meno je voľne
21.06.17,11:11
Chcem vymurovať pivnicu a namiesto betónovania alebo použitia šalovacích tvárnic či asi najvhodnejšieho kameňa uvažujem nad použitím škvarobetónových tvárnic so starej zbúranej garáže. Poradte aký mate na to názor? Najviac sa obávam ich nasiakavosti. Pivnica bude celá v zemi.
chandler
23.06.17,06:08
urcite ich nepouzivaj na pivnicu.
harctom
23.06.17,07:30
Nenapísali ste čo chcete v tej pivnici robiť, skladovať, obývať....
Dá sa použiť ak chcete vlhkú pivnicu, ak suchú treba urobiť z vonkajšej strany dokonalú hydroizoláciu (popr. zateplenie), čo bude potrebné v prípade akéhokoľvek materiálu
meno je voľne
23.06.17,10:38
môžeš mi aj povedať dôvod? Ďakujem.
meno je voľne
23.06.17,10:44
chcem tam skladovať zemiaky a zeleninu, viem že niekedy pivnice neboli izolovane a zemiaky v pohode skladovali aj do novej úrody. Riešilo sa to odvodnením prípadne vykopali v rohu jamu kde stiekla prípadná voda aby podlaha v pivnici nebola zatopená. Nešlo by to tiež takto? Susedia čo izolovali majú z pivnice bazén. Voda sa tam stále nejak dostane.
meno je voľne
23.06.17,10:46
Pardon, zabudol som poďakovať za odpoveď. Som vďačný za všetky názory. Hlavne nejaké odborné z argumentami. Ďakujem.
harctom
23.06.17,11:40
ak susedia zle izolovali to nie je chyba systému, ale realizácie !
Ak chcete skladovať zeleninu, odporúčam si naštudovať podmienky skladovania na nete je toho kopa. Inako sa skladuje zelenina, inako ovocie, inako nápoje, všetko má svoj postup, ktorý treba dodržať a nemožno miešať napr. zemiaky s jablkami atd.
vicktor
23.06.17,11:57
Ja nie som stavbar, preto som nechcel radit ako prvy, ale tiez ma tato odpoved zaujala. Pretoze urcite skor do pivnice nez na mury obytnych miestnosti.
Otazne je ci maju este stale dostatocnu pevnost a nosnost "vdaka" veku aj otrasom, padom pri burani.. Resp. ci to bude solo pivnica v zahrade alebo pod rodinnym domom.
meno je voľne
25.06.17,18:26
ďakujem za odpoveď, ale ja som dal otázku ohľadom tvárnic a nie skladovania zeleniny alebo ovocia. Zaujíma ma to po stavebnej stránke. Ale aj tak ďakujem za komentár.
buchač
25.06.17,19:00
harctom (23.06.17 14:40)... a nemožno miešať napr. zemiaky s jablkami atd.
==================
Nesúhlasím !

Predsa v minulosti boli na dedinách len také pivnice...a skladovalo sa v nich všetko, a dokopy v jednej pivnici.
...a dobre postavené pivnice fungujú do dnešných čias.
chandler
26.06.17,06:06
lebo sa tam zvonka dostane voda a tie tvarnice funguju len ked su suche. do pivnic sa pouziva beton, lebo mu voda nevadi.
vicktor
26.06.17,08:58
Budu suche ked sa zaizoluju. Ja mam betonove zaklady a tiez izolovane, aj ked "betonu voda nevadi".
Mária27
26.06.17,11:31
My sme mávali len kopanú pivnicu, nad ňou strechu, nikdy v nej nebola voda. V pivnici sme mávali zeleninu, ovocie na hóre.
vicktor
26.06.17,12:04
Lebo tam nebola spodna voda.
U nas v starsich domoch maju v pivnici studnu a po dazdoch vycerpavaju vodu von.
afrikánka
27.06.17,14:20
Škrvárobetonové tvárnice nie sú rozhodne vhodné. Iba betón, tvárnice..... Ale v prípade vysokej spodnej vody je aj betón rizikový. Záleží na perfektnej izolácii betónu.
bettylou
29.06.17,04:43
sa vám tam neprehrehrýzli myši? dáva sa zvnútra králičie pletivo. Ako sa to robilo predtým, neviem.