adaja
20.06.17,15:30
Má niekto skúsenosť s dokladmi pre DPH z Möbelixu. Dostalo sa mi do rúk niekoľko dokladov, ale ani jeden celkom nespĺňa podmienky zákona o DPH §74. Dokument s názvom Dodací list a faktúra, ak ju máme považovať za faktúru pre DPH neobsahuje jednotkovú cenu tovaru, čo vyžaduje §71 ods 1 písm. g. Podľa vyjadrení zástupcu Möbelixu, ktorý bol na info linke je tento dokument daňovým dokladom pre DPH a doklad z ERP je len dokladom o úhrade týchto faktúr, ale aj na doklade z ERP je rozpísaná DPH a základ, t.j. do určitej miery spĺňa podmienky pre zjednodušenú faktúru §74 ods 2 písm.) b, avšak neobsahuje priamo popis predávaného tovaru podľa §74 ods 1 písm. f.. Pýtala som sa zástupcu Mobelixu, do ktorého oddielu kontrolného výkazu DPH dávajú tieto plnenia či do A1 alebo D1, odpoveď bolo, že účtovníctvo im robia v Rakúsku. Takže sa obraciam na odbornú poraďácku verejnosť, či nemáte skúsenosti s dokladmi z Möbelixu? V súboroch prikladám typy dokladov z dokumentu typu dodací list a faktúra len 1 ukážku a doklad z ERP, na ktorom sú "úhrady" pre dokumenty dodací list a faktúra, v tomto prípade to boli 3 dokumenty. Robí to problém pre kontrolný výkaz DPH, kde to nasmerovať pre odpočet B2 alebo B3 v závislosti od toho ktorý z dokumentov je vlastne doklad pre DPH. Ďakujem za odpovede.
Soňa K
20.06.17,14:47
Keď uvažuješ o B2, kde máš identifikáciu seba ako odberateľa = Tvoje DIČ DPH ? Doklad sa jasne odvoláva na objednávku - tá je zrejme rozpoložkovaná. Toto je zjednodušený dan. doklad, nie faktúra. Lístok z terminálu potvrdzuje zadanie kartovej operácie do systému, úhrada je z bú. Na FS sú veľmi dobré informácie ku KV.
adaja
20.06.17,17:48
Zabudla som napísať, že na doklade dodací list a faktúra sú uvedené všetky info aj o odberateľovi vrátane IČ DPH. Z pochopiteľných dôvodov anonymizovania sú v scane dokladu zabielené. Takže po tejto stránke doklad spĺňa podmienku zákona o DPH. Dostala som už aj odpoveď z Möbelixu a tvrdia, že doklady typu dodací list a faktúra sú dokladmi pre DPH a uvádzajú ich vo svojom KV v A1.
Aj keď mi to vždy ešte pripadá, že vystavujú 2 doklady na to isté plnenie, ktoré by sa "dali" použiť pre potreby odpočtu DPH a zároveň ani jeden z nich nespĺňa 100% potreby zákona o DPH pre faktúru alebo zjednodušenú faktúru podľa §74 ods. 1 alebo ods 2písm. b.. Takže sme sa rozhodli na základe ich informácií zaslaných mailom, že za daňové doklady považujú doklad dodací list a faktúra nárokovať odpočet na základe týchto dokladov a uviesť ich do B2.
adaja
20.06.17,17:52
Práve som si všimla, že do otázky mi nezobralo nascanovaný doklad typu dodací list a faktúra. Skúsim to dotiahnuť, ale neviem ako?
adaja
20.06.17,17:58
Super, až teraz je otázka kompletná aj so všetkými dokladmi. Snáď to niekomu pomôže. Len na záver taký povzdych, že by sa mohli veľké spoločnosti naučiť vystavovať korektné DPH doklady, ušetrili by kopec nášho času a tiež by zvýšili právnu istotu, že keď príde daňová kontrola nebude z toho problém.
Soňa K
20.06.17,17:59
Ved, keď máš kompletnú faktúru, tak vo co go ? ERPkou riešia úhradu.
adaja
20.06.17,18:01
S rozpisom DPH? odkedy má úhrada - finančné vysporiadanie pohľadávky vzniknutej na základe faktúry rozpis DPH?
Soňa K
20.06.17,18:09
Raz si odpocitas z komplet faktúry, zbytočne to prezivas.