ivkň
19.06.17,13:10
Chcem sa spýtať, naši zamestnanci robievajú drobné nákupy na firmu, platia PHM a platia to svojou súkromnou platobnou kartou. Môžem z toho uplatniť odpočet DPH?? Blok za nákup dávajú pokladníčke preplatiť v hotovosti. Je možné dať do int. smernice nejakú odvolávku, že tieto bloky im budú preplatené? a hlavne ma zaujíma my čo s tou DPH???? Ďakujem.
Tweety
19.06.17,11:23
ÁNo samozrejme, že je možné uplatniť nárok na odpočet dph aj z takých nákupov.
ivkň
19.06.17,11:49
Pýtam sa preto, lebo kolegyňa bola na školení a tam sa okrajovo spomenulo, že nákup PHM a platený zo súkromnej karty, tak DPH si nemožno uplatniť. Že cez firemnú kartu sa môže ale súkromnou sa platiť nesmie. Tak som z toho....a keď zamestnaci ešte aj nakupujú nejaký materiál v hotovosti, resp. zaplatia to súkromnou kartou...
emma2
19.06.17,12:23
Pre uplatnenie nároku na odpočet DPH nie je rozhodujúca forma úhrady. Rozhodujúce je mať daňový doklad so všetkými náležitosťami podľa zákona o DPH a preukázať, že nákup tovaru alebo služby súvisí s podnikateľskou činnosťou platiteľa. V prípade PHM by malo ísť o knihu jázd.

Ak zamestnanci nakupujú často svojimi súkromnými kartami, mali by mať v internej smernici uvedené, že zamestnanci môžu vykonávať nákupy tovaru alebo služieb pre zamestnávateľa
ivkň
20.06.17,06:38
Ďakujem za odpoveď, pomohli ste mi.
Tweety
20.06.17,08:00
Buď to bolo zle interpretované alebo pochopené.
ivkň
20.06.17,08:27
Ďakujem