gerlach
20.06.17,02:28
Ako je to vlastne z platením za dodané teplo keď na radiátoroch sú merače teploty
vicktor
20.06.17,07:27
Co je to ten centralny merac tepla? Domnievam sa ze vodomer, ktory pocita m3 teplej vody dodanej do vykurovacieho systemu. Cize nemeria dodane realne teplo, ale teoreticke s predpokladom ze voda ma presne x stupnov. A porovnanie s teplotou odvadzanej vody tiez nerobi, ci?
gerlach
20.06.17,10:36
Tak potom načo su merače teploty na radiatoroch potom prečo odpočitavaju na radiatoroch ked maju vysledok na vstupe .....je to velky biznis ....
jslancik
20.06.17,11:55
majú "výsledok" pre celý bytový dom. ešte to potrebujú rozpočítať na jednotlivé byty. preto tie "pomerové merače"...
vicktor
20.06.17,12:20
gerlach: "je to velky biznis" - pre koho myslis?
Kedysi sa cena tepla pre cely dom rozpocitavala na byty podla m2, co bolo nespravodlive, vznikol tlak na uspory, tak kazdy dostal pomerove merace. Kto kuri na 26 stupnov zaplati viac ako ten co ma radiatory priskrtene.
gerlach
20.06.17,12:32
mňa ako spotrebitela zaujíma dodane teplo za ktoré platím nue teplota na radiatoroch .....tam mera len teplotu nie dodane teplo ....na tom by sme sa mali zhodnut ....dodane teplo za ktore platíme by mali merať na stupačkach do bytov ...mna ako spotrebitela nezaujímaju straty pri dodavke ...
gerlach
20.06.17,12:41
kolko to stoji 200 eur .....do roka mam nazad ........a je zaujímave že neprešiel zakon aby si ludia mohli robit vlastne kotolne
ktovie prečo .........žiaden pomer nič ma nezaujíma ....to ako keby ideš kupovat chleba a jeden bude mat vahu 1200g a druhy 800g ....ale v priemere maju rovnaku vahu .......nechcu doovolit lebo by klakli na kolena
gerlach
20.06.17,12:49
ked daš všade tak by si videl ....ako by sa štorcovali
sito
20.06.17,12:52
gerlach (Dnes 12:36) "Tak potom načo su merače teploty na radiatoroch potom prečo odpočitavaju na radiatoroch ked maju vysledok na vstupe .....je to velky biznis ...."

Vrchol, je to veľký podvod!!!
vicktor
20.06.17,12:54
gerlach: "mna zaujima dodane teplo za ktoré platím nie teplota na radiatoroch" - ale ved jedno s druhym suvisi. Horuci radiator = vela odobrateho tepla, studeny radiator = malo odobrateho tepla. Je to zjednodusenie, ale nie podvodny biznis.

gerlach: "maju vysledok na vstupe" - ten vysledok ma teplaren, ale spravca bytovky celkovu sumu musi vyzbierat od byvajucich a ti sa poskladaju nejakym klucom = kazdy podla svojich podielovych meracov.

Inak to co je na radiatore nie je merac teploty radiatora, ale merac odobrateho tepla.
sito
20.06.17,13:02
belint (Dnes 13:50) "Na päte domu su kompaktne kalorimetricke fakturacne merace tepla, ktore meraju realne dodane teplo na vykurovanie bloku.Merace na radiatoroch potom rozpocitavaju realne spotrebovane teplo v bloku na jednotlive byty."

belino, netrep tu hovadiny! Na päte domu má svoj fakturačný merač tepla dodávateľ tepla. Jeho zaujíma spotreba tepla v dome, aby mohol domu napočítať náklady za dodané teplo, nie len za dodané teplo. Ale aj aby mal riadiťeľ dodávateľa tepla na ?urvi. To čí a na čo majú spoluvlastníci domu v dome, svojich bytoch PRT ho vôbec nezaujíma. Tie slúžia spoluvlastníkom domu na rozpočítanie spoločných nákladov domu na jednotlivé byty v dome. Teplo je už pri tom rozpočítavaní bezpredmetné! V máji sa predsa nekúri, ale sa berú preplatky.
sito
20.06.17,13:06
vicktor (Dnes 14:20) gerlach: "je to velky biznis" - pre koho myslis?

"Kedysi sa cena tepla pre cely dom rozpocitavala na byty podla m2, co bolo nespravodlive, vznikol tlak na uspory, tak kazdy dostal pomerove merace. Kto kuri na 26 stupnov zaplati viac ako ten co ma radiatory priskrtene."

viktor, to je pekná hovadina! Tie podvodné zariadenia v dome najviac prospievajú tým, ktorí kúria na tých 26 °C!!!
sito
20.06.17,13:08
belint (Dnes 14:27) presne tak

HOVNO, veliké!!!
sito
20.06.17,13:10
gerlach (Dnes 14:32) " mňa ako spotrebitela zaujíma dodane teplo za ktoré platím nue teplota na radiatoroch .....tam mera len teplotu nie dodane teplo ....na tom by sme sa mali zhodnut ....dodane teplo za ktore platíme by mali merať na stupačkach do bytov ...mna ako spotrebitela nezaujímaju straty pri dodavke ... "

vrchol, to je vrchol tvojej nevedomosti, poznania!!!
sito
20.06.17,13:13
belint (Dnes 14:35)" to by si musel mat kalorimeter na kazdom radiatori. ved dodane teplo / a zmerane na päte domu / sa pomerovo rozpocita na jednotlive byty "

A načo by im boli? Na HOVNO, keď 60 - 80 % nákladov budú rozpočítavať podľa podlahovej plochy!!!
sito
20.06.17,13:20
gerlach (Dnes 14:41)" kolko to stoji 200 eur .....do roka mam nazad ........a je zaujímave že neprešiel zakon aby si ludia mohli robit vlastne kotolne
ktovie prečo .........žiaden pomer nič ma nezaujíma ....to ako keby ideš kupovat chleba a jeden bude mat vahu 1200g a druhy 800g ....ale v priemere maju rovnaku vahu .......nechcu doovolit lebo by klakli na kolena "

vrchol, na chleba máš, ale to nestačí, aby si pochopil ...
sito
20.06.17,13:22
belint (Dnes 14:45) "to by museli mat vsetky byty v bloku rovnake merace. Ale inak suhlasim s tebou "

belino, belino, ....noo!
sito
20.06.17,13:28
belint (Dnes 15:17)" Fuj, pis kulturnejsie. Su tu aj deti. Pomer si mozu dat 100 % na merace "

Deti, len? A hovadá, nie?

Teoreticky áno, ale navrhnuť to môže len ta vašá nová domovníčka vo vašom dome, že?
sito
20.06.17,13:39
Nepovažujem sa, uvažujem, že sú tu! Tak jej poraď, ako radíš, vrchol, gerlachovi.

Čauko :D:D:D
gerlach
20.06.17,13:50
ja platim za dodane teplo nech my mera dodane teplo ine ma nezaujima ....
mackoivan
20.06.17,14:13
Gerlach tvoja neznalosť problematiky je ako Gerlach. Len máličko vypichnem. O 2 stupne chladnejší byť vie ukradnúť od susedných taplejsich bytov až 60 percent. tepla.
mackoivan
20.06.17,14:54
Mám prehľad v našom dome, napríklad. ,.. rovnaké miestnosti , ..vo vnútri nula dielikov a pri stite 1 500. Ten Pomer ako predpisuje vyhláška 60- základnej a 40 - spotrebnej je ok. Keď. Sme mali 70 spotrebnej, boli rozdiely v platbách za teplo aj 1000 eur. ( 68 M3 byty)
vicktor
20.06.17,15:02
sito, dnes po obede si sa v robote akosi nedobre vyspal a vstaval lavou nohou?
Fakt by ma zaujimalo preco merac na horucom radiatore nameria menej nez na studenom ... zahada ... podvod... vrchol ... hovado ...
vicktor
20.06.17,15:07
mackoivan, nemali ste menit pomer, ved kto prekuruje, nech si doplati, preco sa to ma hradit spolocne?
Potom obyvatel 68 m2 bytu v Tvrdosine moze ziadat o rozpocitanie s obyvatelom rovnakeho bytu z Komarna. Ze je to blbost? Ved kto viac minie (tepla) viac minie (penazi).
sito
20.06.17,20:10
gerlach (Dnes 15:50) "ja platim za dodane teplo nech my mera dodane teplo ine ma nezaujima .... "

--- Hovno vieš čo platíš!!! Toto. ---

"182/1993, § 10, ods.(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd."

--- Platíš za plnenia, ľudovo služby! A platíš to správcovi domu, ten vmene všetkých spoluvlastníkov domu na základe zmluvy o výkone správy platí dodávateľovi tepla každý mesiac vyfaktúrované náklady za dodané teplo a iné spoločné služby pre dom ich rôzným dodávateľom. To, čo ťa záujíma, dokáž? A máš vyhraté! NEDOKÁŽEŚ!!! ---
sito
20.06.17,20:30
vicktor (Dnes 17:02) "sito, dnes po obede si sa v robote akosi nedobre vyspal a vstaval lavou nohou?
Fakt by ma zaujimalo preco merac na horucom radiatore nameria menej nez na studenom ... zahada ... podvod... vrchol ... hovado ... "

Ani lavju, ani pravju!

No vidíš, hovno vidíš. V riti si bol, hovno vieš!

Tvoja úvaha je správna, aj pravda to je. Až na to hovado, hovado je mínuskar, tu nemôže!

Na päte domu je fakturačný merač tepla podľa ktorého si dodávateľ tepla faktúruje domu, jeho spoluvlastníkom, jeho správcovi požadované náklady za teplo. Samozrejme, že horúci radiátor zvyšuje spotrebu domu, studený znižuje! Dohodnuté percento sa nemení, ale sa mení hodnota toho percenta v Gj., kWh, €, hlavne v €. Ak namerané hodnoty v bytoch majú účinnosť až pri spotrebe, nákladoch nad 60 %, tak zvýhodnený je ten horúci radiátor a znevýhodnený je ten studený!!! Ale to ty nemôžeš pochopiť, nedokážeš sa nad tým zamyslieť, nie si to tak skúsiť, čo to robí, ta zmena pomeru základnej a spotrebnej zložky. Či?
sito
20.06.17,20:33
mackoivan (Dnes 16:13)" Gerlach tvoja neznalosť problematiky je ako Gerlach. Len máličko vypichnem. O 2 stupne chladnejší byť vie ukradnúť od susedných taplejsich bytov až 60 percent. tepla. "

Ivan, nezavádzaj, porozmýšľaj!
mackoivan
21.06.17,05:34
Sito, belint, Viktor... Nezavadzam.. ak niekto zatvorí radiátory a celý rok ich neotvorí, teplota v byte mu neklesne pod 16 st. Zľavy pre polohovo znevýhodnené byty nestačia je potrebné mať aj pomer rozpočítavania podľa vyhlášky. Nerobili ju hlúpi ľudia...ak niekto kúri A MA stále otvorené radiátory. Je trestaný vysokými platbami, hoci vykuruje aj susedov a toho ktorý od neho teplo krádne,.. obhajujete
mackoivan
21.06.17,07:17
Telesná teplota sa veľmi málo podieľa na vykurovaní domu (-:. Ale inak netreba nadávať na šetricov ,ropocitanim na m2 ,sa podieľajú na znížení platieb za celý dom, takže šetria aj pre ostatných , preto je dobrých tých 60 percent. Základné , zložky
vicktor
21.06.17,07:23
sitko: "zvýhodnený je ten horúci radiátor a znevýhodnený je ten studený!!!"
Kurnajz, nadavate tu na pomerove merace a rozpocitavanie, ale predtym to bolo 100% pre vsetkych rovnako. Teraz 30-70 alebo 60-40, tak tie merace pomahaju chladnokrvnym, nie tym co vykuruju na 26 stupnov. Aj ked malo, ale pomahaju, neskodia.
vicktor
21.06.17,07:25
mackoivan, ak niekto ma zatvorene radiatory, tak NEKRADNE teplo susedovi, ale tomu teplo UNIKA - podobne ak mu unikne cez nekvalitne okno, koho budes vinit z kradeze? Vrabce a holuby?
vicktor
21.06.17,07:32
belint, dobry priklad - ty si na zaciatku chladny, suseda rozpalena, postupne sa teploty vyrovnaju, ale ty jej teplo neukradnes, ved ona ti ho dobrovolne odovzda. :)
gerlach
21.06.17,07:46
Práve preto že hovno viem chcem len platiť za to čo my dajú na FA a iné má absolútne nezaujíma......
mackoivan
21.06.17,07:59
Viktor paneláky boli projektované na spoločné teplo. Tenké betónové steny a stropy nezabranuju prienikom tepla cez ne . Pomerové meranie je kompromis, je ho tiež potrebné spojiť so zľavami pre polohovo znevýhodnené byty, ako aj s rozpočítavania podľa vyhlášky. To kradnutie si daj do uvodzviek. Kto však chce 100 percent. Podľa meračov tepla ten chce drzo kradnúť a to doslova
vicktor
21.06.17,08:08
Kedysi bolo vsetko spolocne, nielen teplo. Ale teraz je nova doba. Riesit polohovo znevyhodneny byt je iba naplast na zalepenie oci ze uz nie je vsetko spolocne. Dal som priklad - ako budes riesit rozpocitavanie medzi polohovo znevyhodnenym bytom na Orave s bytom s malymi nakladmi na juhu?
Alebo ten kto vstava rano prvy kazdy den vypusti 50 litrov vody kym mu potecie tepla. Dalsi uz nemusia. Bolo by treba vymysliet ako sa maju podielat na spotrebe toho prveho. Navrhni.
vicktor
21.06.17,08:12
gerlach: "chcem len platiť za to čo my dajú na FA"
Tak sa vykasli na vsetku omacku, cifry, prepocty, vsimni si len vysledok a zaplat alebo cakaj preplatok. A je to!
(Aj ked to nie je FA ale rocne vyuctovanie.)
sito
21.06.17,09:45
mackoivan (Dnes 07:34) "Sito, belint, Viktor... Nezavadzam.. ak niekto zatvorí radiátory a celý rok ich neotvorí, teplota v byte mu neklesne pod 16 st. Zľavy pre polohovo znevýhodnené byty nestačia je potrebné mať aj pomer rozpočítavania podľa vyhlášky. Nerobili ju hlúpi ľudia...ak niekto kúri A MA stále otvorené radiátory. Je trestaný vysokými platbami, hoci vykuruje aj susedov a toho ktorý od neho teplo krádne,.. obhajujete"

Ivan, aj v jaskyni je teplejšie ako keď je vonku mínus 25 °C. Tiež medveďovi v brĺohu.

Vlastná skúsenosť z mapy domu. Dom má tri vchody, sedem podlaží. V prvom vchode na tretom podlaží, vnútorný byt mal napočítanú nejmenšiu úhradu pri pomere 30 : 70 %. Plus 25 % cez merače, takže uhradil 55 % priemeru na svoj byt, ušetril 45 % priemeru na jeho byt.

V exceli som prehodil pomer na 60 : 40 %, aj 80 : 20 %. samozrejme, že tomu bytu stúpla úhrada, podiel na úhrade nákladov domu. Najvyššia úhrada pripadla na byt v tretom vchode na siedmom podlaží, vonkajší byt.

Keď som prehodil pomery v ďalších mapkách mi naskočil rozdiel v jednotlivých bytoch, plus, mínus. Tiež z ktorého bytu do ktorého pribudla, ubudla úhrada. Samozrejme, že z toho v prvom vchode sa dostalo najviac peňazí do toho v tretom vchode.

Teplo nerozmýšľa, fyzikou sa riadi! Z teplejšieho do chladnejšieho preniká, ak je jeho dostatočný prísun zabezpečený. Ak nie, chladne! Ako telo človeka až stvrdne.

Podľa mapy by teplo z toho bytu v tretom vchode muselo najprv nastúpiť do výťahu, zviesť sa na tretie podlažie a presunúť sa do vnútorného bytu tretieho vchodu. Potom prestupovať cez dva vnútorné byty v druhom vchode do toho v prvom vchode na tretom podlaží, že? Nezmysel, ale podľa presunu penazí medzi bytmi je to tak. Teoreticky. Ten vedľajší vnútorný byt v druhom vchode mal úhradu asi o 10 % vyššiu, teda z bytu v prvom vchode ma, mu podstatne zmena pomeru zabezpečila minimálny presun peňazí, z bytu v prvom vchode. A teplo? Ak sa nejaké dostalo do bytu v prvom vchode, tak z bytu v druhom vchode, isto nie z toho z tretieho vchodu.

Asi to nepochopíš. Skôr a lahšie pochopíš tých ľudí, ktorí vymysleli vyhlášku rozpočítavania nákladov za trplo podľa PRT, ktorí sú previazaní s výrobcamí tych PRT, prípadne určených meradiel!
gerlach
21.06.17,11:13
Keď moja spotreba tepla je vyjadrená v M3 plynu koľko som spotreboval M3 tak chcem zaplatiť len za to plus dodávku ....nechcem platiť za to ako dlho bude radiátor teplý
mackoivan
21.06.17,11:20
Viktor. Oravu s BA neporovnavaj afričana nekuria vôbec. Na Orave zas byť stojí tretinu bratislavského. Tu sa jedná jedine o to ako čo najspravodlivejsie rozpocitat teplo namerané fakturacnym meradlom v konkrétnom !!! dome
vicktor
21.06.17,11:51
... a preco v konkretnom dome? Preco nie na celom sidlisku?
Jeden dom je na juznej strane a druhy v jeho tieni, to je nespravodlive. Teplo beru od toho isteho dodavatela. Ti v tieni ho odoberu viac nie vlastnou vinou. Podla teba treba zohladnovat znevyhodnenu polohu.
mackoivan
21.06.17,12:41
Polohu bytu v konkrétnom dome!! Napríklad my sme odsúhlasili miestnostiam na štíte + strecha až 38 percent zľavu z zo spotrebnej zložky rozpočítavania nákladov
mackoivan
21.06.17,12:50
Gerlach napríklad vo vašom dome nameral fakturacny merac1000 GJ dom má 3 000 m2 tvoj byt má 70 m2 ako si prisudis. Svoju úhradu ?
duves
21.06.17,12:55
merače teploty a kolko ukazuju? 37,1 st.C?
sito
21.06.17,13:23
A skúsil si si to prepočítať, koľko € správí tomu bytu tých 38 % odpočítania namerných jednotiek? Almužnu!
vicktor
21.06.17,13:32
Este par dni treba pockat a bude aj toto. A ZADARMO! :)
gerlach
21.06.17,13:34
Keď budem mať merač dodaného tepla na radiátoroch na vstupe aj výstupe tak nech chcem zaplatiť len za to čo som ako spotrebiteľ spotreboval a nech celá bytovka spali aj 1 000 000 GJ je my to fuk
sito
21.06.17,13:38
gerlach (Dnes 13:13)" Keď moja spotreba tepla je vyjadrená v M3 plynu koľko som spotreboval M3 tak chcem zaplatiť len za to plus dodávku ....nechcem platiť za to ako dlho bude radiátor teplý"

Ak máš svoj kotol, kúrenie, čo ťa trápi?

Ak nie! Platia pravidlá domu a spôsobu rozpočítania určeného vyhláškou 240/2016
sito
21.06.17,13:42
gerlach (Dnes 15:34)" Keď budem mať merač dodaného tepla na radiátoroch na vstupe aj výstupe tak nech chcem zaplatiť len za to čo som ako spotrebiteľ spotreboval a nech celá bytovka spali aj 1 000 000 GJ je my to fuk"

Môžeš si namontovať na vlastné náklady! Na hovno ti budú. Dodávateľ tepla nepodpíše s tebou zmluvu o dodávke tepla. S domom musí!

A vieš čo, teraz je ho dosť. Nahádž na kostrbu a uskladni na zimu. Sa ti hodí!
gerlach
21.06.17,13:43
Čiže za 1000m3 plynu v dome zaplatím cca 400 éčka ale v bytovke 1200 e ........je to ok ?
sito
21.06.17,14:06
Tak nejak! V dome platíš plynárom na vlastnú zmluvu o odbere plynu. V bytovke zaplatíš dodávateľovi tepla plyn a aj iné veci, ba aj primeraný zisk. Ak má dodávateľ tepla kurvu aj náklady na ňu sa mu môže podariť do toho primeraného zisku skryť. Holienčík mu to už neschváli, no URSO???

vrchol, a čo ti bráni sa z bytovky, činžiaku presťahovať do rodinného domu?
mackoivan
21.06.17,15:23
Inak sito .. pred 2 rokmi 32. Eur/GJ... 2015 -29 eur a za rok 2016 -- 27 eur takže Olano nova vrieska nezmysly
sito
21.06.17,22:20
Čo tým chceš povedať? Že URSO je ústretový orgám voči občanom?
duves
22.06.17,05:50
To si píšte, že aj kurvu, aj tryskač a x počet nových auto do toho zanakladujú. URSO to neskuma, nemaju tam odborníkov na analyzu opravnených nakladov.
sito
22.06.17,08:32
Ale veď mali, jedného na všetko. Toho fico vyhodil. No a teraz im musí robiť poradcu ako na biedny ľud.
sito
22.06.17,08:34
ZADARMO ani kura nehrabe! Platí to stále.
mackoivan
23.06.17,06:53
Otázka na zmazanie, ale zmazali 70 reakcií. Asi si to zatiahol trochu mimo
sito
23.06.17,11:06
:eek: gerlach, vrchol, vrchol, čo za veci sa tu dejú! Doma si môžeš poumývať hlavu. Tu ti vymyli mozog. Takže všetko, čo sa ti tu dostalo do neho je teraz v prdeli! Alebo si si to sám po sebe spláchol? :D:D:D :);)

youtube.com/watch?v=goEjCi5TIwo .... tu zabili šustra .... kto ....

To sa tu teda dejú!

Polnočná porada!
Semetrika1
14.07.17,18:14
Pomerové rozdeľovače tepla používané v bytoch sú zariadenia, ktoré nemerajú žiadnu fyzikálnu veličinu, ani neudávajú množstvo tepla vyjadrené v zákonných meracích jednotkách a slúžia iba na poskytnutie podkladov na výpočet podielu z celkovej spotreby tepla v zúčtovacej jednotke.

Ako budete rozpočítavať teplo si musíte dohodnúť. Môže to byť 40 % podľa užívanej plochy 60 % na základe nameraných hodnôt meračmi, alebo sa dohodnete pomerom 50 : 50. Môže to byť tak, ako sa dohodnete.
Nám teplo rozpočítava organizácia, čo dodala aj pomerové rozdeľovače tepla.
Bežne im ľudia hovoria merače tepla a každý vie o čom je reč.