Branis6
21.06.17,07:50
Dobrý deň,
mám jednu tému do diskusie. Zamestnávateľ po novom vyžaduje od zamestnanca, aby bol na priepustke od lekára vyznačený LEKÁROM čas odchodu z ordinácie, inak nebude priepustku zamestnávateľ akceptovať. Viem že zo zákona je vyznačenie času v poriadku. Zaujíma ma ale, či môže zamestnávateľ z dôvodu že čas chýba a je tam len dátum priepustku neakceptovať. Ďakujem
Tweety
21.06.17,05:53
Áno, môže. Nie je zrejmé, aký čas treba preplatiť.
§144ZP
2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.
Branis6
21.06.17,05:56
Aj je to aj niekde napísané, zakotvené, alebo je to len názor?
Ďakujem
vicktor
21.06.17,06:49
Vsak si ten cas dopis.
bianka117
21.06.17,07:04
podla mna v ziadnom zakone nie je, že musí byť dopísaný čas
Narok na lekara je na čas nevyhnuty na návstevu lekara, ale o čase sa viac nepíše.
Tweety
21.06.17,07:06
ak by si pozrela do §144, tak by ti to bolo jasné. A logika. aký je nevyhnutný čas ak ho tam nemáš uvedený?
bubkoch
21.06.17,07:11
Veď keď tam nie je konkrétny čas od do, posudzuje sa to ako celý deň ...čas, resp. trvanie je aj dátum, nie len hodiny od do ... Ak zamestnavatel robí obštrukcie, treba sa vrátiť k lekárovi nech na paragraf uvedie "celodenné ošetrenie"
Tweety
21.06.17,07:12
nemáš pravdu, že sa to posudzuje ako celý deň
bianka117
21.06.17,07:14
Priznam sa, že odomna nikdy zamestnavatel nepozadoval čas, máme na rok 7 dni narok, a ked si vyčerpam môj problem. Kludne môzem mať priepustku aj na cely den. Naposledy sa u mojej obvodnej stalo, ze mi začala písať odchod na priepustke, čo som nechapala. Stalo sa to, až sa prestalo platit za orazenie priepustky. Ale mne zamestnavatel aj tak uzná cely den, aj keby mi tam napisala odchod o 9,15
bianka117
21.06.17,07:15
Ale som rada za usmernenie, mzdar priamo nie som, tak človek sa čosi priuči:)
Tweety
21.06.17,07:21
neužitočné v odbornej a správnej odpovedí, tak to je už sila
bubkoch
21.06.17,07:25
Paragraf citovať vieš, ale vykladas si ho zle
vicktor
21.06.17,08:26
Tweety, pofukal som ti boliestku. :)

bubkoch, ak sa zamestnanec rano vypyta a povie banalnu zalezitost a ze sa vrati o jednu-dve hodiny a potom sa nevrati a domaha sa celeho dna, tak zamestnavatel nie je povinny uznat to - to je moj moj vyklad
bubkoch
21.06.17,09:08
Viktor:to je úplne irelevantné kto čo povedal a myslel, z-nec sa nemusí nikde vypytovat (vyšetrenie sa oznamuje), a tiez nemusi dopredu vedieť ako dlho to bude trvať.
Potvrdenie od lekára je nema zamestnávateľ ako spochybniť a už vôbec nema čo neuznat.
Dátum bez času od do znamená celý deň. Požiadavka zamestnávateľa čas od do je nad rámec zákona.
Ferdosondo
21.06.17,09:17
U nás tiež vyžadujú, aby lekár písal odchod. Lenže od lekára do práce je to 15 km a autobus chodí len ráno do práce a poobede z práce. Nijak inak len vlastným autom, alebo pešo sa nedá do práce dostať. Je správne ak nám uznávajú len čas strávený u lekára?
bubkoch
21.06.17,09:22
A zvyšok času v ten deň máš čo keď sa nemáš ako dostať do práce ?
Ferdosondo
21.06.17,09:25
Na zvyšok si musíš zobrať dovolenku, alebo neplatené voľno ...
Tweety
21.06.17,09:55
pre mínuskárov asi ZP neplatí
Branis6
21.06.17,10:37
Ale ako je to teda s tým uznaním / neuznaním priepustky? Chápem to tak, že ak tam čas uvedený nie je, je priepustka platná na celý deň. Aspoň takto to fungovalo doteraz. Ide o to, že ak si firma toto pravidlo zmenila štýlom že neunzá priepustky bez času, či je to v súlade s nejakým zákonom, alebo nie.
Ďakujem
Tweety
21.06.17,11:11
čítaš ty vôbec odpovede? veď v tom § máš jasne uvedené, že musíš mať doklad o trvaní prekážky v práci. Takže čas trvania tam musí byť, teda aj pri celodennej musí byť uvedené, že platí na celý deň, nie tak, ako tu poniektorí píšu, že ak nie je čas, platí celodenne
Branis6
21.06.17,11:20
Áno, čítam si odpovede, ale ty asi nie poriadne moju otázku. Prečítaj si ju ešte raz. Mne to vyznačenie času je jasné, ale ani tvoja odpoveď nerieši to, či má zamestnávateľ právo neakceptovať priepustku z toho dôvodu že tam ten čas uvedený nie je. Neriešme to čo bolo jasné na začiatku, že ten čas by tam mal byť ( musí byť ) uvedený.
Tweety
21.06.17,11:29
a čo teda riešime? Všetko máš v ZP, a zamestnáv. by to mal mať tiež upravené v IS
Branis6
21.06.17,11:40
Ďakujem za odpoveď v štýle našich politikov, odpovedám, odpovedám, ale len nie konkrétne to,na čo bola položená otázka. Moju otázku ZP nerieši. Nie je tam nikde napísané, že zamestnávateľ má / nemá právo neakceptovať priepustku od lekára ak tam nie je uvedený čas a pod.
Tweety
21.06.17,11:47
Ale veď je tam jasne, že čas tam musí byť, ak ho teda nemá, tak ho neakceptujem, nespĺňa zákonné podmienky, čo tu treba toľko špekulovať.
Branis6
21.06.17,12:28
A ide o to, že keď ju neakceptuješ podľa tvojho rozhodnutia, na čo sa domnievaš že máš na to právo, či to máš aj podložené niečim, že to tak urobiť môžeš. Napr. ak by prišla do firmy kontrola z inšpekcie práce a zamerala sa na to, že nejaký zamestnanec bol u lekára, doložil to priepustkou s razítkom a ty si mu ju neakceptoval z dôvodu že tam nebol uvedený čas.
Či by to bolo bez následkov, a teda postup pol správny, alebo by kontrola povedala, postup bol nesprávny a si povinný priepustku akceptovať ako celodenné vyšetrenie.
AňaZ
22.06.17,06:37
to aj ja takého zamestnávateľa poznám a mám osobnú skúsenosť, ktorý prikázal zamestnancom aby si brali dovolenku keď idú k lekárovi, jeho vraj nezaujíma čo je v zákone napísané
a neuznal P ani keď boli dve v jeden deň od rôznych lekárov