ked zaruku ani potom nemas, ze ta nevykradnu
sosak
19.06.17,09:30
Nahradit skodu ti moze tak poistovna, ak ste mali poistenie proti kradezi.
-----------------------------------------------------------
Tak to určite poistovňa neuhradí, pretože ako píše nebolo nič poškodené a nebola prekonaná prekážka, ktorá by bránila krádeži. Kľudne to môže byť fingovaná krádež a poistovňa by to mala platiť?
fonseka
19.06.17,09:31
Jj to mi je jasné...že prvé čoby sa spýtali sú bezpečnjostné dvere a či boli známky poškodenia a bla bla bla
ivka70
19.06.17,09:36
prekonana prekazka - dvere - bola, len ci to staci kvoli poisteniu, je otazne. Poistovna si zvycajne dava podmienky vyssie.
Oliwa
19.06.17,10:12
Pochybujem, že poisťovňa by uznala nezamknuté a nepoškodené bezpečnostné dvere ako prekonanú prekážku. To by som chcela vidieť tú poistnú zmluvu...
Ešte keby tak bola poistka proti zábudlivému spolubývajúcemu... :D
profesional
20.06.17,02:59
1. Ako je možné otvoriť bezpečnostné dvere, bez poškodenia, aj keď nie sú zamknuté. Jedine tak, že páchateľ mal kľúč a vtedy je fakt zamknutia irelevantný.

2. Náhradu škody môžeš žiadať len od páchateľa. Lebo voči spolubývajúcemu chýba bezprostredný a nepreruśený kauzálny nexus vo vzťahu ku škode.
buchač
20.06.17,05:19
K bodu 1.

Hehehe...by si sa čudoval, že ako sa to dá.
vicktor
20.06.17,06:21
K bodu 1 podruhe: videl som otvorit ZAMKNUTE bezpecnostne dvere za par sekund bez poskodenia ... vlastne nevidel - chlap z klucovej sluzby nam kazal otocit sa.
vicktor
20.06.17,06:22
ivka: "...on ti veci neukradol..." - a mozno ano.
ivka70
20.06.17,06:23
ked dokaze, ze je aj zlodejom, potom od zlodeja moze :)
dmc
20.06.17,07:07
taktiez k bodu 1. Zabuchnute dvere - neuzamknute ti otvorim bez kluca do 2 minut - bez poskodenia ( a bez zanechania akychkolvek zistitelnych a zaistitelnych stop po otvoreni) a este sa budem sparat v nose - na to netreba ziadne velke znalosti iba trosku uvazovat.
Soňa K
20.06.17,07:13
Takže je úplne jedno, či ich spolubývajúci zamkol alebo nezamkol. Pred pár rokmi vykradli susedovi pivnicu a policajti mu povedali /mimo záznam/, že mal pred ich príchodom vykopnúť dvere, aby bolo jasné prekonanie prekážky.
dmc
20.06.17,07:15
ja som to nechcel priamo takto pisat na obrazovku....... :)
Soňa K
20.06.17,07:15
Inak, čo je na odpovedi 05:59 neužitočné ? Nepísal, kde majú lacné jahody, písal k veci.
dmc
20.06.17,07:17
ja som nehodnotil.....
profesional
20.06.17,12:56
Pri bezpečnostných dverách, ak sú osadené správne? Určite nie. Bežné áno, ale nie bezpečnostné.
Soňa K
20.06.17,14:57
To bol vtip ....