Gabriela Horváthová
20.07.06,12:30
Dobrý deň,

chcem sa Vás spýtať, keď som plátca DPH a zahraničný dodávateľ vystaví faktúru nám bez DPH tak ja to DPH zaplatím tu? A v tuzemsku ako to funguje s DPH? Prosím Vás vysvetlite mi to ja tieto veci neviem.

Ďakujem gigi :mee:
DanielaT
20.07.06,10:38
no, tema DPH je dost obsiahla, ale v skratke. Ked dostanes fa bez DPH a tento tovar alebo sluzba podlieha zdaneniu v SR jednoducho si sama dopocitas 19% z tej ceny a to je tvoja povinnost voci DU. Potom v zakone je uvedene, ci mas zaroven aj narok na vratenie tejto dane od DU. Ak ano, tak si ju uplatnis a vysledok pre teba bude v podstate 0 Sk. Len uctujes a neplatis.To je ten idealny pripad. Potom su vsak aj zaludnosti, kedy len platis a platis a nikto ti nic nevrati.
Gabriela Horváthová
20.07.06,14:46
Tomu nerozumiem. Len platíš a platíš a nič nevrátia?!
Ďakujem gigi
Paula
20.07.06,15:19
Pozri si vypracované otázky, možno tam nájdeš svoj konkrétny prípad:
http://www.porada.sk/f104-vypracovane-otazky-z-dph.html
http://www.porada.sk/t17311-najeastejie-otazky--dph.html
Milan Benka
20.07.06,15:28
decembrovka
20.07.06,19:55
dobrý večer,
poraďte, podnikateľ začal podnikať 1.4.2006 a aj od tohto dátumu je platcom DPH. Zakúpil stavebný materiál na opravu prietorov na podnikanie pred 1.4.2006 (marec 2006) uplatní sa DPH aj z týchto účtovných dokladov?
Ak nakúpil vápno, piesok, štrk, cement za viac ako 50.000,- Sk, sú to už zriaďovacie náklady, ktoré podliehajú odpisom? (je to asi blbosť, ale aj tú si musím overiť) Vopred ďakujem.
Monika Kováčová
20.07.06,20:08
dobrý večer,
poraďte, podnikateľ začal podnikať 1.4.2006 a aj od tohto dátumu je platcom DPH. Zakúpil stavebný materiál na opravu prietorov na podnikanie pred 1.4.2006 (marec 2006) uplatní sa DPH aj z týchto účtovných dokladov?
Ak nakúpil vápno, piesok, štrk, cement za viac ako 50.000,- Sk, sú to už zriaďovacie náklady, ktoré podliehajú odpisom? (je to asi blbosť, ale aj tú si musím overiť) Vopred ďakujem.

Nie zriaďovacie náklady, ale investícia. Ak má priestory v prenájme, bude odpisovať technické zhodnotenie prenajatého majetku ale musí to mať ošetrené v zmluve. Ak má priestory vlastné, tak je to technické zhodnotenie budovy.
decembrovka
20.07.06,22:15
ahoj Ermon, díky za skorú odpoveď. Priznám sa, že som to tak skoro nečakala. Priestory má prenajaté a v zmluve to nemá ošetrené. Poraď ako ďalej?
decembrovka
20.07.06,22:16
A s tým DPH mi nik nevie poradiť???
andrej_rv
20.07.06,22:45
dobrý večer,
poraďte, podnikateľ začal podnikať 1.4.2006 a aj od tohto dátumu je platcom DPH. Zakúpil stavebný materiál na opravu prietorov na podnikanie pred 1.4.2006 (marec 2006) uplatní sa DPH aj z týchto účtovných dokladov?
Ak nakúpil vápno, piesok, štrk, cement za viac ako 50.000,- Sk, sú to už zriaďovacie náklady, ktoré podliehajú odpisom? (je to asi blbosť, ale aj tú si musím overiť) Vopred ďakujem.Podľa mňa materiál nakúpený pred začatím podnikania a nepoužitý pred registráciou za platiteľa možno považovať za zásoby, u ktorých si môže odpočítanie DPH v zmysle § 55 ods. 1 uplatniť v plnom rozsahu za podmienok uvedených v § 49 až 51 ZDPH (t.j., ak má o kúpe faktúru vyhotovenú platiteľom dane v tuzemsku). Ku dňu registrácie je potrebné vyhotoviť inventúrny súpis zásob a priložiť príslušné doklady o kúpe.
Čo sa týka použitia materiálu, je treba zvážiť, či ide o o zmenu účelu použitia - t.j. úpravy a prispôsobenie prenajatých priestorov tak, aby v nich bolo možne vykonávať podnikateľskú činnosť (napr. nové priečky, vybúranie nových okien, preloženie dverí, zhotovenie mreží, žalúzie a pod.), alebo ide len o klasické opravy (vyspravenie omietok, podláh, oprava kanalizácie, strechy, fasády, natretie okien..). V prvom prípade ide naozaj o technické zhodnotenie - je treba urobiť dodatok k nájomnej zmluve, že prenajímateľ súhlasí s vykonaním uvedených prác na náklady nájomcu, nezahrnie ich do technického zhodnotenia budovy a súhlasí s tým, aby ich samostatne odpisoval nájomca. V druhom prípade by mal opravy preplatiť (alebo kompenzovať na nájomnom) prenajímateľ, alebo by mala zmluva obsahovať ustanovenie, že náklady na opravy a údržbu znáša nájomca a v tom prípade by mohli ísť priamo do daňových výdavkov. Je možné aj to, že časť materiálu sa použije na odpisované technické zhodnotenie a časť na opravy priamo zahrnuteľné do nákladov, k takémuto posúdeniu je však málo údajov.
STRELEC
21.07.06,04:46
Príklad na inventúrnu súpisku pre uplatnenie odpisu DPH ku dňu registrácie prikladám. Táto je "trošku roztiahnutá" - málo položiek.
decembrovka
21.07.06,17:27
všetkým veľmi pekne ďakuje Decembrovka. Pomohli Ste mi.