Lubk0
20.06.17,12:57
Ahojte

Skúsim popísať svoju situáciu.

Som normálny, bežný zamestnanec, už takmer 5 rokov. Nemám žiadny iný príjem, nič neprenajímam, nikde nebrigádujem, nemám žiadny záznam v úverovom registri, vždy všetko na čas, ako má byť.

Minulí rok som mal šťastie (aj keď dnes by som to už nazval skorej nešťastím) a vyhral som malé osobné auto v súťaži. Z toho mi vznikla daňová povinnosť. Tento rok som dal účtovníčke všetky podklady a spravila mi daňové priznanie. To som aj v lehote odniesol na daňový úrad. Potialto je všetko OK.

Pýtal som sa účtovníčky, kam mám zaplatiť daň. Povedala, že tým, že som len FO nepodnikatel, nemám pridelené nejaké číslo (myslím, OID či ako sa to píše) a musím počkať na list z daňového úradu, kde mi ho oznámia. Presne toto isté mi povedala aj pracovníčka v klientskom centre, kde som daňové odovzdával. Tak si hovorím, že pohoda.

04.05.2017 mi prišiel doporučene lisť. Tam sa písalo, že evidujú nezaplatenú daň a mám ju do 15 dní zaplatiť na také a také číslo účtu, variabilný symbol atď ... Hovorím si, to je ono a v ten istý deň som celú daň riadne zaplatil. To, že peniaze prišli mi potvrdili aj na daňovom úrade v Trnave.

Tak som to vypustil z hlavy, až dnes mi prišiel list, že zamietajú poslanie mojich 2 percent z daní nakoľko som sa s platbou omeškal. Pozrel som si teda register dlznikov a zistil som, že k 30.04.2017 ma danovy urad evidoval ako neplatiča.

Tak som tam hned volal a situáciu riešil. Pani však zistila, že už to číslo OID mám pridelené od 01.01.2012. Aby som Vás uviedol do obrazu, za svoj život som mal niečo vyše roka otvorenú živnosť, ktorá sa v roku 2013 ukončila. Pani mi povedala, že to číslo, OID ktoré som vtedy dostal, už mám na celý život a keďže som ho mal pridelené, mal som zaplatiť daň do 31.03.2017. Viac mi pomôcť nevedela ...

Ja som teraz z toho nešťastný ... Peniaze na danú daň mám naškrečkované na účte už vyše roka ... Len ma tam zbytočne "ťažili" keďže som sa ich nechytal ...

Teraz ma zaujímajú nasledovné veci ...

1. Zapíše sa toto do úverového registra ?
2. Bude to mať vplyv na fakt, keď si budem chcieť zobrať tento rok hypotéku ?
3. Je niekde nejaký "zákon" alebo nariadenie, kde sa vyslovene píše o tom, že to OID číslo mi ostáva navždy a už sa bude nadosmrti považovať, že ho mám pridelené ?

Ďakujem za akúkoľvek info ...
Katy a R
20.06.17,11:06
samozrejme, že to tvoje číslo je len pre teba - a na večné veky. keď ti ho poslali - aj ti to tam napísali (rok 2012 nie je až tak dávno, žeby si si nepamätal)
http://www.porada.sk/298760-cislo-uctu-na-uhradu-dane-je-totozne-ako-minuly-rok-post2961671.html#post2961671

s úverovým registrom neviem ... hádam nie ?
Lubk0
20.06.17,11:25
No, budem tu musieť doma pozrieť. Ja som bohužiaľ z daní hlupák, všetko od začiatku až do konca riešila účtovníčka ... po ukončení mi odovzdala šanón a bolo vybavené ...
Katy a R
20.06.17,11:26
a dostal si ho doporučene - do vlastných rúk :) - a vieš si to aj sám overiť!
vicktor
20.06.17,11:30
Predpokladam ze si sa nasiel v zozname dlznikov DU, to nie je uverovy register. A dlznik si bol iba zopar dni.
Hladaj dalej: http://www.registerdlznikov.sk/vyhledavani-v-registru.htm
Oliwa
20.06.17,11:41
Bankový úverový register eviduje všetkých, ktorí si kedy brali z banky úver. Byť v úverovom registri nerovná sa byť neplatič úveru.
Lubk0
20.06.17,11:56
A ja to niekde popieram ? Tvrdím, že som z daní mimo, všetko čo prišlo, dal som účtovníčke ... Daňové som si nevedel spraviť ani na výhru na auto, na všetko som si zaplatil človeka, kde som predpokladal, že sa tomu bude rozumieť viac ako ja ...
Lubk0
20.06.17,11:59
Ano, našiel. Ešte stále som tam s poznámkou, že údaje sú platné k 30.04.2017.

Dlžní som bol od 01.04.2017 do 04.05.2017 ..: V ten deň prišiel list, v ten deň som zaplatil a v ten deň mi potvrdili doručenie na účet ...

Ja skôr riešim, či mi to nebude robiť problém pri hypotéke ... Po lete plánujeme totiž meniť nehnutelnosť ...
veronikasad
20.06.17,12:18
Účtovníčka sa ťa nepýtala či si mal v minulosti živnosť?
vicktor
20.06.17,13:43
V tom doporucenom liste bol nejaky kontakt kto to vybavoval. Uz si na DU volal. Tak zavolaj este raz kedy zaktualizuju vlastnu stranku a ci nahlasuju dlznikov do uveroveho registra, ale veeelmi pochybujem.
ivka70
20.06.17,14:40
uctovnicka si mohla preverit, ci uz mas priradene OUD podla rodneho cisla, rovnako si si ty mohol spomenut a povedat jej, ze uz ho priradene mas
to nesuvisi s tym, ci si z dani hlupak, to je o informaciach, ktore si jej poskytol